Güncel

IMEI Kaydı Nasıl Yapılır?

Yurtdışından getirilen cep telefonlarını ülkemizde kullanabilmek için BTK’ya kayıt işlemi yaptırmanız gerekiyor. Kayıt işleminin bir kaç yolu var. Artık günümüz itibariyle E-Devlet portalı üzerinden kayıt yaptırmak mümkün. Yazının devamında adım adım IMEI kayıt işleminin nasıl yapılacağını anlatacağım. IMEI kaydı nasıl yapılır, internetten IMEI kaydı 2014, internetten IMEI kaydı 2015

Öncelikle kayıt işlemi için neler gerekiyor bunlardan bahsedeyim.

Yazı 13.05.2015 tarihinde güncellenmiştir.

IMEI Kayıt işlemi için gerekenler;

 • IMEI No (Yurtdışından gelmiş olan cihazın IMEI numarası)
 • 131,50 TL Harç (Vergi Dairesine ya da Anlaşmalı Bankalara yatırılmak üzere)
 • Yeni Güncelleme ! Pasaport (Yurtdışına giriş çıkış yapma tarihinden itibaren 2 ay (60 gün) geçmemiş pasaport)
 • Yeni Güncelleme ! Pasaport Sahibinin aktif E-Devlet Şifresinin bulunması.

Detaylar;

IMEI NUMARASINI NASIL ÖĞRENİRİM?
IMEI numarası cihazın *#06# tuşlarına basılmak sureti ile öğrenilebiliyor.

İlk işlem Harç Bedelini Yatırmak

Vergi Dairesine ya da Anlaşmalı Bankalara Pasaport sahibinin TC Kimlik No’su Adı Soyadı ve Kayıt Edilecek IMEI ile gidilir, 131,5 TL (2015 Yılı itibariyle) yatırılır. Dekont’u saklamak yararınıza olacaktır. Anlaşmalı Banka listesini yazının sonunda bulabilirsiniz. Bankalarla vergi daireleri arasında yaşanan problemler olabiliyor, bu yüzden ödemeyi vergi dairelerinden birine gidip yatırmanız yararınıza olabilir. Bazı vergi daireleri pasaport sahibinin kendisinin gelmesini isteyebiliyorlar.

Harç Bedelini Vergi Dairesi Dışında Hangi Bankalara Ödeyebilirim?

Halk Bankası Vakıfbank Bank Asya Anadolu Bank Aktif Yatırım Bankası
Alternatif Bank Tekstilbank Albaraka Türk TEB Türkiye Finans Katılım Bankası
Turkish Bank Ziraat Bankası İş Bankası ING Şekerbank
HSBC Finansbank Denizbank Bank Asya Türkiye Finans K.Bank

ödenebilmektedir. EFT ve İnternet üzerinden ödeme yapılıp yapılamayacağı konusunda bankalardan bilgi alınabilinir.

Ziraat Bankası İnternet üzerinden harç ödemesi almaktadır. Pasaport sahibinin Ziraat Bankası İnternet Şubesi olmasına gerek yoktur. Başka bir kişinin bilgileriyle vergi yatırılabilmektedir.

İkinci İşlem Kayıt Gerçekleştirmek

Eğer Pasaport sahibinin E-Devlet Şifresi varsa;

E-Devlet üzerinden giriş yaparak Imei Kayıt sayfasını açıyoruz.

 

Durum : Vatandaşlık durumunuzu seçiyorsunuz. (TC & KKTC şeklinde.)
Cep Telefonu: 10 Haneli Cep Telefonu Numarası giriyorsunuz. (Buradaki numara çok önemli değil sizin yada pasaport sahibinin numarasını girebilirsiniz. Kayıt işlemi cep telefonuna değil IMEI no’ya yapıldığı için sorun teşkil etmiyor. Ancak aktif kullanılan ve herhangi bir şahısın üzerine resmi kayıtlı olan bir hat olması şart.)
IMEI No 1 : Buraya yurtdışından getirdiğiniz cihazın 15 haneli IMEI no’sunu girmeniz gerekiyor.
IMEI No 2 & 3 : Eğer Çift hatlı ya da birden fazla IMEI no’suna sahip olan bir cihaz getirdiyseniz bu bilgileri doldurmanız gerekiyor.
Yurda Giriş Tarihi : Pasaport üzerinde yazan (Son güncelleme ile 60 gün geçmemiş) yurda giriş yapılan tarihi seçmeniz gerekiyor.
Pasaport No : Pasaportunuz üzerindeki “Pasaport No” yu eksiksiz bir şekilde girmeniz gerekiyor.
Pasaport Türü : Lacivert, Yeşil, Gri, Kırmızı veya Çipli seçeneklerinden birini seçmeniz gerekiyor. Eğer yeni bir pasaporta sahipseniz ve üzerinde uzunca bir barkod bulunuyorsa Çipli seçeneğini işaretlemelisiniz.

Sonrasında Onay Formuna geçerek kayıt işlemini tamamlayabilirsiniz.

Daha detaylı anlatım için MCKS’nin hazırladığı IMEI Kayıt belgesini görmek ve bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız. (pdf)

Eğer Pasaport sahibinin E-Devlet Şifresi yoksa;

Cihaz kayıt işlemini GSM işletmecilerinin(Turkcell, Vodafone, Avea) Abone Kayıt Merkezlerinde yaptırabilirsiniz.
(Operatörünüzün üzerine tıklayıp kayıt yaptırabileceğiniz bayiileri görebilirsiniz.)

Abone Kayıt Merkezine gitmeden yanınızda bulundurmanız gerek evraklar şunlardır;

 • Harç ödendi belgesinin aslı
 • Pasaport türünün, yurda giriş/çıkış damgalarının, resminin ve kimlik bilgilerinin bulunduğu sayfaların birer fotokopisi
 • Pasaport aslı
 • Üzerinde cihaz IMEI numarasının bulunduğu dilekçe

Ayrıca Pasaport sahibinin ıslak imzası gerekeceği için Abone Kayıt Merkezinde Pasaport sahibi de bulunmak zorundadır. Abone Kayıt Merkezi yetkilileri tarafından pasaportun aslı görüldükten sonra dilekçenin üzerine “Aslı Görülmüştür” damgası ve başvuru mercii kaşesi basılmakta ve alınan belgeler Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna gönderilmektedir.

Üçüncü İşlem Beklemek 🙂

Maalesef kayıt işlemlerini gerçekleştirdikten sonra iş yoğunluğuna, sistemlerde bir arıza olup olmamasına göre beklemeniz gerekecektir.

MCKS üzerinden ürününüzün sorgulamasını yapabilirsiniz. IMEI Sorgulaması yapmak için tıklayın.

Yaptığınız IMEI sorguları 3-4 ay kadar “IMEI numarası abone kayıt merkezince geçici olarak kayıt altına alınmış ancak, Kurum tarafından evrakları kontrol aşamasındadır” mesajıyla karşılaşacaksınız. Bunu problem etmeyiniz, cihazınızı bu süreçte ara ara kontrol edebilirsiniz. Kayıt işleminiz kalıcı olarak tamamlandığında MCKS üzerindeki ibare şu şekilde değişecektir “Yolcu beraberi kaydedilen cihaz” ya da “IMEI Kayıtlı” şeklinde.

Sonrasında.. Sonrası yok 🙂 kayıt işinden kurtuldunuz demektir.

MCKS Çağrı merkezi telefonu : 0312 232 23 23 – 444 9 777

Hatırlatmalar

 1. Her pasaporta 2 takvim yılı içerisinde 1 cihaz kayıt ettirebilirsiniz.
 2. Harç ödemesini yaparken Pasaport sahibine ihtiyacınız yoktur. Pasaport sahibinin TC Kimlik Numarası ve kaydedilecek IMEI No yeterli olacaktır.

Pasaportunuzu Kullandırtmayın !

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın düzenlemesine göre bir kişi yurt dışından 2 yılda 1 cihaz getirebiliyor. Bu düzenleme çerçevesinde Ülkemize ne şekilde getirildiği belli olmayan cihazların kayıt işleminin yapılması yasal olarak uygun olmadığından pasaportunuzun başkaları tarafından kullanılması durumunda doğacak olan yasal sorumluluk tarafınıza ait… Ayrıca kayıt altına alınan cihazın suç teşkil eden bir olaya karışması durumunda yasal sorumluluk pasaport sahibine ait…

YURTDIŞINDAN GETİRDİĞİNİZ CİHAZ ARIZALANIRSA VE ÜRETİCİ TARAFINDAN DEĞİŞTİRİLİRSE İMEİ KAYDI YAPILABİLİYOR – YENİ HABER İÇİN TIKLAYIN

60 GÜN İÇİNDE KAYIT YAPTIRMALISINIZ

Yurtdışından getirilen telefonlar 60 gün kayıt yaptırmadan kullanılabilmektedir. Cihaz 60 gün içinde kayıt edilmemesi durumunda iletişime kapatılmaktadır.IMEI bilgisine sahip cihazların tamamının kayıt altına alınması gerekmektedir. (cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar) Yolcu beraberinde getirilen cihazların kayıt işlemleri 60 gün içerisinde yapılması gerekiyor.

Kaynaklar

MCKS & DH

25 yıllık bilgisayar kullanıcılığının yanında 16 yıldır profesyonel iş hayatında sistem network üzerine çalışan, gelişen teknolojileri ve yenilikleri yakından takip eden hobi olarak ağırlıklı otomobillerle ve BMW modelleri ile ilgilenen bir acayip adam :)

356 Yorum

 • Emrah

  Merhabalar,

  Bugün yurtdışı iphone 5 aldım. Herşeyini kontrol ettim, cihazda sıkıntı yok. Adam pasaport kayıtlı olduğunu söyledi. Ama btk’tan sorgulattım. Kayıt bulunamadı diyor. Sonra yine aldığım yere gittim. Daha dün akşam belgeler Turkcell bayisine verilmiş, daha Turkcell belgeleri girmemiştir dediler ve aradılar. Daha bu akşam girileceği söylendi.

  Telefonu getiren adam 2 Şubat’ta gelmiş. Belki de yalan atıyorlar kayıtlı diye. Ben telefonu açıp simi taktım ve aktivasyonu yaptım. Ama şimdi kayıtlı değilse 10 güne kadar kapanacak telefon. Ben şunu sormak istiyorum. Cihazın ne zaman Türkiye’ye girdiği ile ilgili bir sıkıntı var mı? Çünkü Türkiye’ye gireli 1 ayı geçmiş.

  Ben istersem bir ay sonra vergisini ödeyip giriş çıkış yapmış başka bir pasaporta kaydettirebilir miyim?

  Arkadaşlar yardımcı olursanız çok sevirim. Ona göre telefonu teslim edeceğim yarın. Yardımcı olmak isteyen arkadaş ile telefonda da görüşebiliriz. Şimdiden yardımlarını için teşekkür ederim.

  • Ahbikan

   Merhaba Emrah Bey,

   Telefonun Türkiye’ye giriş tarihinin herhangi bir önemi yoktur. Önemli olan pasaport sahibi kişinin 30 gün içerisinde bu kayıt işlemini tamamlamasıdır.

   Telefonunuz ile ilgili MCKS ekranında şunu görmeniz gerekiyor;

   “Cihazınız abone merkezi tarafından kayıt altına alınmış olup, evraklar incelenmektedir”

   Bu yazıyı görene kadar kayıt yaptırdığınız kişiyle irtibatı kaybetmeyin.

 • serkan

  Merhaba güzel bir anlatım olmuş. 3 gün önce avea bayiinden başvuru yaptım. O günden beri evraklar kontrol ediliyor şeklinde yazı çıkıyor dediğiniz gibi. Ama altında da yolcu beraberi kaydedilen cihaz yazıyor. Sim kart taktığımda sim açma pin numarası soruyor. Süreç doğru mudur, biraz daha mı beklemem gerekir?

  • Ahbikan

   Merhaba Serkan Bey,

   Cihazınızın açılması belirli bir süre alabilir. 1 hafta gibi sürelerde açılmazsa kayıt yaptırdığınız yerle tekrar irtibata geçmenizi öneririm.

 • Emre

  Merhabalar ben yurt dışında yaşıyorum Samsung s3 aldım bir süre sonra türkiyeye gidicem yaşım 17 ailemden hiç bir birey yanımda olmuyucak yaş sorunu varmış bunu nasıl halledebilirim ailem burdan bi dilekçe yazsa olmazmı ?

  • Ahbikan

   Merhaba Emre Bey,

   Resmi sitede şöyle bir ibare var;

   “18 Yaşından küçüklerde yurt dışından yolcu beraberinde cihaz getirebilir ve kendi adlarına kayıt yaptırabilir. Ancak başvuru dilekçesini yasal velisi (annesi, babası vb.) tarafından doldurularak imzalanması ve yasal velinin kimlik fotokopisinin de istenen diğer belgeler ile birlikte başvuru sırasında abone kayıt merkezine verilmesi gerekmektedir.”

   Yani dilekçeyi hazırlatıp kimlik fotokopisi ile birlikte tanıdık bir bayiiden halledebilirsiniz gibi geliyor bana.

 • Onur

  Merhaba,

  Yurtdışından gelen birinden kayıt dahil satın aldığım telefonumun 4 gün önce 115TL harç ve vodafone aracılığı ile kaydı yapıldı. Ancak bugün 4. gün olmasına rağmen, IMEI sorgulamasında “kayıt bulunamadı” yazmakta. Satıcı bir problem yok SIM kartınızı takabilirsiniz diyor ancak ben endişe duymaya başladım. Problemi satıcı dışında öğrenmemin bir yolu var mı? Başvuru ve harç belgelerinin kopyaları elimde. Ne yapabilirim? BTK ‘yı aradığımda bize gönderilmiş bir evrak henüz yok diyor. Şaşırdım kaldım.

 • Şanser

  Benim küçüklükten kalma bir pasaportum var. Bununla kayıt yaptırabilir miyim? kayıt yaptırabilmek için neler yapmam gerekiyor?

 • şahin

  Hocam adam pasaport kullanmadan yurtdışına vizesiz yani kimlikle giriş çıkış yapmışsa kayıt işlemi nasıl yaılacak acaba?yani pasaport bilgisi yerine ne gireceğiz sisteme?iyi günler

  • Tahir

   Bunu bende çok merak ediyorum. Vizesiz seyahat edebildiğimiz ülkelere nüfus cüzdanı ile seyahat ettiğimiz taktirde gümrük giriş çıkış damgaları küçük ayrı bir kağıda basılıyor. Bu kağıt telefon kayıt işlemindede kullanılıyormu acaba?

 • mustafa kemal aygün

  ben yeşil pasaport ile kayıt yaptırdım e-devlet şifresi ile fakat yeşil pasaport türünü işaretlediğimde hata veriodu çiplli ile yaptım onay verdi şuan kontrol aşamasında diyor bir sıkıntı yaşarmıyım?

 • Onturk

  Benim sorunum çok farklı..

  1999 model bir BMW aracım var araç borusan çıkışlı aracı 2. el olarak aldım. araçta fabrikasyon çıkışlı bir araç telefonu var. uzun süre kullandıktan sonra 1 vodafon hat alıp taktım araca gayet güzel çalıştı. yaklaşık 10 gün sonra kayıtsız sim kartı hatası vermeye başladı. imei kontrol ettim kayıt dışı imei olarak görünüyor. bu telefonu nasıl kaydettirebilirim.

  Ruhsat dışında elimde evrak yok.

  • Ahbikan

   Bu konuyla ilgili Borusan ile irtibata geçip herhangi bir ekstra belge talep ediliyormu bilmek lazım. Onun dışında zaten IMEI no ile pasaport bulmanız yeterli diye düşünüyorum.

 • Üzgün iPhone

  Merhaba,

  Öncelikle bu yararlı bilgiler için teşekkür ederim. Pasaport kaydını tamamladıktan sonra, telefonun tekrar kayıtdışına düşmesi gibi bir problem oluyor mu? Yoksa tamamen kalıcı bir şekilde kayıt mı oluyor? İleride bir daha bu problemle karşılaşmamız muhtemel midir? Teşekkürler…

 • Tolunay

  merhabalar,
  biz şubat ayının başında yurt dışından bir iphone 5 aldık. yeni kullanmaya basladık ve kapandı telefon. yurda girişimizin üzerinden 1 aydan fazla zaman gectiği icin baska bir tanıdıgın cocugunun pasaportu üzerine kayıt yaptıracağız. 18 yaşından küçük olduğu icin velisi olan kişinin hangi belgeleri imzalaması ve velisinin hangi bilgileri gerekir. ayrıca vergi dairesine veya operatör bayiisine gittiğimizde pasaport sahibi ve velisine ihtiyacımız var mı?

  acil cevaplarsanız sevinirim

  • Ahbikan

   Normal kayıda ekstra olarak ;

   18 Yaşından küçüklerde yurt dışından yolcu beraberinde cihaz getirebilir ve kendi adlarına kayıt yaptırabilir. Ancak başvuru dilekçesini yasal velisi (annesi, babası vb.) tarafından doldurularak imzalanması ve yasal velinin kimlik fotokopisinin de istenen diğer belgeler ile birlikte başvuru sırasında abone kayıt merkezine verilmesi gerekmektedir.

 • SONGÜL

  pasaport sahibinin mi e devlet şifresiyle giriş yapması gerekiyor . Yoksa herhangi biri kendi e devlet şifresiyle de girip işlemi yapabilir mi ?

 • Mert

  Merhabalar,
  Telefonum 7mayis ta kapanicak die mesaj geldi ama bgn internetten kayit yapicam
  Yani basvurdugum gibi kapanma riski kalkarmi?

  • Ahbikan

   İlgili tarihten önce bu kaydı yaptırırsanız telefonunuz kapanmadan çalışmaya devam edecektir, sonra yaptırırsanız belli bir süre beklemeniz gerekebilir iş yoğunluğuna göre.

 • Deniz

  Öncelikle bilgiler için çok teşekkür ederim. Şimdi ben ziraat bankası internet şubesine girip bu harç bedeli yatırırken imei numarasını giriyorum ve işlemi tamamlıyorum. Sonrasında pasaport sahibi arkadaş e devletle sisteme girip bilgileri ve benim imei numaramı yazıp kayıt işlemini tamamlıyor. Tüm mesele bu kadar mıdır ?
  Bir de başka bir sorum var. Pasaport sahibi şahıs bu imei kaydını sildirebilir mi ? Sildirip başka bir cihazı kayıt edebilir mi -2 yıl dolmadan – ?

  • Ahbikan

   İnternet şubesinden ödemeyi yaparken sanırım pasaport sahibinin TC kimliğini de girmek gerekiyor, sonrasında pasaport sahibinin e devlet süresiyle kayıdı halledebilirsiniz. Kayıt bildiğim kadarıyla özel bir durum oluşup mahkemeye falan gidilmediği sürece silinmiyor. Bende konuyu araştıracağım.

   • Deniz

    E devletle yapılan kaydın silinip silinemediğini ne zaman öğrenirsiniz. Ben de araştırıyorum ama bulamadım hala tam bir bilgi.

 • Yılmaz

  2 gün önce telefonumu birinden hediye olarak aldım. Sorguladığımda evrakları kontrol ediliyor demekte. 11 mayısta cihazınız kullanım Dışı bırakılacak diyor. Hediye aldığım kişiyi bulamıyorum. Kendim nasıl kayıt ettirebilirim?

 • ihsan

  Merhabalar,

  Telefonumun süresi dolduğundan kapandı ve kayıt için başvurdum ne kadar sürede onaylarlar.

  Ayrıca telefonumda sim kart takıldıktan sonra aranıyor uyarısından sonra SERVİS YOK yazısı çıkıyor fakat ayarlara girdikten sonra operatör bölümüne girince manuel arama ile 3 şebekeyi de buluyor. Kayıt dışı olduğundan mı bu şekilde bir durumla karşılaşıyorum? ( Bu imei mesajı geldiği vakit ben ekranı kırıldığı için içini açtırmıştım onunla alakalı bir durum olabilir mi diye merak ediyorum.)

  Yardımlarınız ve cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Ahbikan

   Kayıt işlemlerini tamamladıysanız ortalama 7 iş günü içerisinde kayıt tamamlanmış oluyor.

   Yine IMEI sorgulama sayfasından ara ara kontrol etmek sizin açınızdan faydalı olacaktır.

 • Ethem

  Merhaba;
  Ben Geçen yıl Pasaport kayıtlı olarak internetten İphone 4S aldım ancak 6 ay sonra telefon kayıt dışı olduğu tepit edildi ve kapatıldı.Ben tekrar kayıt işlemi için 150 TL ödedim ve kayıt ettirdim ama 4 ay sonra telefon tekrar kapatıldı.Şuan telefonsuzum :((( BTK ulaşamıyorum,tel sürekli meşgul.

  Telefonun kaydını TC vatandaşı olup KKTC giriş çıkış yapan arkadaşımın üzerine
  e-devlet üzerinden kayıt ettirebilirmiyim ? Nasıl bir yöntemle kayıt ettiriliyor bilginiz var mı ?
  Evrak olarak ne isteniyor,nasıl oluyor.

 • orhan

  pasaport no kaç haneli alman pasaportum var çifte vatandaşım ama pasaportumun no kısmı istenenden daha fazla sayıya sahip ne yapabilirim?

 • Gökçe

  Merhaba, ben öncelikle HSBC bankasından pasaportun sahibi ile birlikte vergisini yatırdım. Daha sonra e-Devlet şifresi ile sisteme girerek kayıt işlemini yaptım. Sayfa hata verdi işlemin sonunda ama evraklarım inceleniyor yazısı çıkıyor şimdi sorgulattığımda. Lakin ben Abone Kayıt Merkezi’ine gitmediğim için vergiyi ödediğime dair makbuzu kimseye göstermedim. E-devlet kaydı yaptırdıktan sonra bu aşamada bi işlem yapmam gerekir mi? Makbuzu bi yere götürmem gerekiyor mu?

 • hande

  merhabalar ,
  pasaport sahibinin giriş çıkış yaptığını belgelemek için emniyete gidip pasaportunu damgalatması gerekmektemidir? böyle bir kural var mı ? bir arkadaşım böyle yapılması gerektiğini söyledi.. vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler…

  • Ahbikan

   Normalde pasaport yurtdışına giriş çıkışlarda havaalanlarında yada gümrüklerde kaşelendiği için ekstradan emniyete gitmek gibi bir durumunuz yok diye biliyorum.

   Pasaportu damgalanmış bir TC vatandaşı e-devlet şifresiyle oturum açarak direkt olarak işlem yapabiliyor. Çünkü yapılan giriş çıkış işlemleri aynı veritabanına kaydediliyor, sistem o vatandaşın girişini otomatik görüyor.

 • Efser

  Merhabalar benim soracağım konu biraz değişik. Rusya vatandaşı bir arkadaşım var ve dün türkiye ye fuara geldi onun pasaportuna kayıt yapılabilirmi ?

 • Emrah

  Merhabalar, anlatımınız çok iyi olmuş elinize, ağzınıza sağlık.
  Benim sorum şu;
  Ben çifte vatandaşım ve bende Türk pasaportu yok fakat yabancı ülke pasaportu var. Bu pasaport ile kayıt yaptırabilir miyim?

 • Orhan T

  Hocam peki aldığım yer geçici kayıt yaptırmıştı, internette ulaştığım bilgiye göre Turkcell üzerinden geçici kayıt yaptırdıysa Turkcell merkezi haricinde başka bir merkezden kaydı yaptırabiliyoruz ama e-devlet üzerinden geçici kayıt yaptıysa sorun teşkil eder mi? Bu çarşamba telefonlarımın kapanacağına dair yazı aldım. Bu konuda ne yapabilirim? Ne yapmalıyım?

 • Yusuf Baran

  Merhaba Arkadaşlar
  Benim sorunum şöyle Doğuban mağazasından aldığım iphone 5 adam bana telefonu satarken dediki abi bu telefonu 1 ay önce ben sattım alan kişi telefonu kayıt ettiremediği için kapandı ve tekrar bana sattı sen al telefonu pasaporta kayıt ettir kullan dedi bende telefon çok temiz ve fiyatı uygun oldugu için aldım bir pasaport bulup iş bankasına 115 tl para yatırdım ve sonra telefon daha önce turist kayıtı olduğu ve bizim kayıtı kabul etmediği için kullanamadım aldığım mağazaya iade ettim ama 115 tl yi nasıl alacam bilmiyorum aynı pasaportta başka telefon kayıt ettircem imeil farklı oldugu için diğer imeil yanlışlıkla yatırmışız desek paramızı nasıl kurtarırız bilen varsa yardımcı olursanız sevinirim

 • orhan

  Durumu : IMEI numarası E-Devlet üzerinden geçici olarak kayıt altına alınmış olup Kurum tarafından evrakları kontrol aşamasındadır.

  Kaynak : Yolcu beraberi kaydedilen cihaz

  işlemleri yaptım 2 günm oldu halen telefon açılmadı ne yapmam gerekiyor
  btk defalarca aramama rağmen hep mesgul

 • Meltem

  Benim babamin pasaportunun üstüne 1 telefon kayıtlı anneminki simdi banada getirdi iphone 2 yıl sonra kayıt ettirsek annemin telefonu tekrar kapanirmi

  • Ahbikan

   Yeni yapılacak olan kayıtlar, eski kayıtları etkilememektedir. Yani 2 takvim yılı sonrasında yapacağınız kayıt bugün kaydettiğiniz cihazla ilgili bir değişiklik yaratmayacaktır.

 • Caner

  Merhaba ben yurtdışından iphone 5 aldım cihazı kayıtladım cihaz arıza vermesi sonucu yurtdışına gönderdim ve apple tarafından birebir değişime uğradı. Değişim belgesi elimde mevcut. Ben yeni cihazımı kayıt altına almak için btk’ya bi dilekçe sunmam gerekiyor ama acil dilekçe örneği konusunda yardımcı olur musunuz

  • Ahbikan

   Merhabalar, detaylı dilekçe örneği konusunda yardımcı olamasam da bazı tavsiyelerde bulunabilirim. Telefonun arıza tespiti, değişim evrakları ve tüm belgelerinin asıllarını ve fotokopilerini alıp BTK dilekçenize ekleyin. Ve durumu tarihlerle ve belgelerle açıkca ifade edin. Yardımcı olacaklardır.

  • Mr Cs

   Caner Bey,
   Sizin bahsetiğiniz benzer problemi bende yaşıyorum (garantiden yurtdışında cihaz değişimi ve yeni imei) bu konuda bir çözüme ulaşabildiniz mi?
   bizlerle sonuçları ve vara geçerli yöntemi paylaşabilir misiniz?
   Slm

 • Saadet

  Merhabalar
  Bizde yurtdışından bir iphone 5 aldık. ve imei kaydını e devlet üzerinden yaptım. evraklar kontrol edilecek gibilerinden birşeyler yazıyor. telefona daha sim kart takılmadı. kullanabilir miyiz. bir sorun olur mu. bu sürecin tamamlanmasını mı beklemeliyiz. telefon kapatılabilir mi? bir telefon bayiside e devletten imei kaydı yapılınca kapatılıyor sağlıklı değil dedi. yine de para verip telefonculara kayıt yaptıralım mı. yardımınız için teşekkürler

  • Saadet

   e devletten imei sorgulama yapınca
   Durum
   IMEI numarası E-Devlet üzerinden geçici olarak kayıt altına alınmış olup Kurum tarafından evrakları kontrol aşamasındadır.
   Kaynak
   Yolcu beraberi kaydedilen cihaz
   doğru yolda mıyız acaba? açılmazsa nereye başvurulmalı?

   • Ahbikan

    Evet doğru yoldasınız gibi gözüküyor, telefon bayii’lerinin bu işlemin e-devlet üstünden yapılmasını kötülemesi çok normal çünkü %100 kar olan ve kafalarına göre yükselttikleri “kayıt ücreti” altındaki parayı alamıyorlar..

 • emrah

  kıbrısa gidip geldim harcımı yatırdım e-devlet üzerinden kayıt yapmaya çalışıyorum ama sürekli yurda giriş tarih ulaşılamadı gibi bir hata veriyor…btk yı aradım yaptığınız işlemler doğru sistemsel hata var deniyor ama 1 gün boyunca denedim aynı hatayı veriyor bilginiz varmı yada ne yapmalıyım…

  • Ahbikan

   Maalesef bazen sistemsel hatalar yaşanabiliyor ve bu yüzden insanların pasaport kayıt haklarını süre dolduğu için kaybettikleri olabiliyor. Başvuru tarihiniz ve evraklarınızla BTK’ya bir dilekçe yazabilirsiniz. “../../2013 tarihinde kayıt işlemlerimi başlattım ancak sistemsel hatadan dolayı halen gözükmüyor, tarafıma bilgi verilmesi” şeklinde.. Yada telefonla bu bilgiyi almaya çalışabilirsiniz.

 • yücel

  mrb.ben edevletten kayıt yaptırdım.sorguladım hemen.
  “Yolcu beraberi kaydedilen cihaz” şeklinde ibare var.ama hala açık değil.telefonla imei no eşleşmiyor diyor eşleştirmede..
  ??
  ne olacak şimdi ne kadar beklemem lazım.birde edevlette ödemeyle ilgili hiçbirsey sormuyor.ödmeyi yaptım..
  bilen duyan lütfen yazsın.
  teşekkürler..

  • Ahbikan

   İşlemi yazımızda anlattığımız gibi yaptıysanız, telefonunuz en geç 7 iş günü içerisinde aktif ve kullanılabilir olacaktır. Bazen kurumdaki sistemsel sorunlardan dolayı işlem gecikebilmektedir.

 • ertan

  merhabalar ben yapamadım dediğiniz gibi her şeyi yaptım ama pasaport numarasını giriyorum ama hatta veriyor 7 haneli giriş yapın diyor ama pasaport no 8 haneli yardımcı olun lütfen !

  • Ahbikan

   Pasaport tipini değiştirip deneyebilirsiniz, farklı pasaport tiplerinin numara uzunlukları değişebiliyor. Eğer doğru pasaportu seçtiğinizden eminseniz BTK çağrı merkezine sormakta fayda var.

 • seda

  selam, ben şunu öğrenmek istiyorum. benim bi ipadim var ve 2 senedir wifi kullanıyorum sim kartsız. bu ay tr’ye giriş yapan bi dostuma rica ettim pasaportu ile kayıt yaptırıcaz e-devlet üzerinden. kayıt aşamasında cep tel nosu istiyor. şimdi buraya girilen cep nosu e-devlet sahibinin hattı mı olması şart yoksa herhengi birinin yani benim tel nomu yazsa da olur mu? diyelim ki benim nomu yazdı kendi üzerine olmadığı için kullanımda sorun çıkar mı acaba? kafama takıldı da, teşekkürler..

  • Ahbikan

   Gireceğiniz telefon numarasının çok bir önemi yok başka bir telefon numarası da verebilirsiniz. Herhangi bir doğrulama yada onay yapılmıyor.

 • Vahit

  Merhaba,

  1 hafta once yurda giris yaptik, Btk yi 8 kez aradim ve sordugum soruya herseferinde olumlu yanit verdiler… Sorum asagidadir.

  -Yabanci pasaport (tc numarasi ve oturum yok, ikemetgah belgesi yok) ile imei kaydi yapabilirmiyim?
  Btk musteri yetkilileri ise;
  -Evet yapabilirisniz dedi, hemde her seferinde!

  Sonrasinda 115 lira harci yatirdik abone merkezlerinin hepsine gittim ve yabanci pasaport ile kayit 1 hafta once sona erdi dediler. Simdi bu kurallari koyan btk, ve olur diyorlar, fakat neden abone merkezleri kayit islemlerini yapmiyorlar??? Btk yi aramaktan biktim, ve abone merkezleri ile ugrasmaktan yoruldum. NE bir guleryuz ne de hizmet alabildim… Birde sizin dusuncelerinizi almak isterim

  Iyi gunler

 • i phone

  verdiğiniz bilgiler için çok tesekkür ederim. yurt dısıdan gelen i phone nun harç ödemesi yapılmıstı bi süre kullandım fakat bir mesaj gelmeden, sim kartı takınca servis yok demeye basladı. imei sorgusu yapınca kayıt dısı yazdı. simdi yeniden kayıt yapılması gerekiyor fakat harç ödendi belgesi kayıp. bi sıkıntı olur mu, nerden alınabilir?

 • agâh35

  merhaba, öncelilkle anlatım için teşekkürler ben bugün kayıt işlemimi tamamladım herşey çok kolay gerçekleşti e-devlet sayesinde ama imei numaramı sorgulatıyorum imei numarası kayıtlıdır dıyor. fakat telefonum hala servis yok durumunda. telefonu kaç kere açıp kapattım. hala aynı. hani bi yandan da bu kadar cabuk olması garibime gitti.biraz beklemelimiyim yada bi yerde yanlışlık mı yaptım. cevap bekliyorum.teşekkürler

 • mert

  merhaba arkadaşlar ben yaklaşık 5-6 gün önce kayıt işlemini tamamladım hala açılmadı birde sim kartımı taktığım zaman telefon simi hiç görmüyo dediği tek şey geçerli sim kart takın diyo sim kartıda başka telefonlarda denedim sorun yok anlamadım yardımcı olurmusunuz
  ,

 • UFUK

  selm ben kıbrıs kagıdı ile kaydetmek istiyorum ama yurda giriş kntrolü başarısız diyip duruyor ne yapmalıyım saygılar tarihini

 • Senem

  bende ipad var. hatlı kullanmak için kayıt yaptırmam gerekiyor. bir tanıdığımın yeşil pasaportu var. 2 sene kuralı yeşil pasaport için de geçerli mi?

 • Leyla

  Mrb, ben su durumla ilgili bilgi edinmek istiyorum da; gecen sene yani tam olarak. 1 sene once yurtdisindan getirdigim telefonumu pasaportuma islettim, sonrasinda pasaport suresi bittigi icin yeni pasaport basvurusunda bulundum ve suan yeni bi pasaportum var. Sorum su ki bu aldigim yeni pasaportun uzerine de telefon kaydedebiliyor muyum? Yani TC kimlik uzerine mi oluyor kayitlar? Telefonum kapanmak uzere de, bilgilendirebilirseniz cok sevinicem. Tesekkurler simdiden.

  • Ahbikan

   Kayıtlar bildiğim kadarıyla TC kimlik no ile bağlantılı olarak yapılıyor, çünkü ödeme ve kayıt esnasında TC kimlik no özellikle isteniyor. Yeni bir pasaport kaydı yapabilmeniz için 2 takvim yılını doldurmuş olmak gerekiyor. Pasaport değiştirseniz bile TC kimlik numaranıza kayıtlı bir cihaz gözükeceğinden 2 takvim yılını doldurmadığınız için problem yaşayabilirsiniz.

 • Legendhsm

  merhaba, ben yeşil pasaportla e-devlet üzerinden imei kaydı yaptırmak istedim, fakat yeşil pasaportu seçince pasaport no 9 hane olmasına rağmen, 7 hane olmalıdır diye hata verdi bende pasaport nosunun ilk iki hanesini yazmadım (C010185XX iken C0185XX yazdım) onay verdi. şimdi geçici kayıtlı gözüküyor ilerde sorun yaşar mıyım? cevaplarsanız çok sevinirim, teşekkürler..

 • Hicabi

  Merhaba, ben yurtdışından 2 telefon ve hatlı 1 adet iPad mini getirtdim bunları dedemin, babaannem ve halamın üstüne kayıt ettireceğim, vergi dairesine kayıt ücreti öderken her şahsa ayrı ayrı imei nosunu vererekmi ödeme yapacağım?
  Benim e-devlet şifrem ve halkbankasında internet şubem mevcut benim e-devlet şifrem üzerinden telefonları dedelerin üzerine kayıt ettirebilimiyim yoksa dedelere ayrı ayrı e-devlet şifresini almam gerekiyor?
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler!

  • Ahbikan

   Merhaba vergi dairesinden ödeme yaparken ülkeye yeni giriş yapmış her kişi için ayrı TC kimlik numaralarıyla ödeme yapılması ve her birine ayrı e-devlet şifresi alınması gerekiyor.

   Halkbank internet şubeniz yoksa, vergi dairesinden her bir tc kimlik ve imei no ile harçları ayrı ayrı yatırmalısınız.

 • Kerim Gurkan

  selam ben hollandadan iphone aldim babam bu gece hollanda pasaportuyla giris yapcak ona ve hollanda pasaportuna kayit ettircem tc vatandasi ama ikametga yok sadece bu sorun olur mu ve butun simkarta acik olurmu?

  • Ahbikan

   Bildiğim kadarıyla TC Vatandaşları BTK üzerinden IMEI kaydı yapabiliyor. Sorun olacağını zannetmiyorum.

   En net cevabı BTK yetkilileri verecektir.

 • SAMET

  Merhaba,

  Şuan telefonumu e devlet üzerinden kayıt ettiricem fakat pasaport no nerede yazar? Pasaport eski LACİVERT pasaportlardan.

 • Serdal muslu

  Selamlar
  Kıbrıs’dan giriş çıkış yaptığımız beyaz kağıt ile 3 hafta kadar önce eşimin cihazını kaydettirdik.
  Arkadaşımda Almanya’dan bana bir cihaz getirdi.Bugün gidip vergi dairesine harcı yatırdım ama turkiye.gov.tr deki arayüz değişmiş.
  Önceden Pasaportla giriş yapan ve Kıbrıs’dan giriş çıkış yapmış Türk vatandaş seçenekleri varken.

  Şimdi
  Pasaportla giriş yapan
  Pasaport dışında bir belge ile yurda giriş yapan

  diye 2 seçenek çıkıyor.
  Mecburen alttakini seçiyorum (Üsttekini seçince pasaport türleri ve pasaport seri no çıkıyor)

  2.Seçeneği seçtiğimde ise

  şu seçenekler çıkıyor.
  http://t1306.hizliresim.com/1b/d/p2mvz.jpg

  Resmi göremeyenler için (Seyehat belgesini seçiyorum)

  Fakat aşağıda seri no istiyorki.Bu Kıbrıs giriş çıkış belgesinde seri no yok.
  Bende Tc kimlik no,kaşelerin üzerindeki nolar,kimlik seri sıra no,sadece sıra no hepsini denememe rağmen

  Yurda giriş kontrolü başarısız.

  uyarısı veriyor.
  Nerede hata yapıyorum?
  Yurda giriş tarihinide doğru seçiyorum.

  • zegeli

   Ayni problem bende var, edevlet ile kayit yapmaya calisiyorum ve “Yurda giriş kontrolü başarısız.” mesaji aliyorum, bulabildinmi bu duruma bir cozum?? Bu arada benim TR pasaport suresi dolmustu kimlik ile girdim ulkeye pasaporta damga vurulmadi bu durumda neolacak bilen varmi? bilgisi olen lutfen bana mail atsin [email protected]

 • Mehmet

  Merhaba,

  Kıbrıs’ta askerlik yapanlar, askeriyenin verdiği hudut geçiş belgesiyle telefon kaydı yaptırabiliyor mu? Eğer yapılabiliyorsa bu nasıl oluyor? Teşekkür ederim.

  • Serdal muslu

   Mehmet kardeş yapılabiliyor olması lazım.
   Çünkü turkiye.gov.tr de kayıt bölümünde hudut belgesi diye bölümde bulunmakta.
   Önce harcı yatırıyorsun.
   Harcı yatırdığın Tc kimlik noumaranla turkiye.gov.tr ye giriyorsun.
   Oradan BTK kayıt bölümünden kaydını yapıyorsun.

 • Serdal muslu

  Sorunum çözüldü

  Alıntı:
  Abi şimdi Pasaport dışında belgeyi seçiyorsun. Oradan Nüfus Cüzdanı’nı da seçiyorsun. Belgenin ait olduğu ülke olarak Türkiye seçiyorsun. Daha sonra giriş tarihini doğru bir şekilde giriyorsun son olarak Giriş yapılan NO kısmına nüfus cüzdanındaki 6 haneli numarayı(fotoğrafın altındaki NO yazan kısım ) yazıyorsun. Bunları yaptıktan sonra kayıtın sorunsuz hallolması lazım.

 • Serdar

  Kıbrıs’tan Askeri olarak geçiş yaptım.

  Bu şekilde 3 tane kayıt yaptım ama şimdi evrak sahibi yanımda değil e-devlet üzerinden yapacağız.

  Bununla ilgili seçeceğimiz sekme hangi olaacak ?

 • gokhan

  merhabalar telefonum yurtdısı ve kapalı turkıyede.rusyaya yoollasam orda kullanılabırmı yada alındıgı ulkemı onemlı bu olay sadece turkıyedemı gecerlı

 • deniz

  Iyi gunler. Ben yurt disi s4 aldim dun e devlete isledik numara kismina annemin numarasini yazdim yeni hat alicam telefonu n acilmasinda sıkınti olurmu?

 • A IŞIK

  Yurtdışın da yaşayıp çifte vatandaş olan pasaportu oturduğu ülkeye ait olan (türk pasaportu olmayan) arkadaşlar, ikametgah kağıdı olmadan kalıcı kayıt yaptıramazlar. Turist kaydı şeklin de 6 aylık kullanıma açabilir telefonlarını..

 • bulent

  mrb.. yabancı pasaport sahibiyim.. ikamet kağıdı alırsam telefon kalıcı olarak kayıt edilir dediler doğru mu acaba?? tşkkler

 • omer

  MERHABALAR…
  BNM TLF KAPANDI AMA DAHA DÜN AİLEM YURTDIŞINDAN GELDİ. GEREKLİ KAYIT İŞLEMLERİNDEN SONRA TEKRAR ACILIR DMİ.. BOŞA YATIRMAYALIM?
  DİĞER SORUM İMEİ ATTRMAK İSTESEM ,, ATTRACAĞM TLFUN İNTERNETE 3G VS ÖZELLİKLERİ OLAN Bİ TLF İMEİSİMİ OLMASI GEREK*?
  TŞKLER

  • A IŞIK

   Elbette açılır, (gerekli işlemleri tamamladıktan sonra) internet özellikli telefon olmazsa, imei clone yaptığın telefondan internette girdiğin de uydu direk yakalayıp tekrar kapatıyor cihazını.

 • murat

  Başvurunuz alınmıştır. Başvuru Numarası: ………. diye bi yazı çıktı bana şimdi hmn kullana blirmiyim ?

 • metin

  BEN BİRAZ ÖNCE TURKIYE.GOV.TR DEN KAYIT YAPTIM EKSİKSİZ OLARAK VE SONRASINDA KAYIT İŞLEMİNİZ GERÇEKLEŞMİŞTİR DEDİ.VERDİĞİ BAŞVURU NOSUYLA MCKS.COM DAN KONTROL ETTİĞİMDE DE İMEİ KAYITLI YOLCU BERABERİNDE GETİRİLEN CİHAZ DİYOR…. FAKAT TELEFONU KAPATIP AÇTIĞIMDA HALA KAPALI OLDUĞUNU GÖRÜYORUM…NE YAPMALIYIM?

 • Taner

  Selâmün aleyküm..
  Ben 1 -1.5 hafta önce bir telefon kayıt ettirdim net üzerinden.Fakat (IMEI Sorgulaması yapmak için tıklayın.) yazısını tıkladığımda sizin söylediğiniz gibi bişey çıkmıyor, hatta bomboş bir sayfa açılıyor.birinci sıkıntım bu.Yardım ederseniz sevinirim.
  Diğer sıkıntım ise; şu anda başka bir telefon kaydı yapmak istiyorum.Tüm bilgileri girdim ve (Sistemde yaşanan bir teknik aksaklık nedeni ile işleminiz tamamlanamadı.) şeklinde bir yazıyla karşılaştım.Birkaç sefer denedim hep aynı yazı çıkıyor.Açtıracağım pasaport yurda giriş tarihi de 2 gün içinde bitecek.2 gün içerisinde bu teknik aksaklıklar sonuçlanmazsa başka pasaport bulamayacağımdan telefonum açılmayacak 🙁 bilgilerinizle yardım ederseniz çok sevinirim.şimdiden teşekkür ederim.

  • Ahbikan

   Merhabalar,

   İlgili yazıya tıkladığınızda MCKS IMEI sorgulama ekranı açılması gerekiyor denedim şu an çalışıyor ama sizin internet tarayıcınızda bir pop-up blocker vs olabilir mi acaba?

   Bu tarz durumlarda MCKS yada BTK ‘ya telefon yoluyla ulaşıp,, teknik arızanın ne kadar süreceğini öğrenerek herhangi bir GSM bayii üzerinden işlemi yaptırmayı deneyebilirsiniz.

   En azından ilk başvurunuz alınmış olur ve pasaport hakkınız yanmaz.

 • erdoğan

  BEN DE ŞÖYLE BİR SORU TÖNELTEYİM
  İMEİ KAYDI İÇİN VERGİ DAİRESİNE ÖDEME YAPILIRKEN PASAPORT SAHİBİNİN OLMASINA GEREK YOK TC YETERLİ AMA ACABA PASAPORT SAHİBİNİN ADRESİNİN BULUNDUĞU VERGİ DAİRESİNE ÖDEME YAPMAK ŞART MI? YOK SA HERHANGİBİR VERGİ DAİRESİ OLUYOR MU?

  İKİNCİ SORUM DA ŞU
  E DEVLETTEN YAPILAN KAYITLARDA EVRAK TRAFİĞİ NASIL İŞLEMEKTEDİR.?

  • Ahbikan

   Herhangi bir vergi dairesine ödeme yapabiliyorsunuz, bildiğim kadarıyla tüm vergi daireleri ilgili ödemeyi alabiliyor.

   İkinci sorunuz için ise evrak trafiği dijital ortamda işliyor, çıktı istediğiniz evrakların bulunduğu sayfalarda yazdır butonuna tıklayarak çıktı alabilirsiniz..

 • EMRE SARI

  merhabalar.. yurt dışından bi ıphone 5 geldi maliye harcı ödenmiş ama ödeyenin pasaportu yok. ben bu telefonu baska bi pasaport ile kayıt ettirebilir miyim ? ettirebilirsem maliyeye tekrar harc ödemek gerekir mi? bilgi verirseniz cok sevınırım..tesekkurler..

  • Ahbikan

   Harcı ödemekten kastınız 115 TL ise o TC Kimlik No ve IMEI no eşleştirilerek yapılan bir ödeme o yüzden başka bir pasaporta kaydedilecekse yeniden yatırılması gerekebilir,

   Ama harçtan kastınız telefon ülkeye getirilirken verilen vergi ise onu kimin ödediği çok önemli değil.

 • morcy

  Merhaba,
  Yukarı daki yorumlardan ve sizin aydınlatıcı yanıtlarınıza istinaden az evvel harcımı yatırdım.Öncesin de ise ptt den e-devlet şifremi almıştım..Bankada ki yetkili beyefendi Bir gsm operatörünün ismini belirterek oradan işleminizi tamamlayabilirsiniz dedi.Fakat ınternet uzerınden de halledilebileceğini belirtmişssiniz.Bu şekilde bir yol izleyeceğim..internet üzerinden de gerekli bilgileri doldurduğumda herhangi bir sorun ile karşılaşma olasılığım var mıdır? Yarın yurda girişimin üzerinden tam 1 ay geçmiş olacak. Harcı yatırdığımız için pasaport uzerınde ki 1 aylık surenin geçmesi artık önem teşkil etmeyecek mi? Teşekkür ederim

  • Ahbikan

   Merhabalar, kaydınızı başarıyla yaptınız mı bilmiyorum ama ben ve etrafımdaki hemen herkes imei kayıt işlemini e-devlet üzerinden sorunsuz gerçekleştirdi. Genelde son güne bırakmak çok büyük risk ama umarım halletmişsinizdir..

  • fulya

   Merhaba, son gune denk geldigi icin kayit islemi halledebildiniz mi acaba merak ettim? cunku ben de son 3 gun kala kayit islemini yaptirabilicem ancak, buyuk risk mi bilemiyorum…

 • ertugrul söğüt

  internet uzerinden telefonumu kayıt ettirmek istiyorum fakat surekli sorun cıkıyo belge numarasına pasoport numaramı yazıyorum ornek U01234567 seklinde hata veriyo ve su yazıyo klasik psprt 7 haneli ilki harf digerleri rakamdır diyo ama bende 8 tane rakam var aynı sekilde kimlikle giriş yapıyorum fotografın altındaki rakamlarla gene aynısı yazıyor ne yapmam gerekir yardımınızı bekliyorum

 • Ahmet

  Merhabalar ben 1 ay önce vergi parasını yatırıp kayıt işlemini türkselde yaptırdım, şimdi sorgulama yaptığımda evraklar kontrol aşamasındadır yazıyo, türksele gittim btk çok yoğundur falan dedi ne yapmam gerekir aceba?

 • furkan adalı

  merhaba
  yurtdısındangeçen hafta ı phone 5 getirttm kayıt yaparken YURDA GİRİŞ KONTROLÜ BAŞARISIZ dedi ne yapmalıyım

 • büşra

  merhaba ben de yurt dısından galaxy grand aldım.kayıt için abone merkezine gitmedim e devlet şifresi ile yaptım bilgileri falan girdım sonra yolcu beraberinde gelen cihaz imei ye kayıtlı yazısı cıktı.simdi benim bırsey yapmama gerek var mı?oldu mu acaba?

 • faruk

  Merhaba, telefonumu geçici kaydetme imkanım var mı? 1-2 ay içinde normal pasaport kaydı yapabilirim ama bu süre zarfında telefonumu kullanmak istiyorum geçici kayıt gibi bi yöntem var mı? Teşekkürler..

 • ZİYA

  MERHABALAR ÇOK GÜZEL BİR PAYLAŞIMLARDA BULUNMUŞSUNUZ ŞİMDİDEN TEŞKÜRLER. 15 GÜNDÜR YURT DIŞINDAN GETİRDİGİM TELEFONUMA PASAPORT ARIYORUM KAYIT İÇİN PASAPORTU OLAN VARMI ACABA ŞİMDİDEN TEŞKÜ[email protected]

 • Sedat akat

  Öncelikle kolay gelsin. Yurtdışından iphone 5 geldi telefonum bugün 1.5 ay kullandıktan sonra kapandı. Pasaporta işletmek için harcı yatırdıktan sonra e-devletten yapabilirmiyi bir bayiye gitmeden çünkü pasaport sahibi izmirde ben ankaradayım . bunun bir çözümü varmı nasıl bişey yapabilirz ?

 • eda

  merhaba, ben yurtdışından aldığım telefonu geçen sene başka bir telefon kaydettirdiğim gerekçesiyle pasaportuma işletemiyorum. telefonum kapandı. fakat ben bu detayı unutup kendi tc kimlik numaram ile 115 tl lik vergiyi, vergi dairesine ödedim. şimdi hizmet pasaportuyla ülkeye giriş yapmış başka bir arkadaş buldum fakat o da hizmet pasaportu olduğu gerekçesiyle pasaportunu iade etmiş. şuan pasaportu iptal görünüyor ama yine de 1 ay içinde ülkeye giriş yaptığı için ben onun adına telefonu kaydettirebilir miyim? ve vergi dairesine verdiğim tc kimlik numarasını değiştirebilir miyim? şimdiden çok teşekkürler.

 • Çağdaş

  Merhaba
  Ben ülkeye giriş yapalı 4 ayı geçmiş olan pasaportuma iki gün önce IMEI için vergi ödemesi yaptım. Fakat yapmadan önce ülkeye giriş işleminin 1 ayı geçmemesi şartı olduğunu bilmiyordum. Bu durumda e-devlet sistemiyle kayıt yapamaz mıyım? Yapamadığım takdirde vergi dairesine ödemiş olduğum ücreti nasıl geri alabilirim? Teşekkür ederim.

 • furkan

  merhaba ben yurt disindan telefon getirdim ve kayit etmek istiyorum.

  alman vatandasiyim ve turkiyede yasiyorum. mavi kartim var.

  bu durumda e devlet sifresi alabilirmiyim ? alabilirsem, pasaport turunu ne isaretlemeliyim ? alman pasaportum kirmizi renkte ancak icinde parmak izi vb. gibi bilgilerimin oldugu bir cip te var. bu durumda ne yapmaliyim yardimci olursaniz cok sevinirim.

 • Cavit

  Merhaba 20 gun once pasaportla kayit yaptirdim ve hala Durumu :  IMEI numarası abone kayıt merkezince geçici olarak kayıt altına alınmış olup Kurum tarafından evrakları kontrol aşamasındadır.’ diye yaziyor. Ne yapmam gerekli telefon kayit altina alindi telefon ileriki zamanlarda kapanir mi? Tesekkurler simdiden

  • Ahbikan

   Cihaz geçici olarak kaydedilmiş, evraklar kontrol edildikten sonra Yolcu Beraberinde Getirilen Cihaz gibi bir ibare yazması lazım, o zaman kaydınız kalıcı hale geliyor.

 • gensay

  simdi ben 15 yasindayim. gecen hafta turkiyeye girdik ve internetten kayit icin 18 yasi ve ustunde olman gerekiyormus. peki turkcell veya benzeri bayiler 18 yasinin altindaki pasaportlara bakiyolar mi? yardimci olursaniz sevinirim

 • eser

  ipone 4 613 pasaport kaydı yaptırdım 9 gün olmadı hat kısmında servis yok yazıyor sim kilitli olabilir diyorlar olabilirmi ne yapmam gergk tşk.

 • Süleyha

  Merhabalar
  Dün ailem iphone 5 getirdiler, içerisinde SIM yok. Benim öncelikle HAT mı satın almam gerekiyor? yoksa vergi dairesine gidip ödememi yapmam gerekiyor?
  Benim ne yapmam gerektiğini, bana birisi sırayla detaylı bir şekilde anlatabilir mi?
  Teşekkür ederim.

  • Ahbikan

   İsterseniz önce telefonunuz için yukarıdaki yazımda belirttiğim kayıt işlemlerini gerçekleştirin, hattınızı daha sonra alabilirsiniz.

   Çünkü kayıt açılması ortalama 1 haftayı bulabilirken hat açılması aynı gün içerisinde yada maksimum 1-2 gün içerisinde yapılıyor.

 • Mehmet Ali

  Harçı yatıralı 3 ay oldu ziraat bankasından dünde Almanya’dan geldim bugun telefonu işletcem yanlız adınıza kayıtlı ödeme bulunmamaktadır diyor halbuki 3 ay önceden yatırmıştım

 • Ferhad

  Merhaba,benim yaklaşık 1 ay önce iphoneum kayıtdışı gerekçesiyle kapatıldı,sonra gittim kaydımı yaptırdım ve telefonum iki gün sonra açıldı ama kaydın üzerinden 2 hafta geçmesine rağmen hala kayıtdışı gözüküyor ve bugün yeniden kapandı telefonum.Sizce sorun ne olabilir?Ve ne yapmam gerekir?

 • ALİ

  Merhaba,
  Vergi dairesi ve bankalara ödenen harçlar aynı mı ?
  E-devlet üzerinden kayıt yapmak sağlık lı mı?
  Teşekkürler…

 • ali

  merhaba
  23 Temmuz 2013 tarihinde vergi dairesine ödenmiş vergi makbuzu, pasaport ve cihazın imei numarasıyla Avea bayisine başvuruda bulundum. Cihazım kapalı durumdaydı kayıt işleminden sonra 48 içerisinde açılacağı söylendi ve açıldı ama ertesi gün tekrar kapandı Avea bayisi ile iletişime geçtim 16-17 Temmuz arasında yapılan kayıtlarda sistemsel hatadan kaynaklı bir sorun olduğunu belirtti.Avea Genel Merkezini aradım.Görüştüğüm kişi bizim aracı oldugumuzu ve yapabilcemiz bişi olmadığını söyledi bayi ile tekrar görüştüm bir kaç gün beklememi söylediler.Ancak cihazım 4-5 gündür acılmadı önüzdeki hafta açılacagını söylüyorlar.. bunun nedeni nedir bilgilendirirseniz sevinirim..

 • Kutalp UÇAN

  Merhaba,

  Vodafone’a üçüncü kez başvuru yapıyorum nedeni ikisinde de pasaport numarası ve giriş tarihinin yanlış yazılması. Üçüncü başvuruyu da yaptım kabul olmazsa e-Devlet’e başvuru yapsam süreçte sıkıntı olur mu? 8 Temmuz’da giriş yaptım ülkeye

 • tarik yiğit

  Bundan 2 ay once Samsung not2 ve Galaxy 3 aldim yurtdisindan
  Not2 padaportuma islettim galaxy3 acik diye aldim simdi kapandi
  Actirmak icin ne yapmalim cevremdekilrin pasaport kayıt i dolu yardimci okursaniz sevinirim

 • ümit sakarya

  merhaba benım telefonum yurtdısı oldugu ıcın bell bı sure sonra kapandı fakat dun harc parasını yatırıp e-devlet uzerınden kaydını yaptırdım.sorgu numarası ıe sorgulattıgım zamanda onaylandı ve yolcu beraberınde gelen ımeı kayıtlı dıyor.acaba telefonum kac gun sonra acılır..

 • Ismail

  Merhabalar iki gün sonra tatile Türkiyeye gideceğim ve bir çift hatlı telefon götüreceğim imei numarasini baktım iki tane imei numarasi var nasıl kayıt yaptıracağım? Simdiden tsk ederim calismalarinizda başarılar dilerim. Saygılarımla

  • Ahbikan

   Çift IMEI’si olan cihazlar için E-devlet sitesinde ikincil IMEI satırı bulunuyor, buraya girebilirsiniz. Eğer işlemi bayii’den yapacaksanız cihazın çift hatlı olduğunu belirtmeniz iyi olur.

   • ÖZCAN

    bankaya para yatırırken tek imei numarası yeri var.ikisinide yazmak gerekmiyormu.bankaya giderekmi yatırmak gerekiyor.

 • mustafa

  şimdi 18 yaşından kücük olnların yanında veli olması gerekiyor deniyor bn o şklde okudum şimdi bnm sorum bu 18 yaşından kücük kişi vergi dairesine para yatırılrıkn onunda olması gereklimi eğer deilse yine herhangi bi şubeye gitmeden yani turkcell vodafone gibi e devlet şifrsi alsa kendisi girse olurmu ve son olrak elden veriln evrakmı yoksa e devletle yapıln işlmdi daha hızlı sonuclanır..tşkler

  • Ahbikan

   18 Yaşından küçük kişiler bayiilerde yaptıracakları işlemi velisi eşliğinde yapabiliyorlar, Vergi dairesinde ise 18 yaşından küçükseniz ödeme almayabilirler. Yine veliniz ile giderseniz garanti altına almış olursunuz.

   E-devlet üzerinde yapılan işlem 3-4 dakika sürmektedir. Dolayısıyla bayii’de yapılan işleme göre daha hızlı sonuçlanacaktır.

 • Sezgin Sevinç

  merhaba ben iphone 4 aldım kayıt yaptırıcam kuzenimin üzerine ancak farklı bir ilde ben imei ona gönderip o e devletten yapabilir mi ve e devletten kayıt yaptığımızda harcı nereye ödüyoruz yine bankalara mı yada ben onun pasaport bilgilerini alıp e devletten yapabilirmiyim kaydı

 • Sila

  Merhaba,

  Ben Ayin 21.08. Türkiyeye gidicem 18 günlügüne. Almanyadan türk telekom kartimi almaliyim yada türkiyeden bir sim karti almam yeterli mi?

  Tesekkürler..

 • muhammet

  merhaba ben almanya dan telefon getirttim yalnız getiren hem alman vatandaşı hem alman pasaportu var kayıt yaptırabilirmiyim

  • Ahbikan

   Kayıt yaptırılacak kişinin TC vatandaşı olması gerekmektedir, çifte vatandaş durumu varsa onu BTK çağrı merkezinden net olarak öğrenebilirsiniz.

 • Cafer Ozturk

  merhaba ben telefonu e-devlet uzerinden kaydedicem ama karsima soiler bir yazi cikiyor:

  Çipli TC pasaport numarası 9 karakter uzunluğunda; ilk karakter ‘U’, ‘S’, ‘Z’ ve ‘P’ harflerinden biri, sonraki 8 karakter rakam olarak girilmelidir. Harf ve rakamlar arasında boşluk bulunmamalıdır.

  yurda giris yapdigim pasaport bulgaristan pasaportu onuda belirtiyorum pasaport kismindan ama ayni hatayi veriyor ne yapmak gerekiyor….

  • tuncay

   merhaba arkadaşım, bende aynı dertten muzdaribim. bulgar pasaportuna kayıt etmek istiyordum aynı hatayla karşılaştım. eğer sorununu çözdüysen paylaşır mısın?

 • mehmet

  ben yurtdışı kayıtlı bir telefon aldım ziraat bankasına 115 tl lik verigiyi yatırdım arkadaşın e-devlet şifresi ile giriş yaptık gerekli bilgileri girdik en son onay aşamasında yurda dönüş 31 gün yapılımlıdır diye bir mesaj çık tı daha sonra tekrar debnemek istedim Yurda giriş kontrolü başarısız. diye yanıt çıkmaya başladı ayrıca imei sorulama yaptığımda hala kayıt dışı imei diye yazıyor son gün yarın ne yapmalıyım lütfen yardım

 • özkan

  Arkadaşlar,iphone 5 aldım yurt dışından ancak tum ıslemlerı yapmama ragmen telefon sım kılıtlı apple mı ulasmam lazım yurtdısından alırken satıcı cocuk 3-4 gune kadar acılır demıstı?

 • Erenn

  merhabalar. telefonumun bugun vergi dairesine ücreti yatirildi e devlet kayit ta yapildi. imeil sorgulama da da kayitli imeil olarak gözüküyor ama telefonum hala acilmadi bilgisi olan ?

 • şener

  benimde aynı şekilde bi derdim var ama kayıt ettireceğim pasaportun ülkeye son giriş tarihi 1 ayı geçmiş durumda bunu için ne yapmalıyım pasaport sahibin sırf bu işlem için bi ülkeye gönderip geri mi getirmeliyim xD ??? yoksa daha kolay uydurma bi yolu var mı???

 • savas

  selamlar ben telofonun harçını vergı daıresıne yatırdım fakat pasaportun 2yıl içerısınde 1 veya 2 telofon hakkın varmış.telofon e-devletten kayıt olmadı vergı dairesinden ucret gerı ıadesi olurmu.pasaport arkadasın,

  • Ahbikan

   Her TC Vatandaşının 2 yılda 1 cihaz kaydetme hakkı vardır. Vergi dairesinden ücret iadesi için dilekçe yazmanız gerekebilir. En net bilgiyi vergi dairesini arayarak yada giderek harç iadesi olabiliyormu prosedürleri nedir öğrenebilirsiniz.

 • halim

  Merhaba yurtdışından iphone 5 getirttirdim 1 hafta falan kayıt yaptırmadan hattı takıp kullandım ve telefon hattı kullanmayı kesti harcı yatırıp e devlet üzerinden kayıt yaptım imei no kayıtlı yazıyor daha açılmadı açılmasının belirli bir süresi mi var yoksa yanlış bi şey mi yaptım?

 • maverick

  merhaba, anlatımlarından faydalanıp para yatırıp e-devletten de kayıtı yaptırdık gece 01:00 civarında bu işlemleri yaptık. ve sorguladıgımızda yolcu beraberinde getirilen cihaz çıkıyor ve emei kayıtlı diyor. sonra simkart taktım aynı gece açıldıgında vodafone yazısı çıktı ve kayboldu daha sonrada ne yaparsak yapalım sadece “servis yok” yazısı çıkıyor. anlayamadık biz. bu konudada yardımcı olabılırmısın bize. teşekkürler

 • fatih

  E devlet den btk ya girip işlemimi yapıyorum ancak 3. kısımda onayladığımda yurda giriş kontrolu başarısız diyor bi türlü yapamadım neden bu hatayı verir yardımınız için teşekkürler. Not: Pasaportun süresinin bitmesine 3 gün kaldı yardım ederseniz sevinirim

 • erdi

  merhabalar size bi sorum olacak iphone 4s kullanıcısıyım yaklaşık 2ay önce kıbrısdan gelen bir arkadaşımın üzerine telefonu kaydettirdim.Bugun kaydım tekrar düştü mcks aradım durumu anlattım emliyet müdürlüğünden giriş çıkış yaptığınıza dahir kağıt alın ve dilekçe yazarak yollayın dedi.peki bu iş nasıl oluyor ben zaten arkadaşın kıbrısdan giriş çıkış yaptığı beyaz kağıdı verdim turkcel bayiine .neden tekrar bu şekilde uraştıryorlar ?

 • berrin

  bende yurt dışından iphone getirtdim yabancı pasaporta harç parasını yatırdım e devlet şifresini de aldım fakat imei kaydını yabancı pasaport olduğu için yaptıramadım imei kaydını nereden yaptırabilirim ayrıca pasaport sahibinin de orada bulunması şart mı

 • Ekrem

  Benim yasadıklarımı burada paylaşmak istedim, belki benzeri şeyler arkadaşların başına gelmişse fikir anlamında yardımcı olabilir diye. Telefonum Sony xperia ve yurtdışından alınmış bir cihaz, pasaport kaydı dolandırıcılarının mağduriyetini maalesef bende yaşadım, telefonumu aldıktan 5 ay sonra msj geldi kapanacaktır diye ve 3. günü akşamı saat 00:00 da telefonum kapandı. Haliyle pasaport peşine düştük, sağolsun almanya’dan gelen akrabaların birinin pasaportuna kayıt kayıt yaptırdım, Türkiye’ye giriş tarihinin 28. gününde yaptırdım, yani 2 gün daha geç kalsam hala telefonum kapalı olacaktı. Süreç aynen şu şekilde işledi: Önce internet şubesinden(ben garanti bankası kullanıyorum) yolcu vergi 9195 ödemesini gerçekleştirdim. Burada tutarı kendiniz giriyorsunuz otomatik gelmiyor 2013 yılı için 115 TL, kendi hesabımdan pasaport sahibi kişi üzerine vergi yatırıyorsunuz, burada size lazım olan pasaport sahibinin T.C kimlik no.su, adı soyadı ve baba adı bu aşamada başka herhangi bir bilgi önemli değil Tabi IMEI numarasını söylemiyorum, o olmazsa olmazı. Burada yazacağınız tel no(ben kendi tel no. mu yazdım) adres il ilçe nin hiçbir önemi yok. Daha sonra pasaport sahibine vergiyi yatırdım sen bi avea turkcell vadafone merkezine pasaportun ile git dedim, fakat istedikleri 50 tl ücretin yanında birde dekontun aslını istemişler. Farklı şehirlerde olduğumuz için son çare olarak ona postaneden e devlet şifresi alıp bana söylemesini istedim. Bana gelen e devlet şifresi ile önce onun adına aktif ettim değiştirdim ve kendisine de ilerde lazım olur diye şifresini verdim. Onun adına t.c. nosu ve şifre ile turkiye.gov.tr den e-hizmetler – btk imei kaydet bölümüne girdim. 1-)Durum kısmına pasaport ile yurda giriş yapıldı seçtim. 2-) cep telefonu kısmına kendi cep telefonumu yazdım(açılacak telefonda kullanacağım tel.) 3-) Imeı no’ya 1 tane olduğu için sadece ımeı no 1 kısmına imeı yazdım. 4-) pasaport türü eski tip lacivert(umuma mahsus) seçtim ki öyleydi yeni tip çipli pasaportlar 1 harf ve 8 rakamdan oluşuyor. eski tip pasaportlar 1 harf 6 rakamdan oluşuyor. Benimde en çok zorlandığım kısım bu oldu ki Allahtan doğru tahmin edip yazmışım. Başına gelen arkadaşlar için yazıyorum eski tip pasaport da TRD 123456 ŞEKLİNDE yazıyor bu TRB v.s. olabilir. Burada kayıt ederken TR kısmını yazmıyorsunuz sadece D123456 ŞEKLİNDE BİTİŞİK HALDE YAZIYORSUNUZ. 5-) Ve son olarak Türkiye’ye giriş yapılan tarihi yazıyorsunuz ve devam et diyip onaylıyorsunuz. Ben perşembe günü telefonumu sisteme kaydettirdim pazartesi öğlene doğru açıldı. Umarım paylaştıklarımdan faydalanabilen arkadaşlar olur, zira çok sıkıntılı süreç. Telefonuma kavuştuğum için çok mutluyum, darısı aynı derdi yaşayan arkadaşların başına..

 • Cihat

  Teşekkürler çok açık ve yararlı bir anlatım olmuş. Fakat benim bir sorum olucak. 2 farklı cihazı 2 farklı kişinin pasaportlarına kaydettircem fakat 115 tl lik vergiyi kendi ziraat bankası hesabımdan internetten ödeyeceğim. Sıkıntı yaşanır mı sizce?

 • zuhal

  çift hatlı telefonlarda iki ayrı imei numarası var kayıt için iki ayrı pasaport mu gerekiyor?yardımcı olur musunuz ?

  • Ahbikan

   İki ayrı pasaporta gerek yok, tek pasaport ile e-devlet üzerinden işlem yaparken IMEI 1 – IMEI 2 gibi kutucular var oraya girerek kayıt yapabilirsiniz.

   • Onur

    Selamlar,

    Benim cihazım çift hatlı ancak iş bankasına ödwrken ilk imei yi yazdırdım faturaya , bu şekilde edevlet sayfasında iki imei yi de girsem kabul olur mu ?

    yoksa iş bankasına tekrar 115 tl yatırıp iki imei yi de yazdırmam mı gerekiyor ?

    • Yiğit

     Merhaba Onur hocam, ben de internet bankacılığı ile parayı yatıracağım. Ama bankacılık ekranında sadece tek imei alanı var. Çift hatlı telefonun iki imessinden birini bankacılık ekranında girip ödemeyi ona göre yapsam, e-devlet’ten her ikisini girip iki imei de kaydedebilir miyim? Sizin açıldı mı her iki imei için?

 • gamze

  Yurtdışından telefon getirdim. Başkasının pasaportu ile vergi dairesine kayıt yaptırdım. Fakat kendi e-devlet şifrem ile pasaportuna kayıt yaptırdığım arkadaşın pasaport ve kimlik bilgilerini girerek IMEI kaydı yapabilir miyim? Lütfen yardımcı olun ,teşekkürler.

  • alper2323

   merhaba sorum biraz detay gerektiriyor ama yardım gerekli bana yurt dışından telefon geldi bende kayıt ettirmek için akrabamı buldum vergi dairesine 115 tl olan harcı yatırdık 2 gün sonrada tim merkezlerine IMEI kayıt için gittim tamam dediler pasaportu aldılar ve pasaportun çıkışı normal ve tamamen belir gin tarih yani ama girişte 2013 tam çıkmamış bunu böyle kabul edemeyiz dediler ne yapmam gerekli dedim bunu düzeltip öyle gelin dediler ama günlerden cuma günü ve mesai bitmişti cumartesi ve pazarda suresi doluyordu ve mağdur oldum ama vergisi felan yattı sadece operatör sıkıntı yarattı bunun için ne yapmalıyım bana yardım edin sıkıntı yaşadım pasaport bulmakta sorun malum bulunsa zaten bu kadar çaresiz kalınmaz lütfen beni doğru yönlendirirseniz sevinirim bu arada yatırdığım vergiyi 1 ay içinde geri ala bbilirmiyim oda yanar mı

   • Ekrem

    Vergi yıllık yatıyor yanmaz, yani sen 2013 yılı vergisniz yatırrmış oluyorsun. 31.12.2013 tarihine kadar işlem yapabilirsin, fakat geri kalan prosedür nasıl işleyecek bilemiyorum. Keşke e-devletten kendin yatırsaydın, hiç bu sıkıntılara kalmamış olurdun. Operatörler ile uğraşmak zor, zaten ancak zorluk çıkarırlar. Kendin kayıt ettirseydin hiçbirşeyi bu şekilde belgelemek zorunda kalmayacaktın..

 • gamze

  Öncelikle çok teşekkürler cevabınız için. Ben e-devlet şifresiyle kaydımı yaptım, 3. gün doldu fakat henüz telefonum açılmadı. Kontrol ettiğimde kayıtlı gözüküyor ama telefonum sim kartımı okumuyor.Sizce normal mi bu durum? Yoksa Bu işlemden sonra başka bir şey yapmama gerek var mı?

   • ipek

    Selam.. isvicreden iphone 5 getirmeyi planliyorum ama getirtcegim kisi aynı zamanda tc vatandasi ama burda ikametgahi yok . Kendi e Devlet sifremle bu actrma işlemini yaptirabilirmiyim ? Yardımcı olursanız sevinirim.

 • egezeybek

  Merhaba,
  1 hafta once bir akrabam yurtdisindan galaxy s2 getirdi.Cihazi kullanmaya basladim ve 2 gun ssonra 4.1.2 rom yuklettim. 1 gun sonra arama yapmak isteyince aga kayitli degil mesaji almaya basladim. Ne ikaz maili nede bir msj aldim. Harc ile btk ya edevletten kayit yaptim su anda yolcu yaninda gelen… notunu buluyorum. Aga kayitli dedil msj sebebi ne olabilir?

  • Ekrem

   Sanırım telefon sistemi kapanınca şebeke bulamadığından o mesajı veriyor. Her marka modelin şebeke bulamadığında tepki mesajı farklı olabiliyor.

 • ayşen

  merhaba, telefonu 3-4 ay boyunca kullanamıyo muyuz? ben bugün yaptırdım IMEI numarası abone kayıt merkezince geçici olarak kayıt altına alınmış ancak, Kurum tarafından evrakları kontrol aşamasındadır yazıyo fakat yaptırdıgım telefoncu 3 güne açılır demişti

 • jasmin

  Amerika’dan ıphone5 almıştım ama ordayken bozulunca magazasına götürdüm ve bana yeni telefon verdiler.Sorun su kı yeni telefonun ımeı numarası var ama fişde de başka bir imei( eski telefonun) yazıyor.Kayıt işlemi yapmak istiyordum yazınızı okuyunca 1. imei 1. imei yazısını gördüm şimdi benim 2 numarayı da mı girmem lazım yoksa sadece yenisini mi?

 • FATMA

  merhaba
  Ben 1 ay önce yurtdışından ıphone 5 aldım.bozuldu – yurt dışından garantisi olduğu için yurt dışından yenisiyle değiştirdiler.fakat ben bu yeni olana tekrar vergi harç ödeyecekmiyim yada tekrar işletebilecekmiyim neler yapıcam lütfen bana yardımcı olurmusunuz ayrıntılı bir şekilde.
  not: çocuğumun pasaportuna işletebiliyormuşum sanırım ama tekrar vergi ödeyecekmiyim.çocuğum 8 yaşında olur sanırım değil mi

  • Ekrem

   yeni imei no olduğu için yeniden kayıt ettirmeniz gerekecektir. Çocuğun 8 yaşında olması önemli değil kayıt ettirilebilir.

 • sinan

  merhaba ben yurt dışından çif hatlı telefon getirdim ama yabancı pasaportum var çifte vatandaşım 115 teleyi yatırdım bir ayı geçerse yatırdım para boşamı gider yardımcı olurmusunuz

  • Ekrem

   Türkiye için söylüyorum ülkeye giriş tarihinden itibaren 30 gün içinde işlemi yapmazsanız, hakkınız yok sayılmış olur ve vergiyi de havaya yatırmış olursunuz.

 • Can

  Mrb benm arkadasim yurtdisindan geldi ve yurtdisina geri dondu ama 1 ay olmadi bugun bana dediki sen trden harc parasini yatir ben burdan internet uzerinden telini actirablrm die mumkun mudur

  • Ekrem

   Evet kesinlikle mümkündür. siz doğru bir şekilde eksiksiz vergisni yatırın, arkadaşınız yurtdışından işlemleri yapabilir.

 • ozgur

  mrh yaklasik 10 ay once pasaport kaydi yaptim e devlet uzerinden e.d benim ama pasaport teyzemindi bende bilmeden kende e.dev yazdim harcida kendi ustume yatirmisim yani anlicaniz pasaport sahibi ben degilim ama ben gibi kaydetmis 10 ay sonra msj geldi btk yi aradim yanlis yapmissiniz dedi kesti atti ya benim zaten pasaportum yok bu hata duzeltilemezmi dilekce falan ne bilim bi caresi varmi yardimci olursaniz tsk ederim

  • Ekrem

   Büyük bi yanılgıya düşmüşsünüz, keşke olsa ama bir yolu olduğunu sanmıyorum. Devletimize 115 tl bağışlamış oldunuz 😉

 • zekeriya peker

  yurt dışından gelen cihazımı açtırmak için 115 tl yatırdım ama pasaport sahibi isviçre vatandaşı oldugun dan telf açma işlemi yapılamadı yatırdıgım parayı nasıl geri alabilirim.

 • Mehmet

  Merhaba

  Yaklaşık 7-8 ay önce doğubanktan iphone 4s aldım 2 ay önce kapandı imei numarasını sorguladığımda kayıt dışı imei çıkıyor yurt dışından yeni gelen arkadaşımın pasaportuna işletsem sorun olurmu?

 • SEVAL TARAKO

  merhaba
  yurtdışından telefon aldık.pasaport kaydı için bankaya 115 tl yatırdık.Ankara vergi dairesini aradım.çünkü e devlet şifresiyle baktığımda harç yatmamış gözüküyordu.vergi dairasi bana ödenen harcın banka dekontunun aslını göndermemi söyledi.Fakat bugün son günü süresi doldu.göndersem yetişmiycek.ödediğim parayı geri alabilirmiyim?acil yardımcı olursanız sevinirim..

 • onurr

  iyi günler;
  arkadaştan iphone 5 aldık 3 ay önce ve servis dışı oldu şuan imei sorgulattım kayıt dışı yazıyor.btk yı aradım pasaport sahibinin adını istedi bilmiyorum..yeni kayıt yapmam için ne yapmam gerekir..eski pasaport sahibini bulmadan yeni kayıt yaptıramaz mıyım?

 • uğur

  iyi günler . benim sorum şu olacak türkiyeye giriş tarihi yanlış yazılsa sıkıntı olur mu ya 6 si ayın yada 7 sı .

 • Ahmet

  Öncelikle merhabalar.. Yurtdışından 2 adet Galaxy S4 gelecek. Bunları tek harçla 2 farklı pasaporta kayıt edebilirmiyim?

 • Ferdi tokgöz

  Ben vergiyi yatırıp e-devlet üzerinden kayıt yaptığım andan itibaren onaylandı yazısı geldi ve yolcu beraberinden kaydedilen cihaz yazıyor yani kontrol aşamasındadır demedi hiç ama cihazım 2 gün olmasına rağmen kapalı hala ne zaman açılır

 • Fikret Korhan

  Merhaba. Eğer Pasaport sahibinin E-Devlet Şifresi yoksa;

  Cihaz kayıt işlemini GSM işletmecilerinin(Turkcell, Vodafone, Avea) Abone Kayıt Merkezlerinde yaptırabilirsiniz.
  (Operatörünüzün üzerine tıklayıp kayıt yaptırabileceğiniz bayiileri görebilirsiniz.)

  Abone Kayıt Merkezine gitmeden yanınızda bulundurmanız gerek evraklar şunlardır;
  Harç ödendi belgesinin aslı
  Pasaport türünün, yurda giriş/çıkış damgalarının, resminin ve kimlik bilgilerinin bulunduğu sayfaların birer fotokopisi
  Pasaport aslı
  Üzerinde cihaz IMEI numarasının bulunduğu dilekçe

  Ayrıca Pasaport sahibinin ıslak imzası gerekeceği için Abone Kayıt Merkezinde Pasaport sahibi de bulunmak zorundadır. Abone Kayıt Merkezi yetkilileri tarafından pasaportun aslı görüldükten sonra dilekçenin üzerine “Aslı Görülmüştür” damgası ve başvuru mercii kaşesi basılmakta ve alınan belgeler Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna gönderilmektedir

  DENMİŞ AÇIKLAMADA AMA PASAPORT SAHİBİNİNE DEVLET ŞİFRESİ VARSA EXTRADAN OPERATORLERİNE MERKEZLERİNE GİDİLECEK Mİ? ACİL CEVAP.

  5066964425 NUMARAM BİLGİLENDİR BENİ BE USTA

 • Rüzgar

  Selam Ahbikan
  Sizin tarif ettiğiniz gibi telefonumu e- devlet kapısıyla kayıt ettirdim,sorguluyorum ‘yolcu beraberinde gelen Cihaz’ yazıyor ama telefon 2 gün geçmesine rağmen açılmadı En az 48 saat içinde yazılacağı yazıyordu açılmadı. Eğer açılmazsa kime sormam gerekiyor. Aydınlatırsanız sevinirim.

 • Rüzgar

  Selam Ahbikan
  Sizin tarif ettiğiniz gibi telefonumu e- devlet kapısıyla kayıt ettirdim,sorguluyorum IMEI NUMARASI KAYITLI ‘Yolcu beraberi kaydedilen cihaz’ yazıyor ama telefon 2 gün geçmesine rağmen açılmadı En az 48 saat içinde yazılacağı yazıyordu açılmadı. Eğer açılmazsa kime sormam gerekiyor.
  Aydınlatırsanız sevinirim.

 • Botan

  Merhabalar,

  Yaklaşık 5 ay önce yurtdışından bir telefon aldık. Pasaport uzerine kayıt yapıldı fakat sanirim baska bir cihaz kaydedildigi icin yaklasik 2 ay önce cihaz SIM kartini calistirmamaya basladi. Simdi yurdisindan yeni giris yapmis bir pasaport uzerine kayit yapacagim. Gerekli olan 115 TLyi yatirdim ve bir Avea bayisine gittim. Pasaport uzerindeki damga silik oldugu icin en yakin ilçe emniyet mudurlugunden ”yurda giris belgesi” getirmemi istediler. Gittigim polis merkezinde ise direk olarak E-Devlet sifresi ile bu islemi gerceklestirebilecegimi soylediler. Simdi ben E-Devlet sifresi ile bu islemi yapar isem hemen telefonu mu kullanmaya baslayabilir miyim? Yani tek sorunum hattimi kullanamamak. Bununla ilgili bilgi verirseniz cok sevinirim.

 • fatih

  Passport sahinin tc sine degilde kendi tc numaram uzerine para yatirdim
  Vergi dairesinden parami talep ettim . 2 aya gelirmis. Para geri gelmeden passport sahibinin tc nosu uzerine para yatirsam sonra onun e devletinden tlf kaydi yapabilirmiym?

 • melodi

  Ben haziranda telefonumu(samsung s4) actirdim.. ama hollandaya geldigimde telefonum bozuldi ve yenisini verdiler sigortadan.. actirdigin telefonun imei degistirme gibi bi imkanim varmi.. 12ci ayda turkiyeye gelicegimde ? Yoksa illa 2 sene beklemen sartmi??

  umarim soruma cevap verirsiniz
  saygilar melodi gokmen

 • Iphone 5

  Arkadaşlar yurtdışından getirdiğim telefonun imei kaydını bugün parasını yatırdıktan sonra e-devlet üzerinden yaptım. btk nın sitesine girince telefon kayıtlı gözüküyor. ama telefonum hala açılmadı. telefonculara sorduğumda 2 gün sonra filan açılır diyorlar. ama daha açılmadı ise neden orada kayıtlı yazıyor. var mı bir bilgisi olan.

 • başak

  3 gün önce teLefonumun kaydini yaptırdım ama çalışmıyor ağa kayıtlı değil diye yazi çıkıyor nedeni nedir

 • mehmet

  kendım yurt dışından telefon getırdım harç parasını yatırdım e devlet sıfremle kendım telefonu kayıt ettım ama telefon açılmadı dah

 • Osman

  Yurtdışından 2 adet telefon getirdim,İkisininde hanüz kaydını yaptırmadan telefonu denemek için sim kartı yerleştirdim.iphone 5s te herhangibir sıkıntı çıkmadan kullanmaktayım 7.güne falan girdim en kısa sürede kaydettiricem.Hanıma aldığım 5C ise telefonun ayarlarını daha yapamadan sim yok uyarısı verdi, başka kart denedim gene aynı hata, internetten sorguladım kayıt dışı olduğu tespit edilmiş cihaz diyor, şimdi bugün internetten e-devlet aracılığıyla kaydettiricem.Bundan sonra btk ya kayıt için evrak gönderecekmiyim?yoksa btk online olarak evrakları teyit ediyormu? bazı sitelerde beklemenin 6 ayı bulduğunu söylemişler, 6 ay bekleyeceksem ben bunu niye aldım derim. Süre hakkında bilginiz varmı? 3 GÜN 5 GÜN 1 HAFTA?

 • muhammed

  Öncelikle hizmetiniz icin tesekkrler.Benim sorunum ben dediģiniz şekilde tüm prosedürleri uyguladım fakat bunu operatör ayağından yaptık eksiksis belge ve pasaport sahibi dahil,fakat telefoncuya güvenmiyorum kendim yani pasaport sahibi e devlet yoluyla bu sürecte bir de burdan başvursa problem olur mu(aynı anda hem operatör hem de e devlet)

 • hüseyin

  MERHABA E-DEVLET UZERİNDEN KAYI YAPTIM AMA CIHAZIM ACILMADI AGA BAĞLANAMIYOR DİYOR AMA IMEİL SORGULAMADA KAYITLI GÖZÜKÜYOR

 • duran

  1 hafta önce vergi dairesine hacc dan gelen yakınımın tc siyle 115 tl harcı yatırdım.e devlet le btk dan imei kaydı yapmaya çalıştım.pasaportu yeni. bütün bilgileri doğru şekilde giriyorum.ama bilgi onayı”yurda giriş kontrolu başarısız”.diye bi hatayla karşılaşıyorum.ne yapmam lazım.

 • Mehmet

  Benim telefonum için 5 ay önce harç ödediğim pasaport ile işlemi tamamlayamadık.Şimdi yeni bir pasaport var elimde.Kayıt işlemlerini gerçekleştirmem durumunda herhangi bir sorunla karşılaşabilir miyim?Telefon ülkeye gireli 1 aydan fazla oldu ve bir kez ücret yatırdım.Ücreti nasıl iade alabilirim?

  • mustafa

   Kardesim ayni durum benm de basima geldi bnde e devletten onay yapamadim bi defa da pasaporta yazdirmis bulunduum. Neyse giden para onemli degil ama onemli olan yeni bi pasaporta yazilablir mi. Cunku elimde yeni bi pasaport var. Ben de ne yapacagimi blmiyorum bu konuda birsey biliyorsan ya da bi gelisme olduysa sende bana donebilir misin.

 • kübra

  merhaba ben yurtdışından iphone aldım 3 gün önce internetten imei kaydını yaptırdım kayıt geçici olarak alınmış olup evraklar kontrol aşamasındadır diyor. IMEI – MSISDN eşleşmesi yapıyorum telefon numaram ile eşleşme bulunamıyor diyor. Telefonum 7 gün içerisinde açılır mı yoksa uzun bir süre beklemek zorunda kalır mıyım? hattımı kestirdim telefonumum içinde telefon sim yok uyarısı veriyor. birde telefonum imei kaydı yaptırdığım akşam kapandı.

 • ENGİN

  merhaba 20 gün önce hacdan gelen akrabam uzerıne açtıracam telefonu sorun yok ama e devlette en son aşamada Yurda giriş kontrolü başarısız. diyor ne yapmalıyım acaba

 • cem akıncı

  Merhabalar yaklaşık 45 gün önce bir yakınım yurtdışından geldi iphone 5 sipariş ettim 10 gün sonra vergi dairesinden harcımı ödedim . Ama e devletten kayıt yaptımayı unuttum telefon 7 gün önce kapandı şimdi harcımı ödedim ama kayıt yaptırmadım izlemem gereken yol nedir?

 • ramazn

  bn kayıt yaptım ama açılmadı hala haarcı yatırdım e devleeeetten kayıt yaptım olmadı ama herşey tmm ama hala telefn kullanımda değil

 • feyza

  merhaba doğubanktan iphone 5 aldım kayıt işlemi falan herhangi bir sorunu yok ancak hata verdiğinden dolayı kapandı değişim yaptırmam mümkün mü?
  yurtdışındaki app storelar değişim yapar mı ?

 • mustafa

  sistemde değişiklik olmuş ve yukarıdaki bilgiler eksik

  1. avea- vadofone gibi dükkanlara gidince emniyetten yurda giriş belgesi istiyorlar

  2. E-devlet üzerinden kaydedince üçüci aşama yok (“IMEI numarası abone kayıt merkezince geçici olarak kayıt altına alınmış ancak, Kurum tarafından evrakları kontrol aşamasındadır” ) gibi bir ifade yazmıyor. Herşeyi doğru yaptıysanız “Yolcu beraberi kaydedilen cihaz” ibaresi geliyor

 • alper

  öncelikle gerekli bilgiler için teşekkürler. benim sorunum cihazı kaydettireli yaklaşık olarak 8 gün geçti. imei sorgulamada abone merkeazi tarafından geçici olarak kaydedilmiş diyor ama telefonumda servis yok ibaresi alıyorum hala tel kapanmadan önce aynı operatörle kullanıyordum cihazı sorun ne olabilir yardımcı olursanız çok sevinirm.

 • barbun

  Kktc.yapilan giris cikis kabul edilir mi?sadece nufus cuzdaniyla yapilqn giris cikis gecerli mi?ki ve avea fln. Bizden almadiysaniz telf.bz yapamayiz diyor e devlet (internetten) girisi haric baska basvuru yontemi var mi..artik islerimi internete birakmak istemiyorum .bu telfonu anetten aldiktan sonra.tesekkurler

 • Osman Altıntaş

  Merhaba babam hac vazifesinden gelirken bir samsung s4 getirdi. Biz bu telefon babamin henuz gelis tarihinden 1 ay gecmeden vergi dairesine 115 Tl yatirdik ama actirmak icin operator şubesine gittigimizde 1 ayi gecmisti bize yapamayacaklarini soylediler. Bunun bir cozumu var mıdır, varsa nedir? Yoksa paramizi geri nasil alabiliriz ?

 • temizhoca

  Merhabalar benim sorun aldığım tlf nun imei kaydı düştü ve btk telefonu kapattı.Pasaport bulduk.Harcı yatırdık.Operatörlere(ava..turkcell..vodafone) gittik kayıt için ama yapamadık.0506…….telefon numarasi üzerine kayitlanmis diye yapamiyorlarmis..ne yapmam lazım.Yardımcı olursanız sevinirim.

 • Ahmet

  Slm 24 aralıkda bana hollandadan iphone 5 gelecek gelecek olan kişi tc vatandaşı ama orda yaşıyor. Kayıt için e devlet i kullanmak istiyoruz 25 aralıkda işlemleri başlatsam hemen telefonu kullanmaya başlayabilirim değilmi hiç bir kesintiye uğramam umarım. Hemen işleme başlasak servis hiç kesilmeden kullanmaya devam edebilirmiyim yoksa telefonum inceleme için kapanırmı belli bi süre. Bi de pasaport yok sadece tc kimlik var ve kimlik numarası dediği şey tc kimlik no mu yoksa seri no var f11 111111 diye onumu girecez yardımcı olursanız sevinirim mail atabilirmisiniz bana cevabı [email protected]

 • Erhan

  Merhabalar yurt disindan iphone5 s hldi tlefonum kapandi gittim 120 tl harc parasi yatirdim snra e devletten kaydi tmmladim ylniz telefonum daha acilmadi nedenini ogrenebilirmiyim. Btk dada kayitli gozukuyor

  • Kaan

   Erhan bey, Aynı sorun bende de var kayıt yaptırmama rağmen ve btk sitesinde kayıtlı gözüküyor. fakat şebeke gelmiyor. Sizin sorununuz çözüldümü acaba?

 • davut

  mrb hocam benim telefon çift hatlıı ve parayı yatırırken sadece bir imei numarası sordular ve bir telefonluk fatura ödedim. kayıt yaparkende her iki imei numara kaydı yaptım acaba iki hattımda açılır mı?

 • Mustafa

  Ben yurt dışından gelen telefonumu bir arkadaşın tanıdığı birisinin pasaportunun üzerine yazdırmayı düşünerek 120 lira vergi ödedim fakat daha sonra o kişinin e devlet şifresi olmadığını ve alabilecek durumda olamayacak kadar yaşlı olduğunu öğrendim. Şimdi ben telefonumu başka bir pasaport üzerine yazdırabilir miyim para vermeden?? Pasaport sahibinin e devlet şifresini kullanma gibi bi durumum yok. Ne yapabilirim bu durumda acil cevap atabilir misiniz?

 • Nazlı cansu atlıhan

  Aldığım samsung galaxy s3 batarya altındakı ımeıl numarası kayıtlı diyor ancak *#06# dan sorgulattığımda farklı bir ımeıl numarası geliyor onu sorgulattığımda kayıtdışı olduğunu görüyorum dün bana mesaj geldi yasal uyarı diye sorgulattıgımda karsıma cıkan ımel numarasını mesajda belırterek 16.02.2014 de telefonunuz kapatılıcak dendi şimdi ben ne yapmalıyım? Hangısıne guvenmelıyım? Telefonu aldıgım telefonca ilgilenmiyor. Ne yapacağımı şaşırdım elim kolum bağlı lütfen bana ulaşabilir misiniz Yetkili birileri. ?

 • Asiy

  Bende yurtdışından gelen iphone 4s aldım cihaz kapandı daha sonra yurt dışında yaşayan bi tanıdığımız istanbula seyahate gelince pasaporta kayıt ettirdik telefon kullanıma açıldı ama aradan yaşlaşık üç ay geçti şimdi yine msj geldi telefonunuz bir hafta içinde kapanacaktır diye bunun sebebi ne olabilir ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler .

 • meryem

  merhaba,

  kızımyurt dışından telefon getirdi kendi pasaportuna işletti,vergisini ödedi fakat 1 aylık süreyi bilmiyorduk ve aştık.yani giriş itibari ile 1 aylık süreyi geçtik.ödemiş olduğumuz vergiyi geri alabilirmiyiz.yada o dekontla başka bir pasaporta işletebilirmiyim

 • deriger

  merhabalar. Ben yazın yurtdışından samsung galaxy s2 getirdim ve pasaportuma yazdırdım. Sonrasında herhangi bir sorun çıkmadı ta ki numaramı başka bir operatöre taşıyıncaya kadar. suanda şebekeyi algılıyor(yani şebeke çubukları full) ama ‘yalnızca acil aramalara açık’ yazıyor ve bi numarayı aramaya kalksam ‘ağda kayıtlı değil’ diyor. sizce ne yapmalıyım?

 • mevlüt

  meraba
  ziraatin internet şubesinden harcı pasaport sahibinin tc si üzerine yatırdım ve pasaport sahibinin e devletinden giriyorum 3 gün oldu ödeme yok diyor ne yapmalıyım

 • Ebru

  Merhaba ben de bir tanıdığımızn pasaportuna bankadan para yatırdım fakat 30 gün süresi o gün sonmuş ve geç kaldık kayıt için 1. si bu parayı iade veya başka pasaporta nasıl kaydettirebilirim pasaport sahipleri olmadan imkanı var mı? 2. Bu dekontun ise 1 ay geçerlilik süresi var diye duydum doğru mu çünkü yurt dışına gidiş geliş süresi dolan kişi 1 buçuk ay sonra tekrar yurt dışına giriş çıkış yapacak o dekontu o zaman kullanamaz mıyım?

  Teşekkürler

 • yahya

  Slm ben hollandadn samsung s4 aldim pasaport kaydinida yaptim acildi ama 3g si calismiyor E ile int giriyor bu sorunu nasil halledebilirim fikri olan arkadaslar yardimci olursa cok memnun olurum simdiden ilginiz icin tsk ederim

 • ersin

  Selamlar, pasaportuna kayıt yaptıracağım kişi yurtdışında yani pasaportu burada değil, bankaya harcı yatırdıktan sonra e-devletten halledecek. Peki banka ya da vergi daires illa pasaportu ister mi? Yoksa kimlik numarası ve Imei numarasını vermem yeterli olur mu?

 • erdem

  ben yurt dısında yasayorum gecen ay 5 gunlugune gelıp döndum bır kac gun sonra tekrar 10 gun ıcın gelıp döneceğim yurt dısından aldıgım telefonum kullanıma kapanır mı kayıt ettırmem gerekırmı agustos ayında tekrar gelecegım o zaman uzun sure kalacagım terrar geldıgımde yıne kayıt yaptırmam mı gerekır oğrenmek ıstıyorum bılgı verırısenız sevınırım

 • kaan

  Merhaba.yurtdisindan 1 adet iPhone 5 aldim ve pasaport kaydini yaptirdim.imei sorgulattigimda ise gecici olarak kontrol edildi evraklar kontrol ediliyor.diyor telefonu su anda
  kullanabilirmiyim ileri de sorun olur da kapanir mi

 • zaza

  merhaba arkadaşın e-devlet şifresiyle kayıt yapacam kimlikle giriş yaptı almanyadan türkiyeye kimlık nosunu yada tc yi yazdığım zaman giriş kontrolü başarısız diyor ne yapmam gerek

 • fatma

  Yurtdisidan gelen kardesim gecen yil cep tef. Kaydi yapti. Bu sene kendi 2.5 yasindaki cocugunun pasaportuna cep telfonu kayit yapabilir mi? Nasil?
  kisa surede bilgilendirirseniz sevinirim.

 • EMRE

  Merhaba Ben Vodafonedan Telofonumu Irak Vatandasinin Ustune Kaydettirmek İstedim Ama Arkadaşlar Sadece Vodafonedan Tanimlanan Hat İle Kullanabileceğimi Solediler Yani Diğer Oparatörlerin Hattini Taktiğimda Aktif Olmayacağini Solediler Bunun İçin Yapmam Gereken Nedir Şimdiden Yardimlariniz İçin Teşekkür Ederim

 • EGE

  Merhaba,
  Ben Kibristan Satin Aldiğim Telefonumu E-Devlet Üzerinden Kaydettirmek İçin Bir E-Devlet Şifresi Aldim. Siteye Girip Gerekli Tüm İşlemleri Yaptim (Zaten Harç Bedelini Bankaya Yatirmiştim) Fakat Kayit İşlemini Tamamlamak İçin Gereken “Giriş Yapilan Belge No” Bölümüne Ne Yazmam Gerektiğini Bilmiyorum Çünkü Yurda “Hudut Geçiş Belgesi” Vasitasiyla Giriş Yaptim Ve Bu Belgenin Üzerinde Bir Belge No Bulunmamaktadir.
  Lütfen Çok Acil Yarim Edin Çünkü Avea, Vodafone, Ve Turkcell Artik Bu İşi Yapmak İçin Yetkili Değil. Bu Kayit İşlemini Yapmanin Tek Yolu E-Devlet Üzerinden Yapmak Ve Yurda Giriş Tarihimin Üzerdinden 30 Gün Geçmesine 3 Gün Kaldi.
  Birçok Forum Sitesinde Bu Bölüme Kimlik Numarasini(Seri No) “A01-123456″
  Şeklinde Yazmamin Gerektiği Söyleniyor Ama Bi İşe Yaramadi.Ayrica Btk Yi Arayip Konuştuğumuzda 6 Haneli Kimlik Seri No Mu Yazmam Söylendi Ama Bu Da İşe Yaramadi.

  Lütfen Çok Acil Yazin Cevap Larinizi Bekliyorum Deneyebileceğim Tüm Yöntemleri Bi Seferde Yazarsaniz Çok İyi Olur.
  Teşekkürler

 • adem

  merhaba
  ben kıbrısta askerlik yaptım oradan gelirken hudut geçiş belgesi verdiler bana ben bu belge ile telefon kayıdı yapmak istiyorum ama sistemde hudut geçiş belgesi nonu girin yazıyor ama belgede oyle bir numara yok bu konuda ne yapmam lazım yada hudut geçiş belgesi ile kayıt yaptıra bilirmiyim.

 • orhan

  merhaba..yurtdışından telefon aldım.alman vatandaşı arkadaşımın pasaportunu kullanabilirmiyim..yani pasaportunda tc nosu olmayan yabancı bir arkadaşım…nasıl kayıt yapabilirim.ayrıntılı anlatabilir misiniz? teşekkr ederim..

 • abdullah

  yurda giriş tarihini doğru yazdığım halde arama başlangıç tarihi bitiş tarihinde ileri olamaz diye bir yazı çıkıyor ne yapmalıyım yardım edermisiniz

 • mustafa seyfullah tosun

  Merhabalar…
  ben 7 ay önce ıraktan telefonumu arkadaşıma getirttim daha sonra telefonculara imi attırdım. Şimdi telefonumu kayıt altına aldırabilirmiyim sıkıntı olur mu

 • ONUR

  kardeşim merhaba
  ben amerikadan telefon getirteceğim fakat kendi pasaportumun süresi 1 ayı geçtiği için kayıt yaptıramıyorum. Fakat aile kıbrısa gidecek deniz yoluyla onlara gümrükte herhangi bir belge veriliyor mu veriliyorsa o belge ile kayıt yaptırabilir miyim?
  Teşekkürler.

 • damla

  benim pasapotum çipli ve pasaport numaram 9 haneli P ile başlıyor bu nedenle kayıt yapamıyorum ne yapmalıyım

 • Vehbi

  Slm ben yurt dışından tlf getirerim kuzenim geldiği gün pasaportunuda aldık vergi dairesinde ücretini yatırdım ama herhangi bir yerde bayi de kayıt yaptırmadım sadece vergi ücretini yatırdım ve tlf nu alalı iki ay oldu bugün tlf num kapandı vergisini ödedim kuzenin üzerinde olan pasaporta bağlı ne yapabilirim

 • rifat

  Merhaba 3 ay once turkiyeye giris yaptim ve gelirken hediye olarak babama telefon getirdim ve vergisini yatirdim fakat baska hic birsey yapmadim konu hakkinda bilgim olmadigi icin simditelefon kapanmis e devlet sitesi uzerinden kayit yapmak istedim fakat giris tarihim 30 gunu gectigi icin kayit yapma islemi basarisiz yaziyor. Simdi ne yapmam gerek odedigim 120 lira bosuna mi gitti onu da gectim babam telefonsuz kaldi bi caresi var mi lutfen yardim..

 • birsel

  merhaba bana yurtdışından iphone 5 geldi ve biz bunu temmuz ayında pasaport üzerine açtık ancak pasaport sahibinin Türkiye de ikametgahı olmadığı için telefonuma ımeı numaranız kaçaklar listesine alındı diye mesaj geldi bizde bunun üzerine telefonu yeniden açacağız ama operatör bayisine başvurmadan kendimiz e devlet üzerinden açacağız bunun için bilgi teknolojileri ve iletişim kurumuna herhangi bir belge gönderecekmiyiz ve e devlet kaydı ile ilgili püf noktaları açıklayabilirmisiniz .

 • Sevda

  Selam,

  Yurtdışından gelen telefonun harcı ödenip e-devlete kaydının yaptırılmadığı durumlarda ne yapıyoruz ?. 🙁 Üstelik üzerinden iki ay gibi bir zaman dilimi geçti ve telefon “ağda kayıtlı değil” yazısı ile karşıma çıktı. Şimdi harcı yeniden ödeyip yeniden mi işlem yapacağız ?

  Teşekkürler.

 • Kübra

  Merhaba ben finansbankdan yurtdışından gelen telefonumun vergisini yatırdım ama pasaport sahibinin tc si ile değil kendi tc mle .. Bayana sordum olur dedi. Ama şimdi pasaport sahibinin e devletiyle girince yatırırlmamış görünüyor ne yapmam gerekli

 • ali

  yurt dışından hediye telf geldi. vergi dairesine harcını yatırdım.ancak sisteme kaydını yaptırmadım.unuttum
  telfon iletişime engellendi.tekrar açtırmak için ne yapmalıyım.

 • burcu

  yukarıdakı bılgılerde 60 gun sureden bahsedılıyr ama daha sonrakı bılgolerde 30 gun denılıyr. yurtdısı gırıs cıkıs suresı tam olarak kac gunu gecmemıs pasaport olmalı

 • a.buRak

  Hocam bana da yurtdisindan tel geldi.getiren kisi getireli bir ay oldu kullaniyorum yarin yatirip kaydi yapacagim da bir sikinti olmaz dimi 1 ayi gectigi icin pasaport kaydi acisindan falan

 • Ahmet K

  Arkadaşlar yeni güncelleme ile süre 60 güne uzatıldı. Yani yurtdışından geldiğiniz günden itibaren kayıt için 60 gün süreniz bulunuyor. Bu süre içerisinde kayıt işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekiyor.

 • ali güneş

  Bana yurt disindan telefon geldi pasaportla vergi dairesine harci yatirdim ama e devlet sifresi de gerekiyormuş. Simdi pasaportunu aldigim kişi yurt disindan e devlet sifresiyle telefonumu actirabilirmi yada sifresini buraya yollayip biz actirabilirmiyiz cvp.tesekkurler

  • Ahmet K

   Merhaba,

   Kendiniz yukarda anlatıldığı gibi kayıt işlemlerini yapabilirsiniz, e-devlet sadece size ait olan resmi bir hizmettir. Şifrenizi burası dahil kesinlikle herhangi bir sitede paylaşmayınız.

 • Zeynep

  Merhaba
  Benim sorum size, kayıt ettirecek telefon sahibi adına mı yoksa pasaport sahibi adına mı vergi ücreti ödenmeli? Teşekkürler…

  • Ahmet K

   Merhaba,

   Ücreti yatırırken IMEI numarası belirtilmesi ve pasaport sahibi adına yatırmak gerekiyor. İşleminizde sorun yaşamamak için bu şekilde yapabilirsiniz.

   Resmi sitede bilgi şu şekilde;

   Dekontta dikkat edilmesi gereken husus nedir?
   Dekont üzerinde kayıt yapılmak istenen cihaza ait IMEI numarasının ve Pasaport sahibi kişinin adı ve soyadı yer alması gerekmektedir.

 • Serdar sarıdaş

  İyi günler öncelikle bu konuyla ilgili anlatımları nız çok yararlı olmuş benim sorum şu olacak ben 2 kasımda türkiyeye giriş yaptım ve yanımda bir telefon getirdim e devlet şifresi kullanarak telefonu kayıt yaptircam fakat sitede turkiyeye giriş tarihim gözükmüyor ne yapabilirim teşekkür ler

  • Ahmet K

   Merhabalar,

   2 Kasım’da giriş yaptıysanız şu an kayıt yaptırma süresi içindesiniz. Eğer sizden zorunlu olarak giriş tarihinizi isteyen bir form varsa telefonla iletişime geçip giriş tarihinizin sistemde gözükmediğini belirtebilirsiniz.

 • İsa

  Merhabalar Ahmet bey,

  Benim sorum şöyle. Bankaya harç parasını yatırırken pasaport sahibinin değil de yanlışlıkla ve acele ile kendimin Tc sini yazdırdım bir de telefonun IMEI numarasını. Okuduğum kadarıyla geçerli olmuyormuş. Ne yapmam gerekiyor ? ödediğim harç parasını geri alabilmek için nereye başvurabilirim ?

  • Ahmet K

   Merhabalar,

   Bu senaryoda Harç yatırılan kuruma ulaşmak en mantıklısı. Yani önce BTK’ya sonra vergi dairelerine bu durumu sorabilirsiniz. Eminim aynı durumda olup parayı yanlış yatıranlar olmuştur. Bir yöntem sunacaklardır.

 • Anonim

  Selam,
  Yazıda şöyle belirtmişsin:

  Cep Telefonu: 10 Haneli Cep Telefonu Numarası giriyorsunuz. (Buradaki numara çok önemli değil sizin yada pasaport sahibinin numarasını girebilirsiniz.

  Buradan, pasaport sahibinin bilgilerine sahip ve onun tc’si adına vergi yatırmış biri e-devlete kendi şifresiyle girmiş anlamı çıkıyor. Ama aşağıdaki yorumlarda, hayır, Pasaport sahibi, kendi e-devlet şifresiyle işlemi yapmalı diyorsun.
  Hangisini doğru kabul edelim?

  Teşekkürler.

  • Ahmet K

   Merhaba,

   Hemen açıklığa kavuşturalım;

   Devlete ödenen vergideki TC Kimlik Pasaport sahibine ait olması gerekiyor. Ve e-devlet işlemlerinin yine pasaport sahibine ait e-devlet şifresiyle ve hesabıyla yapılması gerekiyor.

   Cep Telefonu kısmı kayıt esnasında çıkan ve Pasaport sahibi ile bağlantılı olması zorunlu olmayan bir bölüm. O yüzden kayıt esnasında girdiğiniz telefon numarasının pasaport sahibiyle bir bağı olmasına gerek kalmıyor.

   Kısaca örnek vereyim;
   Bir akrabam yurtdışından telefon getirdi diyelim, ve telefonu bana hediye etti. Kendisinin adına ve tc kimlik numarasıyla hediye telefonun vergisini yatırıyoruz. Daha sonra yine akrabamın e-devlet şifresi ile giriş yaparak kayıt işlemini gerçekleştiriyoruz. Sadece burada kayıt edilirken Cep Telefonu hanesine kendi numaramı yada akrabamın numarasını yazabiliyorum. Orada herhangi bir doğrulama bulunmuyor.

   Umarım açıklayıcı olmuştur.

   • Hasan

    cezayirden telefon aldim note 4 bunu edevletten kaydini yapmak istiyorum ne gibi islemler yapacagim ve ben 4 ay sonra bu telefonla turkiyeye giris yapacagim yani simdi kayit yaptirirsam bi sikinti olurmu turkiyeye giris yapmasi gerekiyormu yani telefonun …

 • fatih

  Ben KKTC’ ye kimlikle giriş cıkış yaptım pasaport no yerini ne yazmam gerekiyor? yardımcı olursanız sevinirim.

 • naze

  Merhaba. Ben yurtdisindan iPhone 5 getirttim vakit banka ücretini yatirdim dekontuda aldım fakat e devlet şifresiyle giriş yapınca ödeme gözükmüyor ne yapabilirim? Yardimci olabilir misiniz acaba?

 • metin toksöz

  merhaba çift simide kullanmak istiyorum kayıt ederken 119 değilde 240 tl mi yatırıcam bide işin diğer bir yönü 2 ayrı telefonu çift hatlı diye tek telefon şeklinde kayıt ettirsek ne olur

 • reza

  Merhaba .Ben yabancıyım ve ceb telefonumun kayıt süresi bitmiş. Yeniden da çıkış giriş yapmam mümkün değildir. Süre bitmeden vergi dairesinde parayi ödedim. Çözmek mümkün mü?

 • entresans

  Hocam ben Bulgaristan pasaportumla parayi yatrdm çifte vatandasm ve oradaki kimlik bilgilerimden ödeme alındı simdi e devlet sifresinde Türk kimligimle girdigim icin ödeme isleminiz gozukmuyor diyor vergi dairesinde de mesai bitsin diye calsyrlar dogru bilgi verilmedi şimdi nasl bir yol izlemem lazm lütfen yardımcı olun çok bunaldm gerçekten param yanacak mi tekrar tc kimligimle para yatrsam işlem yapablrmym

  • ali

   vergi dairesinde düzeltme yazısıyla değiştiriyorlar tc kimlik no ile yatıracaksın pasaporta gerek yok türk adınla yatır parayı e devlette ne ise adın onunla…

 • fatih

  Merhaba,

  ben 1.5 yil once amerikadan iphone 5 aldim ve kendi pasaportuma kaydettirdim. fakat telefonumun tus kilidi arizasi oldu. apple telefonu ucretsiz olarak degisecek fakat ben imei numarasini nasil degirtirebilirim ? yeniden mi btk ya kaydettirmem gerekiyor ?

 • hacer

  meraba,ben KKTC vatandaşıyım yaztatlinde amerikadaydım ordan ıphone aldım geleli 2 ayı dolduruyor.vergi dairesine ödememi yaptım ve diğer evraklarıda topladım fakat gittiğm vodafone ve turkcell bayileleri sistemdeki arızdan dolayı kayıt yaptıramadım. TC vatandaşı olmadığım için ve yabancı uyruklulara verilen geiçici tc kimlik numarasıyla ptt’den şifre alamadığım için e-devlet üzerindende işlem yapamıyorum.4-5 gün sonra iki ayı dolduracak..telefonumu nasıl kayıt yaptırabilrim?

 • Mehmet

  Selamûneleykûm. Benim soyle bi surunum war yardimci olursaniz cok sewinirim. Bana yurtdisindan telefon geldi. Ikinci gununde wergi dairesine gidip kaydi yaptirdik. Harci yatirdik. Dedikki baska islem gerekiyomu dediler yok baska bisey gerekmiyo. Yinede bi gsm operatorune gidin gittik. durumu ihzah ettik onlarda baska bisey gerekmiyo dediler.iki ay sonra cihaz kapandi. Simdi ne yapmam gerekiyo

 • Ozgur

  Merhaba, kardeşim Turkiye’ye ne yabancı nede T.C pasaportuyla giriş yaptı sadece Nüfuz cüzdanı ve Avrupa Uluslar Arası kimlik kartı yeterli bu durumda, ülkeye giriş damgasını bir kağıt parcası üzerine yapılmış şimdi bizim takıldığımız nokta: yurda giriş yaptığı belge numarasını doldurmak için hangi numarayı girmeliyiz işlemimız tamamlansın? Pasaport No ve Yurda Giriş Belgesi ikisi aynı şey mi? Yukardaki e-form doldurma örneği eski şu anki daha bi farklı bi göz atın istersenız.

  Saygılar

 • erkan

  yurtdisindan s5 getirdim vergisini de ödedim yanliz başka işlem yaptirmadim öylece kulanmaya basladim 2 ay sonrada kitlendi . bayiye neden kitlendi sordum vergisini ödendi dedim. turkcell e gidip actircaktin vergisini ödedikten sonra dediler ama artik süresi geçmiş dediler. bende vergidairesine gidip verdiğim paranin iadesini istedim 1. sorum.. tekrar 2 yil beklemem mi gerek yoksa giriş cikis yapsam tekrar vergisini verip tekrar kayit edebilirmiyim telefonu ? sonuçta kayithakimi kulanmadim.. başka kolayliklari varmi ?

 • aydin

  Kardesim gurcustandan telefon aldim.gurcuden cikarken bi belge veriyorlar btk ya sorrdum olur dediler parayi vergi dairesine yatirdim e devletten kayita basladim belgenin uzerindeki tarihi kabul etmiyor ne yaapacagim

 • sam

  Merhabalar ben yurtdışından iphone 6 aldım ancak telefon 11 aralık perşembe günü akşam elime geçecek,pasaprt kaydı yaptıracağım kişinin pasaportunda gözüken ülkeye giriş tarihi 14.10.2014. 12 aralık cuma günü kayıt işlemlerini yaptırabilir miyim? (tarih olarak yazınca 2 gün daha varmış gibi gözüküyor ancak takvimden gün sayınca cuma 60. gün)
  Ayrıca telefonu henüz açmadan hala yurtdşındayken şimdiden kayıt işlemlerini tamamlayabiliyor muyuz ? yoksa illa ki burda açıp sim kartı takıp sistemin tanımasını mı beklemek zorundayız ?
  Teşekkürler.

 • Sebnem

  Pasaporta yeni imei kayit icin bir onceki kayittan sonra iki yil gecmesi gerektigini biliyorum ama imei kayit icin kullanacagim pasaporta daha once yapilan kaydin tarihini pasaport sahibi hatirlamiyor. pasaport kaydinin uzerinden ne kadar sure gectigini ogrenmenin bir yontemi varmi acaba ?

 • ramazann

  iphone 4 aldım. üzerine de pasaport kayınını yaptı. düzenli bi şekilde.
  işlem onaylandı.. ama telefon sim kilitli diyor..
  telefon açılmıyor.. bna yardımcı olun ne yapmam lazımm..
  program flan feregiyo mu..

 • Ilker

  Arkadaslar ben harci yatirdim ancak gunu gectigi icin kaydi yaptiramadim harc iadesi icin vergi dairesine gittim dilekce yazip iban no makbuz no gibi bilgileri verdim 10 gun icinde iade gerceklesir dediler ancak hesaba para yatmadi napmam gerekir yardimci olursaniz sevinirm iade alabilen oldu mu hic aranizda?

 • Gulshan

  Merhabalar.ben 1aydan fazla oldu Azerbaycan’dan geldim.telefonumu kayıt yaptırmak istiyorum.ama ne kendi kimliğim ne de TC kimliğim yok.kendi kimliğim Ülkemde kaldı.acaba kimliksiz kayıt yaptıra bilirmiyim?….

 • mustafa

  yurt dışından gelen telefonum için vergisini yatırıp evrakları tamamlayıp turkcel abone merkezine verdim. Pasaport sahibi çifte vatandaş olduğu için ayrıntılı ikametgah istediler onuda BTK ya gönderdik ama telefon kapandı paramızı alamıyoruz.Sebebide dekontta ismi yazan şahıs adına bır IBAN no olması gerekiyor oda yok . Paramız kaldı yanı . Bu durumda ne yapmam gerekiyor?

 • Melike

  Merhaba Arkadaşlar,
  Bana acil bilgi lazım..
  Ben iki gün ömce yurt dışından Tr. ‘ ye tatile geldim ve telefonum bugün kitlendi yarın kayıt işlemlerini yapsam yapabilir miyim? Vergi dairesine gidip parayı boşuna yatırmak istemiyorum..

 • metin bey

  yurtdışından gelen bir telefonu 14 yaşındaki ülkeye yeni giriş yapmış kuzenimin üzerine kayıt yaptıracağım yeni düzenlemedeki e devlet üzerinden velisinin onayı ile işlem yapabilmesinin dışında eski kurallar(velisinin başvuru dilekçesi vermesi) da devam ediyor mu?

 • Gamze

  Yurtdusindan gelen telefonu kuzenimin pasaportuna yazdiracagim fakat yarin son gunuymus birkac gun gecikmeli kayit yaptirirsam teefonun acilmasi icin ekstra ucret odemem gerekiyor mu ya da sistem nasil isliyor acil yardim!

 • ayşe

  Biz bütün işlemleri gerçekleştirdik fakat başvurunun sonunda belirlenemeyen bir hata dolayı syıla kabulmedilmiyor Imeödemi bir sorun var çözüm bulursanız çok sevinirim

 • Eray

  Yaşım 17 Oldugu İçin Yatırmış Oldugum 130.5 E devlet Parasını Geri Alabilirmiyim Çünkü İşlem Olmadı Yardımcı Olursanız Sevinirim

 • cengiz

  Ben telefonu turkiyeden aldim sifir kutusunda telefon bayisinden1.5 yikdir kullaniyorum.cihaz bir hafta once ariza yapti servise gonderdim.cihazin son durumunu sorgulamak icin sitesine imei nosunu yazdim kayitki degildir cikiyor ne yapmam lazim.e devlettede ayni. Faturam var.

 • Hasan

  cezayirden telefon aldim note 4 bunu edevletten kaydini yapmak istiyorum ne gibi islemler yapacagim ve ben 4 ay sonra bu telefonla turkiyeye giris yapacagim yani simdi kayit yaptirirsam bi sikinti olurmu turkiyeye giris yapmasi gerekiyormu yani telefonun …

 • deniz

  merhabalar,

  yurtdisinda kullandigim telefonumu turkiyeye giris yaptiktan sonra 60 gun gecmesine ragmen kayit ettirmeyi unuttum. buna ragmen telefonumu kayit ettirebilirmiyim? yada yurt disindan yeni gelen tc vatandasi arkadasimin uzerinden kayit yaptirabilirmiyim? bilgi verebilirseniz sevinirim. tesekkurler.

 • Sena

  Telefon yurtdışından geldi fakat harcı yanlış tc ile yatırdığımız için imei kaydı yapamadık, yatırdığımız harcı geri almamız için ne yapmamız gerekiyor ? Bu konuda tam bilgiye ulaşamadık yardımcı olursanız seviniriz…

 • Haluk CENGİZ

  Selamlar, Imei kayıt işlemlerini akşam mesai saatleri dışında veya hafta sonu yapabilirmiyim. Herhangibir sorun olurmu? Yardımcı olursanız sevinirim.

 • mustafa

  ben telefonu açtırmak için garanti bankasına gidip parayı yatırdım ondan sonra ne yapmam gerek??? şimdiden teşekkürler

 • Sadettin

  Yurt dışından gelen telefonun harcını yatırdım ımeı kayıt ettirmedim 60 gün sonra telefonun kapandı şimdi açtırmak için neler yapmam gerek ? Bilgisi olan varmı .

  • Ahmet K

   NASIL KAYIT YAPTIRILACAK

   Yolcu beraberinde getirilen cihazın sahibi cihazının kayıt altına alınması için gerekli belgeleri tamamlayarak e-Devlet kapısı üzerinden başvurusunu yapar. e-devlet sisteminden kayıt hakkını sorgulaması; harç ücretini yatırması (131.50 TL) ve kayıt işlemlerini tamamlaması gerekiyor. e-Devlet kapısı üzerinden yapılan kayıt işleminde pasaport sahibi, şahsına ait bilgileri e-Devlet şifresi ile http://www.turkiye.gov.tr İnternet adresinden sisteme girerek cihaz kaydını yaptırabiyor. e-Devlet kapısı üzerinden yapılan başvurularda kişiden herhangi bir belge talep edilmemekte olup kontroller elektronik ortamda yapılıyor.

   PASAPORTA DİKKAT

   IMEI kaydı için kişiye ait pasaportun son iki yıl içerisinde herhangi bir cihaz kayıt işleminde bulunulmamış ve kişinin Türkiye’ye giriş yaptığı tarihten itibaren 60 günü geçmemiş olması gerekiyor.

   PASAPORTUNUZU KULLANDIRTMAYIN

   Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın düzenlemesine göre bir kişi yurt dışından 2 yılda 1 cihaz getirebiliyor. Bu düzenleme çerçevesinde Ülkemize ne şekilde getirildiği belli olmayan cihazların kayıt işleminin yapılması yasal olarak uygun olmadığından pasaportunuzun başkaları tarafından kullanılması durumunda doğacak olan yasal sorumluluk tarafınıza ait… Ayrıca kayıt altına alınan cihazın suç teşkil eden bir olaya karışması durumunda yasal sorumluluk pasaport sahibine ait…

   Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 31.01.2008 tarih ve 2981 sayılı yazısı ile 01.02.2008 tarihinden itibaren 2 takvim yılı içerisinde 1 adet cep telefonunun yurda getirilebileceği belirlenmiş durumda.

 • Meltem taner

  Ülkeye girişte kimlik numaram yanlış yazılmış,,,,nasıl düzeltilebilir…giriş ve çıkışta numara tutmadığı için işlem yapılamıyor…lütfen bilgilendirebilirmisiniz

 • huseyin

  Yurt dışından telefon aldim kayıt yaptir cam ama kayıt hakkımı dolup d olmadığını bilmiyorum e devlete sorgulama yaptığımda bişey ler çıkıyor ama anlamadım yıl olarak mı baza alınıyor 2 yıl benim önceki kayıt tahri hım 21 12 2013 yardım ederseniz sevinirim

 • tuğba

  merhaba ben bir şey soracaktım okudum bir çok soruyu ve cevabı ancak gözden kaçırmış da olabilirim. şimdi maliyeye kayıt için ücreti yatırdım yanlız telef. getiren kişi amerikan vatandaşı ben kendi e devlet şifrem ile girip onun pasaport bilgilerini kullanarak kayıt yaptırabilir miyim benim pasaportum yok çünkü..

 • huseyin

  Merhaba e devlet uzerindn imei numarasini kayit ettirmek istedim ama 60 gunuz gectigi icin isleme devam etmiyor . Ustelik vergi dairesine gidip parayi odemistim. Ama 60 gunu gecirmiaim. Ne yapabilirim . En azindan para iadesi alabilirmiyim

  • agokgoz

   vergi dairesine gerekli dilekçe ile başvurduğunuzda ödediğiniz ücretin geri ödemesini yapacaklardır. ayrıntılı bilgiyi gerekli yerlerden alın.

 • yusuf

  harç yatırdık pasaporta işledik açtırdık ama telefonu servise verdik geldikten sonta telefon kapanmıştı bu durumda bidaha harç mı yatırmamız lazım yoksa servis tarfından mı kapatılmışsa onlardan mı sormamız lazım

 • Sevim

  Bir hafta önce almanyadan gelen telefonumu harcini yatoip imei kayot ettim fakat yinede telefonum acilmadi..telefon onaylanmis gözüküyor sim karti takma yerini degistirttim sprun yinede giderilmedi ne yapmam gerekiyor?
  Samsung yeni yasa cikarmis diye duydum..bazi telefonlar sadece avrupa ülkelerinde gecerli diye bu dogru mu?

 • Efrun

  Merhaba lütfen yardımcı olun ben ziraat bankadına para yatırdım fakat 60 günü gecmiş oldugu ıcın acamafım telefonu sorum şu tc yi değiştirip işlem yapabiliyomuyuz imei aynı kalcak falan olur mu yani

 • Yilmaz

  merhaba,

  e devlet adresi üzerinden girdigimde adima telefon kayit yaptirabilirsiniz diyordu. maliyeye garantibank üzerinden ca, 131 TL postaladim.
  sonrasinda sorulari doldurdugumda karsima adima bir telefon kayit oldugunu ve bir baska telefonun kayit olamayacagini yazdi.
  Sorum su Maliyeden bu ödedigim ve karsiliginda bir hizmet almadigim parayi nasil alabilirim, nereye basvurmam gerekli.
  tskler.

 • hasan ali uzun

  Merhabalar ben bu yil basinda bi telefon aldim cift hatli 60 gun icerisinde kapandi sim kartimi 2 hatta taktim bi 60 gun daha kullandim bu gun itibari ile telefonum kapandi kapanan telefonu kayit ettirme gibi bi imkanimiz varmi tedekkurler

 • mert ramis

  Türkiye’ye yılda bir kaç defa geliyorum.
  Yaz süresince de 2 ay kadar kalıyorum.
  bu 60 günlük süre her gelişimde yeniden mi başlar yoksa toplam süre gibi birşey midir?
  Her defasında yeniden sayılıyorsa bunun bir limiti var mıdır?
  Teşekkürler.

 • Serdar

  Çifte vatandaşlik pasaportu olanlar yabanci uyruklu gorundugu icin e devlet sitesinden kayit yaptiramaz diyor.btk dan gecici kayit yaptirabilir diye bisey okudum bi sitede. Ne kadar dogrudur dogruysa btk yi arayip mi halletmek gerekiyor bi bilginiz var mi??

 • Serhat TEKAY

  IMEI kaydı için vergi dairesine 65 gün önce 131.50 TL vergi ödemesini Yaptım. Ancak 60 gün içinde E-devlet üzerinden kayıt işlemini yapmadım. Telefonum şimdi kapandı. Ne yapmalıyım? Tşk.

 • Cuneyt

  Merhaba maliyeye harci yatirdim e devlete girdim kayit etmeye bilgileri girdim ayni.pasaport numarasi ve yurda giris tarihi bilgisi daha.once.kayit yapilmistir diyor sorgulama.yaptim kayitlidir.diyor bu durumda acilmismi.oluyor yardimci.olurmusunuz.tskler

 • Emre

  Merhabalar benim telefon mayıs 29 da geldi telefonuma telefonunuz temmuz 31 kapanacagına dair yasaltakip ten mesaj geldi ben bugün yani temmuz 30 kayıt yapıcam bi sorun çıkarmı çünkü yasaltakip böyle bir mesaj gönderdi diye böyle yaptım bi sorun çıkarmı beni bilgilendirirseniz sevinirim

 • Vasat

  Iyi gunler
  Benim iki aylik surem 17 agustosta doluyor bu sebeple Cihaz Yurda giris yapmadan pasaporta kaydedilebilir mi? Herhangi bir sorun cikar mi?

  • Ahbikan

   Cihaz IMEI’si BTK sisteminde gözüküyorsa (Kayıtsız, vs herhangi bir durumda olması önemli değil), kaydettirebiliyorsunuz diye biliyorum. Yani cihazı yurtdışından aldınız, imei numarası marka model gibi tüm bilgilere sahipsiniz, ve mcks sisteminde cihaz herhangi bir şekilde gözüküyorsa pasaport kaydını yapabilirsiniz.

 • emine

  yurt disindan tel getirdim IMEI KAYD icin gerekli 60 gun sureyi gecirmisim edevlet denedim sure doldugu icin kayit yapmiyor ne yapmaliyim?Yardiminizi bekliyorum tersekkurler mumkunse bana email atinia ben yurt disinda yasiyorum..

 • Ulaş Can

  Merhabalar iyi günler dilerim
  Ben yurt dışından yeğenime telefon getirdim 4 ay önce vaktim kalmadi kayit ettiremedim ve telefon kullanima kapatilmis şimdi Türkiye’deyim kayit yaptirsam acilir mi telefon yardimci olursaniz sevinirim teşekkür ederim.

  • Ahbikan

   Merhaba,

   Yurtdışına giriş çıkış tarihiniz üzerinden 60 gün geçmediyse, pasaportunuz üzerine kayıt işlemi yaptırabilirsiniz. Aksi taktirde kayıt işlemi yaptıramazsınız.

 • Leyla

  Merhabalar. Ben yurtdışı olan cihazımı kendi pasaportum üzerine e devletimden kayıt yaptım dün akşam. 131 tl ödemeyi de yine e devlet üzerinden iş bankası hesabım ile internet üzerinden yaptım. Fakat halen e devlete girip cihazımı sorgulattığımda kayıt dışı olarak görülüyor. Acaba işlemim mi olmadı yoksa açılması için beklemem mi lazım?

  • Ahbikan

   Merhaba,

   Bazen sisteme geç yansıyabiliyor, bir kaç gün daha Kayıt Dışı mesajı görürseniz telefon edip BTK’den IMEI’nizin durumu ile ilgili bilgi istemek sağlıklı olacaktır.

 • emre

  selam arkadaslar ıphone 4s im var yutdısı pasaport kayıt yaptırcam fakat 60 gun suresi gecememiş olcakmıs telım suan acık 35 gun kaldı suresı yurda gırısten ıtıbaren paspaort sahbnn 60 gun sursı gecse sorun olurmu pasaportun suresı var bıtmedı yaptırabılırmıyım yardımcı olursanız sevınırım

 • YUNUS

  Abi öncelikle merhaba
  bana yurtdışından iphone 5 geldi maliyeye harcını yatırdık e devlet şifresini falan aldık ama ben etkinleştirmeyi unuttum abimin pasaportla işlem yapmıştık oda evine geri döndü yani türkiyeden çıkış yaptı ben şimdi pasaport bilgilerini alıp etkinleştirsem bi sıkıntı olur mu ? teşekürler..

 • YUNUS

  Abi öncelikle merhaba
  bana yurtdışından iphone 5 geldi maliyeye harcını yatırdık e devlet şifresini falan aldık ama ben etkinleştirmeyi unuttum abimin pasaportla işlem yapmıştık oda evine geri döndü yani türkiyeden çıkış yaptı ben şimdi pasaport bilgilerini alıp etkinleştirsem bi sıkıntı olur mu ? teşekürler..

 • Merve

  iyi günler…
  ben yurt disindan getirdigim telefonun harcini dün 131.5 tl olarak yatirdim. e devletten kaydini yapiyorum fakat “Sistemde yasanan bir teknik aksaklik nedeni ile isleminiz tamamlanamadi” diyor. turist olarak gitmistim geleli 1 hafta olmadi daha. acaba sorun ne ?

 • fatos

  Merhaba.Yurtdisindan getirdigimiz cihazlari sure 60 gunu gectigi icin kayit yaptiramiyoruz.Ilk TR ye giris yaptigimiz hafta bir bankadan tlfonlarla ilgili islem yaptirdik.Yapilan islem vergi bedeliymis.Odeme yapip karsiliginda IMEI nosu verdiler.Baska bir islem yapilmayacagini dusunup bir tlf sirketinden hat aldik.Fakat 2 gun once tlflar iletisime kapandi.Tekrar arastirma yaptigimda bizi postaneden sifre almamiz gerektigini ve daha sonra o sifreyle internet sitesinden kendimizin islem yapmasi gerektigini soylediler.Ddikleri sekilde yaptim fakat sure 60 gunu gectigi icin isleme devam edemedim.Su an TR ye yerlestik ve tlflarimiz kullanim disi.Ne yapmamiz gerektigi konusunda en kisa zamanda bilgilendirmenizi rica ediyorum.Tesekkurler.

 • gizem

  merabalar.. ben yuurt dısından bı telefon almayı dusunuyorum daha dogrusu bı yakınım yollayacak burda bos pasaport bulamadım ama bı yakınımın kucuk bı cocugu war daha bebek 2 aylık onunda pasortu warmıs ama bıraz farklıymıs sanırım bu pasaportoda kayıt yapabılır mıyım acıl yardımcı olursanız sewınırım

 • Ahmet

  Yurtdışından aldığım telefon ile Türkiye’ye 2015 Mart ayında giriş yaptım ve kaldığım süre 60 günden az olduğu için kayıt yaptırmadım.Tekrar Türkiye’ye 2015 Ekim ayında giriş yapmayı planlıyorum aynı telefon ile telefonu nasıl kayıt edebilirm sorun çıkarmı?

 • hilal

  Cihaz kaydi yaptirmadan once bilgi sahibi olmadigim icin
  Sadece bankaya harc yatirilinca aktif oluyor zannediyordum.
  Yurt disinda yasayan akrabamin pasaportuyla harci odedim
  Lakin e devlet sifresiyle internet uzerinden kayit ediliyormus teyzem yurtdisina cikti e devlet sifresi almam olanaksiz bankaya yatirdigim harci geri almam mumkun mu ?

 • Mustafa

  iyi gunler 1 hafta sonra turkiye gitcem cifte vatandasligim var yabanci pasaportumla giris cikis yapcagim icin herhan gibi giris cikis belgesi olmayacak ve nasil telefon kaytiti yaptircam bu konuda yardi olmanizi rica ederim

 • Musa sag

  Cihazını 15 ağustos ta almanyadan getirttim ve 6 eylül de kayıt için maliyeye harç yatırdım ama e devlet ten onay yapmam gerektiğini bilmiyordum ve şimdi telefonum kapandi ne yapmaliyim

 • Kenan

  Selam ben telefonun harcını yatırdım ama cenet eden dolayi edenler şifrele unuttum ve birgün geçti bunu nasıl yapabilirim nasıl işletecek olabilirim ama harç parası nı yatırdım yardimci olurmusunuz

 • ekrem

  Mrb tlf pasaporta islettim ama imail kaydi yaptirmadim tlf kapanmis suan yurydisindayim ben olmadan acilabilirmi yoksa turkiyeye 6 ay sonra doncem ozaman olurmu yoksa yatirdigim para bosami gider bilgisi olanlar yazsin lutfen

 • Bekir

  Merhaba .ben 2 hafta önce vergi dairesine parayı ödemiştim tc kimlik numarasına degilde adı ve soyadına .sonra gitdim ptt-e e-devlet şifresini aldym kayd etmek istedim .internetda paranız yatırılmamış diye yazıyor . Şimdi ben gidip paramı tc kimlik numarasına yatırabilirmiyim? Yardımınız için çok teşekkür ederim

 • Muhammet şahin

  Merhaba ben yurt dışından asus zenfone 2 çift sim telefon aldım.
  Vergi dairesine gidip kayıt ettirdim ama sadece bir imei kayıt ettiler.
  Diğer imei e devlet üzerinden olacak dediler ama ben bunu yaptigimda 2 . İmei numarası yerine numarayı girince bu pasaport için daha önce giriş yapıldı yazısı çıkıyor.

  Bunu nasıl aşabilirim

 • Ahmet

  Arkadaşlar ben de yurtdışından telefon aldırdım. Telefon un Türkiye ye gelmesine henüz zaman var. İmei numarası ile telefon türkiyeye gelmeden kayıt yaptırabilir miyim?

 • cengizhan

  merhaba kolay gelsin yurt dışından ıphone 6 getirdim 120 günü gecti actırmadık şimdi açtırsak açılır mı ?

 • merve

  mrb,
  Ben yurtdışından telefon getirdim.Devlete vergisini falan ödedim.Daha sonra wodafone bayisine gittim ımei kaydımı kendileri yapabileceklerini ama 50tl daha ücret istediklerini söylediler.E-devlet şifrem var kendimiz internet üzerinden ücretsiz olarak yapamıyor muyuz? Yoksa GSM bayilerinde 50tl ücret karşılığında yaptırmak zorunda mıyız?

 • halime

  merhaba,biz ımeı kayıtlarını kontrol ediyoruz ve sorgulama yaptığımızda ımet kayıtlı çıkıyor ancak marka model yok bunu alıcılara nasıl açıklayabiliriz?

 • Sinan

  Değerli kardeşlerim varsa büyük abilerim sizlerin bilgi paylaşımınız sayesinde bugün telefonumu kayıt ettim. Allah razı olsun hepinizden eğer sıkıntısı olan kardeşim varsa onlarda Allah yardımcınız olsun burayı takip etmeniz faydanıza toplumumuz keşke hep böyle birbirimize yardımcı olabilsek

 • Zynp

  Merhaba arkadaşlar ara ara aynı dertten muzdarip olam arkadaşlar yazmış ama çözüm önerisine rastlayamadım. Yırt dışından iphone6 aldım e devletten kayıt yapayım dedim yapamadım 😥pasaport no 6 hane olmalı diyor bende 8 haneli 😒ne edecuk bilen bi müslüman var mı vardır inş. 😄

 • berk barış

  120 gün sonra tr ye dönüş yapacağım, o da pazar gününe denk geliyor, e devlet sifrem var, aynı gün internetten vergisini ödeyip kayıt yapabilirmiyim, üstelik pazar günü.

 • Bade

  Ben yurt dışından not 4 aldım ve imei kaydını da yaptırdım imeiyi sorguladigimda da kayıtlı çıkıyor ama telefon hala arama yapamıyor ve imei kaydi yaptıralı 3 hafta oldu birçok telefoncuya sordum hiçbiri bi sorun göremediler telde en son gittiğim telefoncu internetteki sorgulama ekranında telefonun imei kaydı doğru görünüyor ama markada farklılık var orda F910 ama telin arkasında U910 yazıyor ve o telefonncu sorunun bu olduğuunu soyledi sizce sorun ne olabilir ve nasıl çözebiliriz şimdiden teşekkür.

 • Tolga

  Merhabalar,

  Imei kaydı sırasında oluşan bir sorun ile ilgili size danışmak istiyorum.

  2015 Haziran ayında bir telefon kaydı yaptırmıştım. Yaptığım araştırmalar neticesinde 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren tekrar IMEI kaydı yaptırabileceğimi gördüm. e-devlet üzerinden IMEI kayıt hakkını sorgulattığımda da 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren kayıt hakkım olduğunu görebiliyorum.

  Yukarıda ki bilgiler ışığında şahsıma ait telefonun imei kaydı işlemine başladığımda ise “Aynı Pasaport ile 2 yıl içerisinde kayıt yapılamaz.” hatası ile karşılaşıyorum.

  Sebebi nedir? Bilgi verebilirseniz sevinirim.

  İyi çalışmalar,

 • Selim özer

  Yurt dışından gelen telefonun harcını yatırdım edevletten imei kaydını da yaptım ama imei sorguladigimda kayıt dışı ibaresi bulunuyor bu konuda ne yapmam gerekiyor

 • Özgür

  Merhabalar
  Bir hafta önce yurtdisindan geldim ve bir telefon getirdim. Bugün Halkbanktan Vergi harcimi yatirdim. IME kaydini yaptiramiyorum. Cifte Vatandasim ve Isvice Pasaportuyla giris yaptim.
  Ülke seciminde Isvicre dahil edilmemis. Türk Pasaportu numarasi ve Nufüs Cüzdani numarasiylada denedim, ama basarili olamadim. Ne yapmam gerektigini düsünüyorsun.

 • Gamze

  Merhaba Samsung’un S3 mini kullandım 3 sene kadar yeni tel aldim.s3miniyide eşime verdim 3gundur kullanıyor ……. IMEI cihaz kayıt dışıdır diyor sebep nedir anlamadım ben kullanırken sorun yoktu anlayabilmiş indir insallah

 • AHMET

  Klasik TC pasaport numarası 7 karakter uzunluğunda; ilk karakter harf, sonraki 6 karakter rakam olarak girilmelidir. Harf ve rakamlar arasında boşluk bulunmamalıdır. bana da boyle dıyo normalde hersey eksıksız parayıda yatrdım maliyeye neden boyle dıyoı bn anlamadım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.