Teknoloji

Gizli Numaraları Engelleyin !

Sizde arkadaşlarınızın şakalarından, cesaret edemeyip özel numaradan sizi rahatsız edenlerden sıkıldınızmı ? Bu yazıdaki yöntemlerle artık kimse sizi Özel Numara’dan arayamayacak. Üstelik tüm GSM operatörleri(Avea,Telsim,Turkcell) için bir yöntem bulunuyor. Artık isteyen cep telefonu aboneleri, hatlarını gizli numaraların aramasını engelleyebiliyorlar.

1 Ocak 2008 tarihinden itibaren, GSM operatörleri tarafından devreye sokulan gizli numaralardan aranmayı engelleme servisi, bir çok cep telefonu kullanıcısı tarafından sevindirici bir haber oldu. Eğer cep telefonunuzu gizli numaraların aramasına kapatmak istiyorsanız hizmeti aktif hale getirmeniz gerekiyor. Bunun için yapmanız gerekenler şöyle:

Turkcell ve Avea aboneleri

*253# yazdıktan sonra arama tuşuna basarak servisi etkinleştirebilirsiniz. İptal için ise #253# yazmanız gerekiyor.

Vodafone(Telsim) Aboneleri

Sistemi aktif hale getirmek için, 7048’i arayarak önceden almış olduğunuz 6 haneli şifreyi ardından bir boşluk bırakarak GIZLINUMARAYAKAPALI AC yazdıktan sonra 7048‘e kısa mesaj gönderin. Servisi iptal etmek içinse GIZLINUMARAYAKAPALI KAPAT yazıp 7048’e gönderin.

Kaynak : CHIP(Uğur Seven – Onur Seven)

25 yıllık bilgisayar kullanıcılığının yanında 15 yıldır profesyonel iş hayatında sistem network üzerine çalışan, gelişen teknolojileri ve yenilikleri yakından takip eden hobi olarak ağırlıklı otomobillerle ve BMW modelleri ile ilgilenen bir acayip adam :)

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.