Güncel,  Otomobil

Hurda İndirimi

Otomotiv sektörüne destek amacıyla hazırlanan Hurda İndirimi paketinin ayrıntıları açıklandı. Önceki günlerde otomotiv sektörü yöneticileri Başbakan’la görüşüp tekrar hurda teşviği istemişti.

Arabamın 17 yaşında olması nedeniyle takip ettiğim bu yasa tasarısını sizlerle paylaşmak istedim. Sonuç derseniz ben ve tanıdığım bir çok kişi için hüsran. 20-16 Yaş arası beklediğimiz Hurda İndirimi 30 yaş olarak geldi. Ve bence bu zaten zorda olan otomotiv sektörüne bir fayda sağlamayacak.

Hükümet Sözcüsü Çiçek, hurda araçların tasfiyesine ilişkin yasal düzenleme yapılacağını söyledi. 30 yaşın üzerindeki hurda araçların vergi ve plaka cezalarının silinmesi, hurdaya ayrılmaları halinde de ÖTV indirimi yapılması öngörülüyor.

Tasarıya göre, söz konusu araçların vergilerinin silinmesi için, devlete teslim edilmesi gerekiyor. 1998 yılından önceki modeller için de, kullanılamaz durumda olmaları halinde yine vergi borçlarının dörtte birinin ödenmesi getirildi. Aynı tasarıyla, kaybolan araçların da vergi borçlarının silinmesi öngörüldü.
Tasarıda, 30 yaşın üzerindeki araçların teslimi halinde yeni araçlarda indirim yapılacağına ilişkin düzenlemeye ise yer verilmedi.

2003 yılında çıkarılan yasada bu kapsamdaki araçlara 3.5 bin TL’lik indirime tabi tutulması getirilmişti.

Krizle birlikte zor bir döneme giren otomotiv sektörü bir süredir hurda indirimine ilişkin beklenti içindeydi.

HURDA indirimine ilişkin yasa tasarısının 1978 yılı ve daha eski modeldeki araçları kapsamasının planlanması otomotiv sektöründe tam bir hayal kırıklığı yarattı.

Aylardan beri hurda teşviğinin çıkarılması için Ankara’nın kapısını aşındıran otomotivciler, hurda kapsamının 16 yaş ve üzerindeki araçlar için geçerli olmasını, hurda ve yeni araç değişiminde ÖTV indiriminin de 4-5 bin lira düzeyinde olmasını istiyor. Mermerler Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Mermer, tasarının 1978 yılı ve daha eski modeldeki araçları kapsamasının bir anlamı olmadığını belirterek ‘Çıkarmasınlar daha iyi’ dedi.

Öte yandan hurda indirimi beklentisiyle yatırım için hurda araç toplayanlar da şoka uğradı.

Bu kişilerin büyük ölçüde zarara uğraması bekleniyor.

Kaynak:Star-İnternetHaber

25 yıllık bilgisayar kullanıcılığının yanında 16 yıldır profesyonel iş hayatında sistem network üzerine çalışan, gelişen teknolojileri ve yenilikleri yakından takip eden hobi olarak ağırlıklı otomobillerle ve BMW modelleri ile ilgilenen bir acayip adam :)

2 Yorum

  • önder anşen

    bu hurda yasasını çıkaranlara bi sormak lazım kendi altlarındaki 200o model araçları bile hurda görüp binmeyenler yani bu vatndaşlara yadım ettiklerinimi sanıyolar ayıp ya bence yeniden gözden geçirmeleri gerekiyor

  • murat yekenkurul

    bir yıla yakın bi süredir hurda indirimi bekliyordk ama yine hüsran biz alt tabaka olarak yüksekte dolaşanlar bizleri anlamazlar ama şu çıkan kararın nesi piyasayı canlandıracak sorarım sizlere.muayeneden geçemeyecek araçlar var şahsın cezlaarı veya borçları yoksa bu yasa neye yaradı? siz yaa düzenleyiciler lütfen yasaya tekrar bakın ve alt tabaka insanlarını düşünün…. tek umudumuz hacı murat 124 ten gelecek para idi…..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.