Güncel

Kısa Dönem Askerlik Bitiyor mu?

Beni de çok yakından ilgilendiren bu konu hakkında şu günlerde bir sürü haber dolaşıyor.YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Genelkurmay Başkanlığı’nın askerlik süresiyle ilgili projesini anlatırken “Herkes için aynı süre olması düşünülüyor” demişti. Bu haberlere ilişkin ilk resmi açıklamayı Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül yaptı..

Basında karşılaştığım haberlere göre bedelli askerliğin önünün kapatılması ve kısa dönem uygulamasının bitirileceği söyleniyor. Genelkurmay Başkanımız Orgeneral İlker Başbuğ’un işaretini verdiği ‘tektip’ askerliğin ayrıntıların netleştiği söyleniyor.

Buna göre; Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki (TSK) profesyonelleşme çalışmaları tamamlandığında yedek subaylık ve kısa dönem askerlik uygulamasına son verilecek. Herkes 12 ya da 15 ay er olarak görev yapacak.

Türkiye’de hala 15 aylık normal, üniversite mezunları için 12 aylık yedek subaylık ya da altı aylık kısa dönem ve yurtdışında çalışanlar için bedelli askerlik uygulaması olduğunu anımsatan Başbuğ, “Biz tüm bu sistemleri genel olarak ele alıp daha sağlıklı, daha sade, daha eşit, daha adil bir sistem üzerinde çalışıyoruz. Bunları tek tipe indirebilirmiyiz konusu üzerinde duruyoruz” demişti.

Milli savunma Bakanı Gönül bir gazetecinin bazı gazetelerde yer alan ”kısa dönem askerliğin kaldırılacağı” yönündeki haberleri hatırlatması üzerine, şunları söyledi:

”Askerliğin yapılış şekli pek çok değişik düzenlemelerle yürütülüyor şu anda. Bunun daha basitleştirilmesi, daha hizmete yönelik hale getirilmesi, yönünde bazı çalışmalar var. Bu çalışmalar henüz neticelenmiş değil, neticelenmesi için kanun tasarısı haline gelmesi lazım. Henüz ortaya çıkmış değil, bakanlıkların görüşmesi olmuş değil. Şekillendiği zaman sizlere bilgi sunacağız. Her konuda her çalışma yapılabilir.”

Taraf Gazetesinin Haberine Göre ;

Herkes er olacak

Başbuğ’un işaretini verdiği tektip askerliğin ayrıntıları yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Edinilen bilgiye göre; Genelkurmay’ın üzerinde çalıştığı tektip askerlik modelinde yedek subaylık tamamen kalkacak. Herkes er olacak.

 

Ordunun takım komutanı ihtiyacı, yedek subaylar yerine sözleşmeli subaylarla karşılanacak.

Üniversite mezunları askerliklerinin bitiminde ihtiyaç sayısına göre orduda ‘sözleşmeli subay’ olarak çalıştırılabilecekler.

 

Uzman astsubaylık uygulaması da onbaşı ve çavuş ihtiyacının karşılanması çerçevesinden devam edecek ve bu kişiler de sözleşmeli olarak TSK bünyesinde istihdam edilecek.

TSK’da Yapı da değişiyor

TSK’da daha önce tümen-alay esasına dayalı olan kuvvet yapısı, tugay-tabur esasına çevrildi. Subay ve astsubayların yanısıra uzman erbaş sistemi ile de profesyonel orduya geçişte önemli mesafe kaydedildi.

 

Profesyonel ordu çalışmaları tamamlandığında, zorunlu askerlik hizmeti de artık tektip olacak.

Yedek subaylık ve gönüllü erlik sistemine dayalı kısa dönem askerlik kalkacak. Herkes celp dönemlerindeki ihtiyaca ve yükümlü sayısına göre 12 ya da 15 ay erlik yapacak.

Üniversite mezunları için sürenin 12, ilköğretim ve lise mezunları için de sürenin 15 ay olması tartışılan seçenekler arasında bulunuyor.

 

Yurt dışındakiler için dövizli askerlik devam edecek. Ancak yurt içinde her celp döneminde askere alınacak yükümlü sayısı ihtiyaç duyulandan çok olursa bedelli askerlik gündeme gelecek.

Genelkurmay, bugünkü şartlarda 2013 yılına kadar bedelli askerliğin gündeme gelmeyeceğini hesaplıyor.

 

Önümüzdeki tarihlerde Genelkurmay’ın üzerinde çalıştığı değişikliği 1111 sayılı askerlik kanununda değişiklik yaparak, Milli Savunma Bakanlığı üzerinden hükümete iletmesi bekleniyor. Hükümet de düzenlemeyi yasa tasarısına dönüştürerek TBMM’ye sunacak.

Benim bu konu hakkındaki yorumuma gelince; benim için pek iyi olmayacak. Askerliği yapmayı istiyorum elbette, ama sürenin uzaması ve 12 Ay Er olarak görev yapılması şu andaki şartlarla karşılaştırıldığında pek de parlak değil. Yasanın zamanla netlik kazanmasını bekleyeceğim ve sizi buradan haberdar edeceğim.

Umuyorum devletimiz ve milletimiz için hayırlısı olur.

Saygılar
Ahbikan

SİZDE YORUMLARINIZI PAYLAŞIRSANIZ SEVİNİRİM

25 yıllık bilgisayar kullanıcılığının yanında 15 yıldır profesyonel iş hayatında sistem network üzerine çalışan, gelişen teknolojileri ve yenilikleri yakından takip eden hobi olarak ağırlıklı otomobillerle ve BMW modelleri ile ilgilenen bir acayip adam :)

32 Yorum

 • yağmur

  BENCE HERKES EŞİT OLMALI ÇOK İYİ BİR KARAR OLUR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.HERŞEYİN HAYIRLISI KISMETSE OLUR İNŞALLAH

 • hasan usta

  ben askerı gorevını yapan uzun donem bır askerım sımdı kısa donem kalkarsa tum herkes 12 aymı yapacak 15 ay mı benım dıger bır sorum

  ben ıkı yılllık yuksek okul mezunuyum bu kısa donemlerın konusu benıde etkıler mı sımdıden tesekkur ederım

 • yasin

  12 ay askerlik olayı tamamen bize haksızlık.ama yine kesin bir şey yok daha kanun tasarısı haline gelip meclisden geçecek, bunun olması baya zaman alacak.yani işin siyasi bir boyutu da var bundan dolayı biz biraz kendimizi teselli edebiliriz. birkaç sene içerisinde mezun olacakları etkileyemeyebilir de.her neyse her şey vatan için yapacak bir şey yok vesselam…

 • yasin

  acaba yüksek lisans mezunu olacak olanları bu olay etkiliyor mu? yada onlar için nasıl bir düzenleme var?bu konu hakkında bilgisi olanlardan cevap bekliyorum…

 • zafer

  kısa dönem askerliği kaldırmayı düşünüyolar biz neden okadar uğraşıp okuyoruz enayimiyiz şimdi hükümette buna okey verirse bizde onlara sandıkta okey veririz ozaman görürler kısa dönemi ama yanlış okuyanla okumayan bir olurmu sözü nerede

 • MUSTAFA

  Şu gerçek ki o kadar insan üniversite okuyor ki iş bulabilsin iş bulamayacağını bildiği halde yinede okuyayım diyor ki bari askerliği 6 ay yapmış olayım, şimdi onunda onunu keserlerse kimse üniversite de okumayacak, çünkü okumak için sebep kalmayacak,bence bu tasarıyla okuma oranımız çok düşecek…

  Selamlar

 • Mustafa Ak...

  Bu tamamen saçma bişey zaferin yorumuna katılıyorum Hükümet buna okey verirse bizde sandıkta okey veririz

  Hem ne demek herkes eşit olsun okuyanla okumayan bir olur mu ben çalışacam çalışacam gecemi gündüzüme katacam fakulte bitirecem 18 19 yaşlarında baba ocağından ayrılıp gurbete gidecem Yurtta kalıp tertipciliği öğrenecem ev kiralayıp ev idaresini öğrenecem hasretliği yaşıcam gurbeti yaşıcam kendimi geliştirecem hayatımdan 4 yılı verecem ondan sonra hayatında şehir dışına bile çıkmamış annesinin babasının dizinin dibinde oturan liseyi bitirip yine lisenin duvarları etrafında gezenlerle aynı şartlarda askere gidecem nerde adalet?

  İnsanlar hayatlarını planlar şöle veya böle bi meslek sahibi olurlar toplumda yerlerinbi alırlar Ülkemizin sorunları belli üniversite mezunları iş bulamıyor belli bi yaşa zaten gelmiş onun sıkıntısı var zaten hayatında 4-5 yılı belkide daha fazlasını üniversiteye vermiş belki mastır yapmış hayatta kaybedecek tek bi günü bile yokken onun hayatından koskoca 1 seneyi çalmak adaletmi?…

 • ender

  Tamamen saçmalık herkes 15 yada 15 yapacakmış kahretsin ya okuyanlar boşa okumuşlar o zaman hem iş yok hemde 15 ay askerlik yok böle bişey yaa

 • özgür doğan

  Bu aralar söylenenler hep aynı olacak edecek diye fakat gerçekleşen hiç birşey yok daha.. bende Mustafa ya katılıyorum millet üni bitireyim edeyim derken iş bulma sıkıntısında oluyor sadece askerlikten karşılığını alıyor az da olsa.. fakat bundan da yararlanamaz ise neden okusun kii ?? Üniversite mezunları sayısı gün geçtikçe aramızdan azalır.. Açık öğretim fakültelerine talep azalır yok dercesine açıkçası sektörüde etkiler bu olayy… Birde bunun olması ne kadar zaman alacaktır ki :S ?? Aralık celbine yetişir mi hepsi merak konusu

 • aliço

  öğrencilerin kafasını çok karıştırdılar ben son sınıftayım acele ediyorum gitmek için bide gittiğimde uzarsa ne olucak:)bende bilirdim yaşımda gitmeyi açıköretim öğrenci sayısı yarıdan daha aza düşecektir kesinlikle,meclisin onaylıyacanı sanmıyorum

 • nuri

  Kesinlikle bu uygulama bana saçma geliyor. Zaten Türkiye de okuma oranımız çok düşük ki bi bahneyle insanlar en azından üniversite okuyo şimdi kendi işini yapanlar özel okulda okuyanlar bu bahaneyle okullarını bırakacak 2 milyon kişi a.ö.f de bunun çoğunluğu askerlik yüzünden okuyor yazık değilmi o insanlara? O kadar kasıyorlar kendini okumak için hak edilen bu değil bence

 • KENAN

  zafer ve mustafa haklı, bu gidisle ülkede okuyan sayısı azalır, hükümette ilk seçimde toslar boyle bir karar alırsalar.
  bu riski alamazlar gibime geliyor.
  bu onların sonu olur.

 • Poyraz

  Saçmalık ki ne şaçmalık.Bu insanlar eşitliği mutlak eşitlik sanıyorlar.Eşitlik aynı konumda olanlara farklı muamele yapılmamasıdır.Üni mezunları ile üni mezunu olmayanlar aynı konumda değilki aralarıda eşitlik söz konusu olsun.Hadi bakalım sıkıysa geçsin.Meçlisten o kanun çıkarsa seçimlerde de Akp sandıktan çıkamaz.Sandığa gömülür gider.Benim çekmediğim sıkıntı kalmadı sonunda hakim-savcı olacam derken beni 12 ay neden silah altına alıyorsun.Aralık celbini görmese bari,ne bu saçmalık ya.Osmanlıda bile İlmiye sınıfı askerlik yapmıyordu büyük devlet olmayı nezaman öğrencez.

 • harun

  meslek lisesine gittim,katsayıları değiştirdiler.İki yıllık elektronik bölümünü bitirdim.Benim dönemimden sonra sınavsız geçiş yaptılar.DGS ye üç defa girme hakkı vardı. Şimdi sınırsız oldu.açıköğretime geçeyim dedim,elektronik bölümüne geçiş yok dediler.4 yılda aöf iktisat okudum.şimdi elektronikden geçiş(3yıl) var.En sonunda da askerliği uzatacağız diyolar.Kaybolan yıllarımın hesabını kim verecek…

 • _hakan_

  4 yıl üniverste mezunları zaten 24-25 yaşında okulu bitiriyor. hele birde doktor filan olursa mezun yaşı 30 a çıkıyor. bu adam kpss ye hazırlığı içinde zaten (en az) 1 yıl geçiyor. birde askerlik 12 ay olursa bu adam nezaman iş sahibi olup ne zaman evlenecek. bence aptalca bir tasarı. inşallah kısa dönem askerlik süresini uzatmazlar….

 • fatih karatut

  arkadaşlar bu hala tasarı aşamasında yapmayanlar korkmasın üniv. mezunlarının 12 ay olacakmış ama bu hemen olacak birşey değil en az 2 3 yıl sürer düzenlenmesi ve olmayada bilir dedim ya sadece tasarı

 • ayşe

  ben evliyim hergün haberlere bakıyorum bir gelişme varmı diye.inşallah askerlik uzamaz.yoksa 1 sene ben kocamdan nasıl ayrı kalırım

 • Erhan

  Bence akp kendi ipini çekmiş olacak ,eğer bu tasarıyı kanunlaştırırsa.Sandıkta düşerler ve bir daha meclise giremezler.O bakımdan iyi ama ben 4 senemi çürütmüşüm 4 yıllık üniversite mezunu olacağım diye ,hem bir yandan ana dilime denk ingilizce konuşabilme yeteneği kazanmışım.Şimdi bunlar tam olarak ne yapacaklar?Elime G3’ü verip paso nöbet mi tutturacaklar?Herkes kendi statüsü içerisinde eşit olmalıdır bence…Buradan hem değerli komutanlarımıza hemde meclisteki vekillerimize sesleniyorum ki…Biraz daha rasyonel düşünün ve ona göre davranın…

 • arzu

  Ya Ben Anlayamadım Siz Okuyoruz Diyorsunuzda Bence Herkes Askere Gitmemek İçin Okuyo O Zaman 15 Ay Dağda Yapanların Anası Babası Okutamadı Diye Onların Suçu Ne Siz Bu Vatana Askerlik Yapmayalım Diyemi Okuyosunuz İnşallah Kalkar Kısa Dönem Sanki Okulu Bitirir Bitirmez İş Hazır Bence Bunca Senedir Haksızlık Vardı

 • seçkin

  BİÇOK ARKADAŞIMIN YORUMUNA KATILIYORUM AMA KİMİ KENDİN BİLMEZ ARKADAŞLARIN YAZDIĞI GARİP YORUMLAR DOĞRUSU ÜZDÜ BENİ. VATAN VATAN DİYE VATAN SEVGİSİNİ DİLE GETİREN ÇOK DEĞERLİ ARKADAŞLARIMIZ. KISA DÖNEM ASKERLİĞİN KALKMASI DURUMUNDA OKUMA ORANININ DÜŞECEĞİNDEN BAHSEDİYOR. BE HEY OKUMUŞ ADAM ! SEN VATANİ GÖREVİNİ ÜÇ GÜN AZ BEŞ GÜN FAZLA YAPMAMAK İÇİN Mİ OKUYORSUN. BU ZİHNİYETTEKİ ADAMLARI ASKERE BİLE ALMAMALI. O ŞEREFİ YAŞATMAMALI. SİZİN GİBİLERİN SANDIKTA VERECEĞİ OYLAR SAYILSA NE OLUR. GENÇLİĞE BAK MENFAAT UĞRUNA VATANI SATACAKLAR. BENİM ABİM GAZİ OLDU. AMA DEMEDİ Kİ BEN VURULDUM ASKERLİĞİMİ KISALTIN, YADA BAŞKA BİŞEY YAPIN DİYE.. SİZİN GİBİ İNSANLARLA AYNI TOPRAKTA YAŞADIĞIMA UTANIYORUM. ATATÜRKÜN KEMİKLERİ SIZLİYCAK YAZMAYIN BÖYLE ŞEYLER AYIP. OKUL OKUYUP TA ADAM OLAMAYANLAR. BÜTÜN DERDİNİZ KISA DÖNEM ASKERLİK YAPMAK MI. YAZIK ACINACAK HALDESİNİZ

 • yağmur

  arzu ve seçkin kardeşime çok katılıyorum.kısa dönem askerlik aslında başından olmamalıydı.benim nişanlım asker iki yıl okudu 2.ünv.kazandı fakat sırf ASKERLİĞİ için okulu bıraktı kısmetse asker dönüşünde devam edicek okuluna ondan grur duyuyorm…ve şimdiki gençlerin çoğu bundan kurtulmak için okuyo…en azından çevremde gördüklerim.vatanımızı bizlere emanet eden ATAMIZ bu olanları yazılanları görseydi gerçekten çok üzülürdü.bizler bu vatan için varsak bahaneler boşuna .eşitlik denen kavramımızın olması gerekir.geçmişteki büyüklerimiz zamanında 22 ay yapmış lar.kolay değil ama en azından herkes eşitti.vatanım diyenler bu kelimeyi çok farklı algılyo göğsünüzü bağrını açın yapmanız gerekeni herzaman korkmadan yapın benim imkanım olsada ben yapsam askerliği o yüzden gerçekten çok üzüldüm sizler ve kendi adıma …

 • yağmur

  bazı arkadaşlarımız eşitliği karıştırıyo…amannn amannn orda dur…. eşitliği vatanımız için yapıyoruz..okumak ise apayrı bir konu…orda tabiki eşitiz demiyorum.okuyan okumayan okuyamayan bunların arasında farklar var….sen vatanımzı askerde fizik kimya vs dersleri alarakmı kurtarmaya çalışıyosun…o kadar yılın okumaylayla geçiosa biraz dişini sıkkı kendni değil vatanımızı düşünnnn.bu kadar saçma yorumlar yapmayın ALLAH aşkına.tehtitlere kadar yolumuz uzamasın…dürüst olan herkes başını çıkartır..

 • emre ünver

  Bu uygulamayı saçma buluyorum. Yakında yurt dışına doktora yapmaya gideceğim. Döndüğümde ilköğretim mezunu kişilerle aynı konumda mı askerlik yapacağım. Bir yanda doktoralı 30 yaşında bir adam öte yanda 20 yaşında ilköğretim mezunu bir adam. Mantığınız alıyor mu böyle bir şeyi?
  Hani diyorum ülke bütünüyle savaş içinde olsa, düşman kuvvetleri iç bölgelere kadar gelmiş olsa neyse. Okuyanı okumayanı omuz omuza savaşmak durumunda o zaman. E iyi de kardeşim şu anda öyle bir durum yok. Sen bu kadar adamı alıp aynı kefeye koyamazsın bu durumda. Bence devlete masraf olmasın diye yapmak istiyorlar bunu. O kadar yedek subaya maaş vermek kolay mı canım! Devletin eli cebine gitmiyor.
  Bir de şu askerlik dedikleri de savaş eğitimi olsa. Nerde gezer canım! Ordu mensuplarına hizmet etmekten başka ne yapıyor o askerler! Askere gidenlerin çoğunu ıvır zıvır işlerle meşgul ediyorlar. O kadar askere harcanan para çay getirsin, nöbet tutsun, yer silsin, hazır olda beklesin diye mi gidiyor? Subaylara ve onların hanımlarına hizmet etsin diye mi? Böyle saçmalık var mı ya? Bunlar için mi eğitim görüyoruz biz? Eşitlik diyenler biraz düşünsün bakalım.
  Her şey vatan içinmiş… Bu vatan uğruna canımızı verirmişiz… Kanımızı akıtırmışız… Ey be adam bu vatan sana ne verdi peki? Ülkeyi parsel parsel satıyorlar. Bir avuç zenginin servetine servet katıyorlar. Doğuda ölen gencecik insanlarımız “sözlerini dinlediğimiz” devletlerin verdiği silahlardan çıkan kurşunlar yüzünden ölüyor. Bu vatan Atatürk’ün bize bıraktığı vatan mı artık? Uğrunda canımızı vereceksek eğer buna değmeli.
  Askerlik herkes için eşit olacakmış… Peeeehhhhh…. Tartıştığımız konuya bakın hele…

 • yasemin

  ona kalırsa benimde eşim iki yıllık yüksek okul mezunu ama uzun dönem yapıyor oda bir sürü sıkıntı çekmiş o zaman bizede haksızlık yapılıyo iki yıllıklarda kısa dönem yapsın yağmura katılıyorum bencede bu vatanımız için bi eşitlik kavramı kimse yanlış anlamasın ve inş. on iki aya düşer çünkü ben ve çocuğum üç ay önce kavuşmak istiyoruz askerimize….

 • murat can

  Herkes kendini düsünüyor ama bir yandan Türkiyenin %25 kısa donem, %75 uzun donem yapıyor esitlik olsun yani okuyorsa kendine okuyor. Dısarda meslek dalında para kazanacak ben 15 ay yaptım mesela 12 ay cok uygun

 • edevlet

  Kesinlikle saçma üstü saçma bir uygulama. Bana göre tabiki öyle burada yorum yapmış arkadaşlarım 12 ay olsun diyede. Üniversite okuyanlara gerçekten de haksızlık yapılır. Bence bu kısa dönem olayı devam etmeli.

  Saygılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.