Güncel

Yeni iPhone 5c ve iPhone 5s Özellikleri

Apple iPhone ailesinin iki yeni üyesini geçtiğimiz dakikalarda tanıttı. iPhone 5’ten sonra daha uygun fiyatlı iPhone 5c ve daha iyi donanımlı iPhone 5s geleceği dedikodular arasındaydı, yazımın devamında yenilikleri ve cihaz özelliklerini bulabilirsiniz.

Bugünkü etkinliğe başlamadan önce iPhone 4S’in ABD’de kontratlı olarak herhangi bir ücret ödemeden alınabileceğini belirtelim.

Kameradaki yenilikler – Yeni yavaş çekim modu ve düşük diyafram

iPhone 5c ve iPhone 5s yine 8MP kameraya sahip ama iPhone 5C’te 2.4 olan diyafram açıklığı iPhone 5S’de 2.2′ye düşüyor ve LED flaşın yerini ‘True Tone Flash’ adlı daha iyi bir teknoloji alıyor.

Aynı zamanda iPhone 5S’te saniyede 10 kare çeken hızlanma (burst) çekim modu ve yavaş video modu bulunuyor. Bu özellik 5c’de maalesef yok. Her iki yeni kamerada da iPhone 4S’te olmayan video çekiminde 3X yakınlaştırma özelliği ve arka aydınlatma sensörü var.

Ön kamera’nın 1.2 MP olması ve Facetime uygulamasının HD kalitesine yükseltilmesi yenilikler arasında. Geniş bant mobil internette LTE için yeni frekanslarla çekim kalitesi güçlendirilmiş ama kablosuz ağ teknolojisinde bir gelişme yok.

Ve sonunda Parmak izi okuma

Apple iPhone 5s’te bir süprizle ortaya çıktı ve en iyi telefonu için parmak izi okuma özelliği ile henüz kitlelere yayılmayan bir teknolojiye geçiş yaptı. Apple parmak izi bilgisinin sadece telefonun A7 işlemcisinin içinde depolanacağını konferans’ta özellikle vurgulayarak bu özelliğin şimdilik sadece telefon kilidini açmak ve iTunes’dan ürün satın almak için kullanılabileceğini belirtti. Uygulamalar için bu özellik güvenlik sebebiyle kullanılamayacak.

64 Bit A7 işlemci

Apple yeni A7 işlemcisini bir akıllı telefonda kullanılan ilk 64 bit’lik çipe sahip olduğunu iddia ediyor. Ayrıca 64 Bit 2xCPU 2xGPU sloganıyla tanıtılan telefonda OpenGL ES 3.0 bulunacağı belirtiliyor. A7′nin yanı sıra kullanılan yeni M7 hareket algılayıcı işlemciyle yeni iPhone 5S, kullanıcı hareketlerini daha iyi algılayıp yorumlayan CoreMotion API’de geliştiricilere sunulacak ve spor/sağlık uygulamalarının daha önemli ölçümler yapması sağlanacak.

Diğer yenilikler

iPhone kulaklıklarında bir yenilik yok ama taşıma çantası yeni telefonlarla birlikte sunulacak.

iPhone 5S ve iPhone 5C Apple’ın yeni kablo bağlantısını (lightning) kullanacak. SIM kartlar ise Nano SIM kart olacak.

Yeni renk seçeneklerinden de bahsedecek olursak, Apple iPhone 5C için yeşil, mavi, kırmızı, beyaz ve sarı renklerini (ki bu renkleri apple ilginç kılıf kombinasyonlarıyla çoğaltmış); iPhone 5S içinse uzay grisi (koyu gri), gümüş ve altın rengini kullanacak.

Apple resmi sayfasından iPhone 4S, iPhone 5C ve iPhone 5S karşılaştırmasına ulaşmak için tıklayın

25 yıllık bilgisayar kullanıcılığının yanında 15 yıldır profesyonel iş hayatında sistem network üzerine çalışan, gelişen teknolojileri ve yenilikleri yakından takip eden hobi olarak ağırlıklı otomobillerle ve BMW modelleri ile ilgilenen bir acayip adam :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.