Teknoloji

3G geldi, neler getirdi?

30 Temmuz tarihinden itibaren Türkiye’de aktif olan 3G teknolojisi telefonla sadece sesli iletişim değil, internet destekli iletişime geçmemizi sağlıyor. Görüntülü konuşma, televizyon gibi bir çok özellik 3G ile cep telefonlarımıza girecek..

3G teknolojisi dünyada 8 yıl önce kullanılmaya başlandı, hatta isveç şu anda 4G (Daha Hızlı İnternet) platformuna geçiş planları yapıyor.

Çoğumuzun 3G teknolojisini şu anda kullanacak bir altyapıya sahip cep telefonu yok, o yüzden bu altyapının oturmasıyla bir süre sonra akıllı cep telefonlarının çeşitliliği ve bu anlamda içeriğin artacağını düşünüyorum.

Bundan 2 yıl önce üniversite döneminde 6680 cep telefonumla GPRS üzerinden televizyon izliyordum, bir ara bedava bile olmuştu. Şimdi ise bunu 3G ile görmek eminim daha güzel olacak..

Operatörler cepten internet’e şimdilik sınırsız tarife koymadılar, bunun sebebini bende tam olarak anlayamadım. Turkcell’in VINN modemlerinden almayı düşünüyoruz, ilerde onunla ilgili yorumlarımıda buradan sizlerle paylaşırım.

  • Avea 6GB Aylık 55 TL – Avea 3G

Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Şeker hayatımıza yeni giren 3G teknolojisi için şunları söylüyor: Bu teknoloji ile beraber bugüne kadar 1 baz istasyonu olan yerde, artık 9 tane baz istasyonu olacak! Yani baz istasyonu sayısı çok artacak. İngiltere’de 3G ile beraber baz istasyonu sayısı 50.000–70.000 civarında artış göstermiş. Daha çok baz istasyonu; daha çok radyasyon, daha çok manyetik kirlilik demek! 3G hem insan hem de çevre sağlığı açsından büyük riskler içeriyor. İsveç’te, 3G’de bulunan 3 UMTS sistemini test etmişler. İnsan vücudu üzerinde çok önemli zararları olduğunu görmüşler.

Evet, şimdi 3G kullananlar, görüntülü konuşma yapanlar, televizyon izleyenler, internette gezinenler yorumlarınızı alayım. Nedir? Ne değildir?

25 yıllık bilgisayar kullanıcılığının yanında 16 yıldır profesyonel iş hayatında sistem network üzerine çalışan, gelişen teknolojileri ve yenilikleri yakından takip eden hobi olarak ağırlıklı otomobillerle ve BMW modelleri ile ilgilenen bir acayip adam :)

Bir yorum

  • yağmur

    teknoLoji güzeL ya tlf kuLağında değiLde eLinde bakarak konuşmak zevkLi bişi =)

    bizim insanLarımız merakLı böLe şeyLere =)

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir