Yazılarım

Arkadaşlık ve Dostluk Arasındaki Fark

Bana mail ile gelen bu yazıyı sizlerle paylaşmak istedim. Bu devirde Dostluğu bırakın adam gibi arkadaş edinmek bile zor iş. Çünkü herkes çıkar peşinde 🙂 Neymiş bakalım Arkadaş ile Dost arasındaki fark?

 • Arkadaş evinize geldiğinde misafir gibi davranır
  Dost geldiğinde buzdolabını açıp istediğini alır
 • Arkadaş senin ağladığını görmez
  Dostunun omuzu ise senin gözyaşlarınla ıslanır
 • Arkadaş davetine katılınca bir paket hediye ile gelir
  Dost sana yardım etmek için erken gelir; toparlanman için geç gider
 • Arkadaş, onu o yattıktan sonra ararsan rahatsız olur
  Dost neden bu kadar geciktiğini sorar, derdini anlatmak için
 • Arkadaş bir kavgadan sonra her şeyin bittiğini düşünür
  Dost ise tekrar arar
 • Arkadaş senin daima onun arkanda olmanı ister
  Dost ise her zaman senin arkandadır
 • Arkadaş zaaflarınızı öğrenir ve onları kullanabilir
  Dost zevklerinizi öğrenir ve onlara hitap eder
 • Arkadaş zayıflıklarınızı bilirse başınıza kakar
  Dost zayıflıklarınızı bilirse örtmeye çalışır
 • Arkadaş sizi ikinci görmek ister
  Dost ikinciniz olmaktan şeref duyar
 • Arkadaş sıkıntınız olmadığında yanınızdadır
  Dost sıkıntınız olduğunda size koşar
 • Arkadaşlarınıza siz huzur vermeye çalışırsınız
  Dostlarınız size huzur vermeye çalışır

Yorumlarınızı alayım sevgili Arkadaş ve Dostlarım 🙂

25 yıllık bilgisayar kullanıcılığının yanında 16 yıldır profesyonel iş hayatında sistem network üzerine çalışan, gelişen teknolojileri ve yenilikleri yakından takip eden hobi olarak ağırlıklı otomobillerle ve BMW modelleri ile ilgilenen bir acayip adam :)

9 Yorum

 • onlySD

  Evet bu zamanda Dost değil arkadaş bile bulmak çok zor. Ama asıl mesele nerede aradığımızda ve kime dost dediğimizde. Yanlışlarımızı gördüğü halde bizi uyarmayan üstüne bize destek olanmı, al kardeş benden yak deyip bir sigara verenmi, ne olacak canım sana birşey olmaz maşallah aslan gibisin diyenmidir dost.

  Dostluk herşeyden önce zaman ister ama O ;” işte buradayım.” diye zaten kendini belli eder en başında. sözlerne kırılmadığını farkedersin önce. Sonra senin sevdiğin şeyleri yapmaya başlar kendi istediklerinden vazgeçmeyi göze alarak sırf seninle beraber olabilmek için. Onun yanındayken kendindinde bir sıkılganlık hissetmezsin. Onun parası yoksa gururunu kırmaz ve cebinceki parayı saklayıp bende de yokmuş diyebilmektir.
  Dostluk kalıcıdır ve asla bir sonu yoktur. Ailenden sonra hemen onu görmek istersin yanında. Gurbete çıkarsın yine ailenden sonra ilk o gelir aklına. Bir selamını bir mesajını dört gözle beklersin.

  Dost olabilek için bazen ölümü göze alırsın. ona zarar verecek birini önce sen uyarırsın. Daha da ötesi ona bir kurşun sıkılsa sen atlarsın herkesden önce o kurşunun önüne.
  Yokluğunda çoğu zaman özlem adına gözyaşları dökersin. Çıkarsız , riyasız, yalansız bir bütünlüktür dostluk. DOST: Sen istemesen de daima seninlke beraber olandır.

  Dost arkadaştan öte, Kardeş Dosttan öte.
  Ben Dost demiyorum artık. Dostdan ileri saydığım Kardeş diyorum en çok sevdiklerime.

  Yazın için çok sağol. kendine çok ama çok iyi bak.

  Sevgilerimle, KARDEŞİM AHMET

 • Editör Bluetail

  Arkadaş senin ağladığını görmez
  Dostunun omuzu ise senin gözyaşlarınla ıslanır…

  Az mı ıslandı omzum , az mı ıslattım omuzları.Kişisel zevklerimiz altında ezilen dostluk değerlerimiz var artık.Bırakın dostu arkadaş bile bulmak zor oldu.Duygularını esirgemeyip benimle paylaşan herkese teşekkür ederim.
  Ve sen , Can Dostum
  Bu kıymetli yazın için tebrik, benimle paylaştığın herşey için teşekkür ediyorum…

  Kal Sağlıcakla.

 • Pınar Altuntaş

  Çok göreceli ve derin bir konu be Ahmedim.
  Bazen dost sandıklarımız düşman , düşman sandıklarımız ise dost olabiliyor …
  Yani arkadaşlık ve dostluk arasındaki farklara değinmişsin gerçi ama böyle bir konuda var.

 • semih19 dostluk bitmiş kimsenin haberi yok

  Bazı İnternet siteleri bilgi paylaşma platformu olmaktan çıkmış hakaret kamplaşma guruplaşma siteleri haline dönüşmüş .Ağzı olan konuşuyor kimse ne konuştuğunu bilmiyor .Ağızlarından çıkanlarıda kimsenin kulağı duymuyor . insanlar sitelerde dolaşır ken rahatlıyacakları yerde psikolojik depresyona giriyor .Saygın siteler birer birer ehil olmayan yönetici üyelerin eline geçip dedikodu adam kayırmacı çamur atma kavga platformu haline dönüştürülüyor maalesef bilgilendirme değil kaynaştırma kardeşlik dostluk hoş sohpet güldüren esprili sohpetlerin platformu olmaktan çıkıp gladyatörler arenasına dönüşüyor .peki site üst yönetiminin bundan haberi oluyormu hayır çünkü denetim yapmaya vakitleri olmadığı için .o sitedeki moderatör üyeler istediği gibi at koşturup onların yanlışlarını dile getirip topluma faydalı olan siteler hakkında eleştiriler yapıldığı an hemen banlanıp uzaklaştırılıyor . bu yapılan haksızlıklardan site sahiplerini hiçmi hiç haberi olmuyor .neden dersiniz ayda yılda bir sitelerine uğradıkları için .şöyle bir göz atıp detaylıca denetim yapmadıkları için saygın siteler kötü üyeler yüzünden birer birer yok oluyor .Mesela Benim dün Türkmaniada başıma gelenlerden haksızlığa uğrayıp siteden atılmamdan haberleri olmadığı gibi .hatam Türkmaniada ne olmalı ne olmamalı konuya yorum getirip fikirlerimi beyan ettikten sonra hertürlü hakarete maruz kaldığımdan Türkiyenin Maniasının haberi olmadığı gibi .Neden sitesinden haberi olmadığı için kendisine ulaşılamadığı için .bütün Türkmaniada olan olayların bilgisayarıımda kayıtlı olan linklerini ulaştıramadığım için .ger çek ten çok çok üzgünüm internet aleminin yıldızlarından birisi olan Türkmania nın yıldızını kararmasın haberleri olmadığı için .Sevgi ve saygılarımla Türkmaniadan kovulan üye semih19 zun yetkililere sitemi .

 • Ahbikan

  semih19 rumuzlu arkadaşım. Böyle birşeyi benim sitemde neden paylaştığına anlam veremedim. Ben Tükmania’ya üzerine düşemediğim için ara verdim.

 • semih

  türkmaniada çok büyük sorunlar var ben türkmanianın yetkilisine ulaşamadığım için bu yazıyı buraya koymak zorunda kaldım birilerine sesimi duyurmak için neden diyeceksiniz banlandıktan sonra bir internet kafeye gidip yeniden bir üyelik alıp türkmaniada yeniüyelikle devam edebilirdim ama bunu yapmadım hiç birşey değişmezdi ben türkmania hayranıyım bu sitenin yanlış yollara sürüklenmesinden çok derin üzüntü duyduğum için bu şikayetimi dile getirdim lütfen benim şikayetimi türkmania yetkilisine bildirirseniz memnun olurum Mail Adresim [email protected] Saygı ve selamlarımla teşekkür ederim

 • semih

  Türkmanianın sahibi ;
  Türkmaniadan haberin varmı her şeyin sitenle birlikte yok olup gidiyor. Bu günlerde senin sitende tuaf şeyler olmaya başladı benim adım semih19 şimdiye kadar senin sitende hiç bir adla üyelik almadım bu gün 1 kişiyi daha banladılar o üyeyede sen semih19sun yakıştırması yaptılar . Demek oluyorki her Türkmaniada olay olduğu zaman o üyeye semih19 benzetmesi yapacaklar sen semih19 sun deyip adamı banlıyacaklar peki neden dersin. Çünkü ben türkmaniada bazı yanlışları dile getirdim diye atıldım peki onlar nelerdi benim doğru gördüğüm şeyler ama senin siteyi teslim ettiğin kişilerin işine gelmiyen şeylerdi. Bakın bu türkmaniadan atılmama sebep olan yazı

  Konu: “Türkmaniada ne olmalı ne olmamalı”

  Buyurun yazdığım konuyu okuyun : Eğer benim fikrimi sorarsanız ödül mödül bunlar geçici şeyler eğer illaki ödülde olacak derseniz neden olmasın. Kalıcı olansa üyeler arasında hoş görü kardeşlik bağlarını oluşturup üyeler arasında sevgi saygı bağları kurmaktır . Bunu da sağlaya bilmek içinde yöneticilerin üyeler arasındaki anlaşmazlıklarını vakit kaybetmeden giderip ahlaka aykırı küfürlü mesajları silip üyelere özel mesajlar göndererek onları o mesajlarla uyarıp bir daha yapmamalarını sağlamak .Mesajlar üzerinde saygı çerçevesinin dışına çıkmayan güzel ve hoş esprileri engellememek ama ahlaka aykırı link ve mesajları silmek ve bütün mesajları denetleyip kız kardeşlerimizin rahatlıkla her konuya girip o konu üzerinde fikir belirtip o konuya katkı sağlıyacak hale getirmek üyelere her daim TürkMania’ nın bir aile sitesi olduğunu hatırlatıp bu sitenin dünyanın 173 ülkesi ve 1 buçuk milyar insanın uğrak yeri olduğunu bütün bu sitede yazılan yazıların otomatik olarak bütün dünya dillerine programlar vasıtasıyla çevrildiğini hatırlatıp. Biri bizi gözetliyor bilincine varmalarını sağlamak .Herkese eşit şekilde davranıp çaylak üye .usta üye .eski üye .yeni üye. muammelesi yapmamak .Yapanlarıda uyarmak .Ama Üyeleride kurallara uyup yöneticilerin mudahalesine sebep olacak eylem ve söylemlerden uzak durmaları hakkında bilinçlendirmek . Taraf tutan kayırmacılık yapan diğer üyelere tepeden bakan bu alemin sanal alem olduğunu unutup kendisini imparator zanneden kim olursa olsun onu o görevden alıp daha ehil kişiyi o göreve getirmek .Sırf başa geçme sevdasında olupta okunurken ne anlama bile gelmeyen bozuk saçma sapan kelimeler içeren mesajları silmek.O üyeyi bir daha yapmaması için uyarmak .Zannedersem bütün sorunları çözecektir .Siteye faydalı programlar bilgilendirici haber ve katılımcı ve eğitici mesajların önü açılmış olup .Türkmania ya faydalı üyeler kazandırılmış ve dışardan Türkmania yı üye olmadan takip eden üyelerin Türkmania ya üye olup faydalı ve yapıcı fikirlere imza atacak .Vatanımıza Ve milletimize hayırlı nesillerin yetişmesini teşfik edecektir .Böylece o arkadaşlarda kendilerini Türkmaniada kendi evlerindeymiş gibi hissedip canla başla siteye program ve bilgi aktaracaklardır .

  Daha sonra üyeler tarafından hakarete uğrayıp küfür yedim .Kurnaz moderatör bazı üyelerin bana hakaret etmesine izin verdi . sonrada delil bırakmamak için mesajları sildi ama unuttuğu bir şey varki bütün bana yapılan haksızlıkları bilgisayarıma aktardım.

  Sevgi ve saygıyla buraya buyazıyı koymama izin veren Ahbikan nickli arkadaşı selamlıyorum

 • ENGİN

  bugün okdar kötü bişi yaşadımki dost dediğim şerefsiz duymak istediğim son kelimeyi söledi yüzüme sizce nasıl dost bulucaz

 • tugba

  gercekten gusel yasmıssın ama cok kısaa olmus daha uzun olabılır bn grcekten dost oldumu anladım cnk bn arkadaslarıma farklı sostlarıaa farklı davranırım bn dostlarımı cok severım en iii dostum olan semiihayı cok sevıorum o bnm en degerlı arkadasım o gercekten dostt bna yardım cı olan ve buy kavramlara uyan tek kısı m bnu anladım ve onu cok sevıomrum sema ngıbı dostlarımaaaaaa

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir