Ahbikandan Tavsiyeler,  Internet

Bizde VINN’ladık

Ülkemize 3G Geldi Neler Getirdi? başlıklı yazımda belirttiğim gibi dünya için yeni olmasa da bizler için yeni olan bu teknolojiden faydalanmak istedik. Turkcell VINN 4GB paketine abone olduk. Detaylar yazının devamında..

Ankara dışında olduğumuz zamanlarda internete girmek bir eziyet oluyordu. Yok kablo bul, kablosuz bağlantı ara derken çok uğraşıyorduk. Heryerde sadece bir USB modem aracılığıyla internete girebilmek için Turkcell VINN’ı seçtik.

Modem kutu içeriğinde kullanma ve kurulum kılavuzu bulunuyordu.

Yukarda resmini gördüğünüz USB modemimize kutudan çıkan SIM kartımızı kılavuzda gösterildiği gibi yerleştiriyoruz. Daha sonra modemimizi bilgisayara takıyoruz. İşte herşey bundan sonra başlıyor.

Modem bütün donanımlarını otomatik yükledi, yazılımı kurdu. Masaüstüne hemen kısayolunu ekledi. Programı açtık. Turkcell 3G seçeneğini seçtik. Bize sadece SIM kart’ın PIN numarasını girip “Bağlan” butonuna basmak kaldı.

Hemen onay alındı ve bağlantımızı kurduk. Şunu da belirteyim bağlandığımız bölge de Avea çekmiyor ve Vodafone belirli noktalarda çekiyor. 236 kbps gibi bir rakamla internete girdik.

ADSL’den hızlı olduğunu söyleyemem ama yine de idare eder bir hızı vardı. Belki de benim Turkcell 3G yerine Turkcell Internet seçeneğini seçmem gerekiyordu. Bilmiyorum orda kararsız kaldım. İnternet imkanı olmayan yerlerde rahatlıkla kullanılabilir.

Paket ücretleri iyi gibi. 4GB pakette 19TLx3=57TL 29TL*21=609TL yani toplamda 2 yıl internet kullanımı karşılığında ödeyeceğimiz ücret 666 TL oldu.

Ayrıca hemen şöyle bir alıntı yapayım, ufak bir ödemeniz daha oluyor.

31,1 TL tutarındaki “Yeni Tesis Özel İletişim Vergisi” sadece 1 defa alınır ve 12 eşit taksitte (2,59 TL/ay) ilk aydan itibaren faturaya yansır. TGM Ruhsat (yıllık 12 TL) vergisi (sadece abone olunan ilk yıl alınır) ve TGM Kullanım (aylık 1 TL) vergileri de her ay faturaya yansır. Ayrıca kampanya sözleşmesinden doğan damga vergisi ilk faturanıza yansır.

Paket Ücretleri :

VINN 3G İnternet Paketi Aylık Ücret Taahhüt Süresi Kampanya
E176 1 GB 29 TL 24 Ay ilk 3 ay 19 TL
4 GB 39 TL 24 Ay ilk 3 ay 19 TL
8 GB 69 TL 24 Ay
E180 1 GB 29 TL 24 Ay 2GB SD Kart hediye
4 GB 39 TL 24 Ay 2GB SD Kart hediye
8 GB 69 TL 24 Ay 2GB SD Kart hediye

Bence kullanılabilir, tavsiye ederim. Ama şehir merkezlerinde oturanlar ve sürekli evinde internete girecekler ADSL paketlerini seçebilirler. Bugün günümüzde TTNET dışında bu işi yapan bir çok firma var. İş hayatındaysanız ve sürekli iletişim içinde olmanız gerekiyorsa kesinlikle gerekli..

Bir dahaki yazıda görüşmek üzere..

Saygılar

25 yıllık bilgisayar kullanıcılığının yanında 16 yıldır profesyonel iş hayatında sistem network üzerine çalışan, gelişen teknolojileri ve yenilikleri yakından takip eden hobi olarak ağırlıklı otomobillerle ve BMW modelleri ile ilgilenen bir acayip adam :)

4 Yorum

 • alp

  Allah turkcellin cezasını versin. İlk 3 ay 19 tl diyo; oysa bana modemi aldıktan 15 gün sonra 32.5tl lik fatura kesmişler ve ne adresime ne mailime nede sms olarak gönderip beni bilgilendirmemişler. Hattım kesilince aradım sordum neden diye, fatura var dediler. Ödedim, bu sefer de hat açma kapama parası kestiler. Müşteri hizmetlerini aradım; neden mail yoluyla faturam gelmedi dedim(e fatura abonesim), ilk ay olduğundan aksaklık olmuş dedi. Hat açma kapamadan dolayı paramı iade edin dedim; “ne benim bilgisayarımda öyle bir menü var, nede turkcellin öyle bir politikası” diye ilginç bir cevap aldım. Sonuçta 2. faturam 45 tl idi. YANİ 45 GÜNDE TOPLAM 87.5TL ÖDEDİM. ÜSTELİK KOTAMI HİÇ AŞMADAN. SADECE 12 ADET SMS ÇEKMİŞİM EKSTRA… HANİ 19 TL idi ilk 3 ay???
  Üstelik fatura bilgin cebine gelsin dersen o da aylık 8 kontörmüş(zaten ayda 1 geliyo). El insaf diyom; kredi kartlarım bile ekstremi ücretsiz msj atıyo, turkcell kendi işlettiği operatörden bana fatura bilgisi vermek için 1.56tl istiyo. Şaka gibi…

 • demet

  bende alp beye katılıyorum..turkcellin resmen dolandırıcılıklarına… ilk ay bana da vınn da 19 tl gelecek dendi…gelen fatura 66 tl..kota aşımı bende de yok..tüketici haklarına şikayet ettim..hemen ertesi gün..arıyorlar..sözde müşteri temsilcisi bana durumu açıklıyor..terimsel saçma sapan sözlerle..salağım ya yicem o saçmalıkları…sonra diyor bana kota aşımı olup olmadıgını göremiyorum..ozaman göremiyorsan beni ne arıyorsun…iş bilmez,yalan,dolan bir politikayla büyümeye dewam ediyor…allah bence de belalarını versin..fazladan ödediğim her para için…

 • sarp

  Tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvurun arkadaşlar. Bu leş kargalarına fırsat vermeyelim. Adi insanlar, haram olsun…

 • ali

  hergün günlük kotamı takip ederim çıkmadan önce günlük kotam 46 mb di cıktım vını cektim pcyi kapadım 3 saat sora girdm kotaya bi baktm 4gb günlük kota olmus birden ateş bastı aradım müsteri hizmetlrni orası yanlıs falan filan dedi eğer böle bişi varsa zaten bu ay bana 100 ytl üzeri para gelcek nasıl oldu böle bişi aklım almıyo ne yapsak indiryo hic kotayı geçmedim 19 du sözde gel gele 35 ytl geldi yok vergi cart curt uzak durun bu işten size tek tavsiyem budur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir