Güncel

Askerlik Şubesi Artık İnternette

Bundan bir kaç gün önce internet vergi dairesi’ni kurcalarken aklıma askerlik işlerinin de niye web ortamında yapılmadığını ve sadece statik bir web sayfasının faydalı olmadığını düşünürken, ertesi günün akşamında bu haberi duymak güzel oldu..

E-Devlet projesi üzerinden kullanılabilen bu uyguSeferberlik ve asker alımlarıyla ilgili işlemler, bugünden itibaren internet üzerinden yapılabilecek.

E-Devlet kapısının üyelik kısmını mobil imza yoluyla yada en yakın PTT şubesinden bir şifre alarak şifre ile giriş yapabiliyorsunuz. Sanırım güvenlik için böyle birşey yaptılar. Ama arayüz son kullanıcılar için biraz karmaşık gibi geldi bana. Özellikle de üyelik bölümü..

Milli Savunma Bakanlığı Genel Sekreterliği’nden yapılan yazılı açıklamada, “MSB Bilgi Sistemi aracılığıyla, bugünden itibaren seferberlik ve asker alma konularında e-devlet hizmetlerinin sunulmasına başlanacağı” belirtildi.

İşlemler “www.turkiye.gov.tr” adresindeki Milli Savunma Bakanlığı bölümünden yapılabilecek.

Uygulamanın sağlayacağı imkân ve kolaylıklar şöyle sıralandı:

  • Yedeklik yoklamalarını askerlik şubelerine gitmeden ve cezalı duruma düşmeden evleri ya da iş yerlerindeki bilgisayarlardan internet üzerinden ya da mobil imzalı olarak cep telefonlarından e-Devlet Kapısını kullanarak yapabilecekler.
  • Sefer görev emirlerinin veya tatbikat görevlendirmesinin olup olmadığını, kendilerine veya firmalarına ait araç ve iş makinelerinde sefer görev emri olup olmadığını bulundukları yerden elektronik ortamda sorgulamak suretiyle öğrenebilecekler.
  • Türkiye tek askerlik şubesi
  • Yerli ve yabancı askerlik şubesi ayrımı ortadan kaldırılarak ‘bütün Türkiye tek askerlik şubesi’ prensibinden hareketle, elektronik ortamda ülkemizin her noktasına hizmet götürülmüş olacak. Bu kapsamda Askerlik Durum Belgesi alma dahil tüm askerlik işlemleri çok daha kısa sürede ve her yerden yaptırılabilecek.
  • Vatandaşlar artık sadece son yoklama ve askere sevkleri sırasında askerlik şubesine gelme ihtiyacı duyacaklar. Öğrencilerinin erteleme işlemleri için askerlik şubelerine belge göndermesi işlemi son buluyor.
  • Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın askerlik erteleme işlemleri ve dövizle askerlik başvuruları Dışişleri Bakanlığı üzerinden elektronik ortamda topluca alınabilecek.

Sistem bence güzel, daha erkende bu sisteme geçilebilirdi. İhtiyaç duyulan bir projeydi. Özellikle yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız için büyük kolaylık sağlayacağını düşünüyorum. En yakın zamanda bir PTT şubesinden e-Devlet şifresi alıp incelemeyi düşünüyorum.

İlgili yazılar:

Kısa Dönem Askerlik Bitiyor mu?

YÖK, 2 yıllıklar için ‘kısa dönem askerlik’ istedi

İki yıllıklara kısa dönem askerlik için MHP düğmeye bastı

25 yıllık bilgisayar kullanıcılığının yanında 16 yıldır profesyonel iş hayatında sistem network üzerine çalışan, gelişen teknolojileri ve yenilikleri yakından takip eden hobi olarak ağırlıklı otomobillerle ve BMW modelleri ile ilgilenen bir acayip adam :)

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir