Otomobil

BMW Kodlama Nedir? Ne Değildir? Gizli Özellik Açma

Uzun zaman sonra size aktaracağım yazımda bir çok markada bulunan araç kodlama (car coding) işleminden ve işin BMW ayağından biraz bahsedeceğim.

KODLAMA Nedir? Ne işe yarar?

Bu konuda ara ara burada da soru geliyor bildiklerimi dilim döndüğünce yazayım.

Arkadaşlar kodlama dediğimiz şey araçlarımızın üzerinde bulunan kapı kilitlerinden tutun ışıklara, klimaya, gösterge paneline kadar olan bir çok donanımın kendilerine ait modüllerinde bazı parametreleri değiştirme işlemidir. Kodlama işlemi bir çok markada (ağırlıklı alman markaları) yapılabilmektedir.  BMW, Volkswagen, Audi, Seat, Opel vb gibi..

Her markanın kendine özel yazılımları ve ara bağlantı aparatları mevcuttur.

Örneğin aparatlara örnek ICOM, OBD, OBD2, E-net, VAG-COM iken yazılımlara örnek NCSExpert, E-sys, ISTA, Carly (Mobile) gibi verilebilir.

Bireysel olarak hobi amaçlı kodlama yapmak isteyen kişilere Carly telefon uygulamasını önerebilirim. Carly’den bir dahaki yazımda detaylı şekilde bahsedeceğim.

⚠⚠ KODLAMA RİSKLİ BİR İŞ MİDİR?⚠⚠
Bugüne kadar bir çok çeşit aracı kodlamış biri olarak söylüyorum; EVET riskli bir iştir. Kodlama yapılan ya da parametresi değiştirilen modüller kodlama sırasında hata verebilir, yazılımı çökebilir. Voltaj yetersiz gelip kendisini araç veya modül korumaya alabilir. Kesinlikle voltaj dengeleyici, akü takviye tarzı cihazların kullanılması bence önem taşıyor.

Özellikle BMW E serilerinde 3 kez FRM arızası deneyimlemiş biri olarak söylüyorum. 350 araçta 3 kez FRM bozulduğuna şahit oldum. Yeni BMW F serilerinde modül arızalanan duymadım ama aracı çökerten ve sonradan orjinal yazılım yükletmek zorunda kalan arkadaşlarım oldu.

Kodlama hizmeti veren kimseler genelde bu işe garanti vermezler veremezler FRM (FEM) modülünün sıfır fiyatı yaklaşık 2000 TL civarındadır. (Sıfır alınmayıp modül üzerinde işlem yaptırma seçeneğine de başvurulabilir, en az 500 TL) 100 TL ye araba kodlattığınız kişilerin bozulma durumunda size ne kadar destek çıkacağı meçhuldür. O yüzden bu işi profesyonel olarak yapan insanlara gidilmesini öneriyorum. Türkiye’de isim vermeyeceğim fakat profesyonel olarak bu işi yapan insan sayısı maalesef çok azdır.

Kodlama yaptırmak araca zarar vermez aksine yeni özellikler katar. Tek bir özellikte açtırabilirsiniz, tüm özellikleri de açtırabilirsiniz tercih meselesidir.

(Bu kısımdan sonrası BMW Kodlama ile alakalıdır)

BMW markasında çok fazla kullanılan 2-3 tip kodlama vardır. En çok kullanılan 2 tanesinden bahsedeceğim;
1- FDL Kodlama (FDL Coding) – Varolan bir özelliğin değerini değiştiren,
2- VO Kodlama (Vehicle Order Coding) – Araçta hiç olmayan bir özelliği donanım olarak ekleyerek üzerine kodlama yapılan, halk arasında araca tanıtma vb.

Aracınıza kodlama yaparken aracın sipariş kodunu (VO – Vehicle Order) değiştirmiyorsanız aracınız yetkili serviste bakıma sorunsuz girebilir. (Halen bazı yetkili servisler sorun çıkartabiliyor.) Bu tip kodlamalara FDL Kodlama (FDL Coding) denkmektedir. Yani 1.ci tip sadece varolan bir özelliğin değerini değiştiren türde kodlama. Birçok özellik bu tipte açılabilmektedir. Yetkili servisler açılan özellikleri görmezden gelir. (Genelde uyguladıkları ve arkadaşlarımdan duyduğum kendimde deneyimlediğim prosedür bu)

Örneğin Amerikan park ya da uzaktan kumandadan katlanır ayna aktif etmek istiyorsunuz, kullandığınız yazılım üzerinden nich_aktiv olan değeri aktiv olarak değiştirirseniz ve aracı kapatıp açarsanız özelliğin aktif olduğunu görebilirsiniz.

2.ci tip VO Kodlamada ise örneğin dışarda spor şanzıman kodlaması (Örneğin F1 direksiyon taktırırsanız dışarda bu gerekir), launch control, NBT Ekran, katlanır ayna gibi şeyler taktırırsanız bu tip işlemler aracın sipariş kodunun değişmesi demektir. Genelde aracınızda bu tarz müdahaleler varsa yetkili servis garanti süreci ile ilgili herhangi bir problem olması durumunda aracınızı kabul etmez, değişiklikleri sildirip yada orjinale dönüp gelmenizi isterler. Sanırım resmi veritabanındaki veriler ile aracın verileri tutmadığı için bu tarz bir politika izleniyor.

Burada ise önce aracınızın sipariş kodunu bir yere yedekledikten sonra üzerinde değişiklik yapıp bunu aracın beynine yazıyorsunuz. Sonrasında araç kendisinde artık o eklenen donanımların olduğu öngörüsüyle ayarlamanız için eklenen donanıma özel FDL Kodlama seçeneklerini aktif ediyor. Örneğin araca taktırılan NBT ekranı sonrası NBT FDL Kodlama seçeneklerinin aktif olması gibi.

Ben F30 (2013 3.16i) aracımda aşağıdaki özellikleri kullanıyorum (aslında fazlası da var ama ben tercih etmedim);
•Amerikan Park (Ön Sinyaller)
•Amerikan Park (Ayna Sinyalleri, Sinyal verme fonksiyonu bozulmadan)
•Adaptif Sis Farları
•BMW Live
•Römork Kamerası
•Tek dokunuşta 7 sinyal
•Karşılama Işıkları
•Geri viteste kapı altı ışıkları
•Panik Fren ışık kodlamaları
•M Performance Gösterge logo
•Dijital Hız
•Start Stop iptali
•Eco Pro modunda başlangıç
•Kapı açma kapamada cam durmasının iptali

Bazı kodlanabilen modül isimleri.

Gösterge Paneli Modülü : KOMBI
Işık Modülleri : FEM_BODY + REM
Kapı Kilit Modülü : CAS
Klima Modülü : IHKA
Alarm Modülü : DWA
Ekran Modülü : HU_ENTRY – HU_NBT

Bugüne kadar hem kendi araçlarım hemde kulüpten üyelerimizin araçlarını kodlayarak yaklaşık 400 aracı kodlama imkanı buldum.
Sormak istediğiniz bir konu olursa yorum olarak yazabilirsiniz.

Başka bir yazıda görüşmek üzere..

25 yıllık bilgisayar kullanıcılığının yanında 16 yıldır profesyonel iş hayatında sistem network üzerine çalışan, gelişen teknolojileri ve yenilikleri yakından takip eden hobi olarak ağırlıklı otomobillerle ve BMW modelleri ile ilgilenen bir acayip adam :)

60 Yorum

 • Süleyman

  Merhaba Ahmet bey,
  Ben sizin yazdıklarınızı da değerlendirerek gruptan Ercan geniş beyin daha önceki yayınladığı videoları izledim ve programları indirdim inşallah bu kodlama işini yaparım size 3 tane sorum olacak;
  1.aracın orijinal dosyasını biyere kaydetmem gerekiyormu kodlama yaptığımda tekrar orjinale donebilmem için.
  2.lci 2009 e90 aracimda katlanır ayna yok düğmesini aldım aynaları almadım onlarında bulup alcam ayrı bir tesisat gerekmiyor diye biliyorum projesinden baktım katlanır ayna düğmesi taktigimda katlamasiz olan aynalar hareket fonksiyonunu yerine getirmiyo diğer fonksiyonlar cam indirme kaldırma fln çalışıyor katlamasiz olan dugmeyi takinca sorun yok katlanır aynalaları taktigimda sistem calisirmi acaba lci lerde olur deniliyor bilginiz varmı kodlama yapılması gerekiyormu.
  3.kodlamayla ilgili kodlama yaparken Türkçe bir anlatım olan video varmı bildiğiniz yerde internette hep yabancı anlatıyor yapılan işlevleri görüyoruz ama bı hata yapmamak adına Ercan bey hatta yayinlicakti bazı kişiler karşı çıktığı için yayınlamadı galiba.Bizim ülkemizde maalesef paylaşım ve öğretmek yok denecek kadar az yabancı formlarda herkes birbirine faydalı olmaya çalışırken bizde böyle deil.

  İnsanları aydinlattiginiz bilgiler için teşekkür ederim.

  • Ahmet K

   Merhabalar Süleyman Bey,

   1- Aracın orjinal dosyasını kaydetmek, olası bir sorunda eskiye dönebilmek için iyi olacaktır.
   2- Katlanır ayna da çok nadir de olsa kablolama gerekiyordu bildiğim kadarıyla. Aynaları da katlama motorlu almanız ve soket bağlantılarını yapmanız gerekiyor. Kodlama zaten bu adımda şart.
   3- Kodlama ile ilgili maalesef hiçbir Türkçe döküman-bilgi-belge yok. Ben elimden geldiğince öğrendiğim-araştırdığım kadarıyla bu işin ne olduğunu anlatmaya çalışıyorum. Ercan Bey’in projesi de şu an askıda kaldı bildiğim kadarıyla.

   Ben teşekkür ediyorum, E90 ile ilgili yazıma da göz atmanızı tavsiye ederim.

   Saygılar.

  • Feridun

   Merhaba katlanır ayna montajı yapmak isterseniz sürücü tarafındaki katlanır ayna ve cam modulünü alırsanız herhangi bir kablolama gerektirmeden sürücü tarafı çalışacaktır aracınızda eğer elektikli koltuk donanımı varsa yolcu tarafında sadece bir adet kablo çekerek işlemi gerçekleştirebilirsiniz eğer yoksa 2 adet kablo 1 tanesi frm ve diğeri sigortadan olmak üzere 2 adet kablo ve kapı üzerindeki kabloların soketlerinde birkaç kablo pininin yerinin değişmesi ve VO kodlama dediğimiz fabrika çıkışlı katlanır ayna opsiyonun araca eklenmesi gerekiyor daha sonra kumandadan kapatma ve geri vitese takınca ayna indirme gibi fonksiyonlar aktif edilip sıkıntısız bir şekilde kullanılabilir.

   İyi günler.

 • Sezai

  Merhabalar Ahmet bey,

  Bende Carly soketi var bunu bilgisayara bağlayıp sizin bahsettiğiniz programlarla kullanabilirmiyim?
  Çin malı Obd soketleri ile kodlama işlemi yapılabiliyor mu?

  Saygılar

  • Ahmet K

   Merhaba Sezai Bey,

   Carly soketler ile bilgisayardaki ISTA vb gibi uygulamalara bağlantı yapamazsınız. Bunu yabancı forumlarda da deneyenler oldu ama sağlıklı bir bağlantı şekli elde edilemedi.

   Çin malı ODB soketleri ile kodlama işlemi eskiden yapılabiliyordu. Günümüzde piyasada bulunan Carly uygulamalarının (son 2 yıldır çıkanlar dahil) hiçbirinde bunu yapamazsınız çünkü adaptör kontrolü var.

   BMWhat ismindeyken uygulamanın kırık halini apk olarak indirip sonrasında aliexpress vb gibi sitelerden gelen cihazlarla kodlama yapılabiliyordu. Ama sonrasında firma bunun önüne geçti.

   Bilginize,

   • Emre

    Bmw 5.20 d 2006 model arac var bende yeni akü taktırdım her marşa vurmamda km ve saat sıfırlıyor. Aküyü kodlatman lazım dediler dogrumudur

    • Ahmet K

     Merhabalar Emre Bey, evet eğer aynı tipte ve güçte akü takılmadıysa; aküyü araca ISTA vb bir programla tanıtmak gerekiyor. Tanıttığınızda bu sorunlar ortadan kalkacaktır diye düşünüyorum.

 • Türkay

  Merhaba ahmet bey 2007 3.20i bmw aracım beyni cökmüș dediler sonra cas beyni yapıldı ve kodlandı dediler sorum șu arabamda ikaz lambaları yanıyordu bu beyni kodlama yapildığında gösterge ikaz lambaların sönmesi lazımmı yoksa aynen devam edermi

 • Onur

  Merhabalar yazılarınızın bazılarını okuma fırsatım oldu. Aracımı yaklaşık 2 ay önce aldım ve alırken son dk farkettim ki araçta alarm var ama kapıları sadece alarm kumandası açıyor orjinal anahtar kumandası açmıyor ama aracın çalışma problemi yok.dün anahtarcıya gittim bu konuda uzman olduğu söylenen bir yer bana anahtarlarımın sağlam olduğunu ama yüksek ihtimal beyinle ilgili sorun olduğunu hatta bu yüzden alarm takarak işin halledilmiş olabileceğini söyledi ve beni bir yere yönlendirdi oto elektrik beyin işi için ama oraya ulaşamadım Pazar olduğu için sizin yazılarınızı gördüm bu konuda fikriniz nedir yardımcı olma şansınız var mıdır.?

  • Ahmet K

   Merhabalar Onur Bey, eğer araçta orjinal alarm donanımı varsa dikiz aynası altında kırmızı bir yuvarlak ışık olur ve BMW VIN decoder sayfalarında şasenizi girdiğiniz zaman 302 Alarm System olarak donanımı gözükür.

   Bazı kullanıcılar standart araçlara takılan alarmlardan taktırabiliyor. Yorumunuzdan anladığım kadarıyla aracınızı çalıştırdığınız anahtar aracın anahtarı ama kapıları açtığınız anahtar alarm kumandası.

   Dışardan takılmış bir alarm ile aracınızın kilit beyni (yani CAS) entegre olmaz maalesef. CAS sadece orjinal alarm donanımı ile çalışır. Eğer aracınızda orjinal alarm da mevcut ise kodlama ile kilitlemede açmada bip sesi, uzaktan panik alarm aktifleştirme vb yapılabilir. BMW Kodlama yapan yerlere gidip bunu yaptırabilirsiniz.

   • Onur

    Teşekkür ederim yanıtladığınız için Ahmet bey evet standart bir alarm takılı orjinal bir ürün değil.Söylediğiniz durumda kendi anahtarını etkinleştirmek için alarmın sökülmesi ya da devre dışı bırakılması yeterli midir ?
    “Dışardan takılmış bir alarm ile aracınızın kilit beyni (yani CAS) entegre olmaz maalesef.”

 • Bahadır ŞURABATIR

  Ahmet Bey Merhabalar.

  İki gündür günde 5 6 saaten 2011 model e90 aracımın angel eyelerini K+DCAN sviçli kablo ve ncs exper ile açmaya çalışıyorum. ilk denememde work klasörüne FSW_PSW.MAN dosyası inmesine rağmen diğer okumalarda bu dosya inmedi ve COAPI-1020 Datei konnte nicht zun Lesen geoeffnet werden c:ncsexperworkfsw_psw.man hatası verdi.bende FSW_PSW.TRC dosyasını save as yaptım. Lakin yükleme yaparken COAPI-2041:Falscher SG-Codierindex A_PL2FRX: CODIERINDEX = 33h FRM2_E89.C08: CODIERINDEX = 08 hatası vermektedir ve yükleme yapmamaktadır. ama anlık yakıt göstergesini açma isterken (bu arada kadranımda dijital hız göstergesi açıktı) dijital hız göstergesi ve anlık yakıt tüketimi kodlarını aktiv yapıp yükledikten sonra kontağı açıp kapattığımda dijital hız göstergesininde kapandığını gördüm ve bu işleri onlarca kez yapmama rağmen dijital göstergeler açılmadı. lütfen yardımcı olurmusunuz saygılar

  https://imgyukle.com/i/Rw0LAb
  https://imgyukle.com/i/Rw0Z9U
  https://imgyukle.com/i/Rw0eVM
  https://imgyukle.com/i/RwflJM

  • Ahmet K

   NCS Expert uygulamasının herhangi bir koşulda hata vermemesi gerekiyor. Kodlamanın herhangi bir aşamasında. Siz sadece araçtaki veriyi okutmuş ama yeni veri yazamamışsınız. Ve uygulama hata alıyorken gösterge paneli KOMBI’yi kodlama isteği yolladığınız için NCSExpert kendi üzerindeki default değerleri modüle işlemiş ve dolayısıyla sizin dijital hız kodlamalarınız vb gitmiş. Tavsiyem NCS Expert’in düzgün şekilde çalıştığından emin olmanızdır.

 • Hasan Ali Serbest

  Ahmet bey merhaba, benim g30 kasa 2018 5 serisi aracıma sonradan ısıtmalı ve f1’ Li direksiyon montajı yapıp kodlanmıştı ancak servise götürdüğümde aracı sıfırlamışlar ve direksiyon ısıtmam ile f1 pedalları çalışmıyor. Bu carly isimli uygulamayı inceledim hem uygulama hem adaptör edindikten sonra aracıma f1 ve ısıtmayı kodlayabilir miyim?

  • Ahmet K

   Merhabalar, araca Isıtmalı F1 direksiyon eklenmesi Vehicle Order coding dediğimiz işlemin yapılması demektir. Yani daha önce araca VO Coding yapılmıştır, yetkili servis güncelleme yaptığında bu donanımlar fabrikasyon olmadığı için silinmiştir. Carly adaptörü VO coding yapamıyor.. Sadece var olan parametreleri değiştirebiliyor. Tekrar araca tanıtma işlemi için E-net kablo ve E-Sys uygulamasını kullanmanız gerekiyor.

 • Burak

  Merhaba Ahmet Bey ,

  Kodlama konusunda yolun cok basindayim ama Nbt ve hayalet kadran nasil tamamen saglik sekilde servis kayitlari silinmeden yada km de degisiklik olmadan kodlanir ogrenmek istiyorum. Ya da ikinci el kadrani bizim araca nasil uyarlariz kodlama konusunda

  Yardimci olursaniz sevinirim..

  • Ahmet K

   Merhabalar, araca NBT’yi tanıtıp kodlamak ve Gösterge paneli değişimi de yine aynı şekilde E-sys üzerinden yapılabiliyor.

   Bununla ilgili detay kodlamalara internette NBT refrofit, 6WB retrofit coding gibi aramalar yaparak ulaşabilirsiniz.

 • Savaş

  Ahmet bey merhaba, 2012 model f30 aracım var klima panelinin tuşları eskidiği için internetten f32 420d 2014 model araca ait klima paneli buldum, aracıma taktım radyo kısmı normal çalıştı ancak klima kısmı düzgün çalışmadı. Arka cam rezistans düğmesinin ışığı sürekli yanıp söndü, tuşlar tam olarak görevini yapmadı, ayrıca yeni panelde koltuk ısıtma düğmesi var onunda sağ taraftakinin iki lambası yanıyordu. Bu sorun kodlamayla ilgili bir durum mudur? Yoksa uyumsuz bir parça mıdır? Panelin soket ve kablosu aracımla bire bir aynı, bu konuda destek olursanız sevinirim.

  • Ahmet K

   Soket ve kablo birebir aynı olsa da aracınızda koltuk ısıtma tesisatının karşılığı yok, ama panelinizden buraya sinyal gidiyor.
   Aldığınız ürünün parça numarası ile aracınızdan çıkan ürünün parça numarası aynı değilse uyum sağlamayacaktır.
   Şunu da yapabilirsiniz, ETK (BMW Katalog) sitelerine şasenizin son 7 hanesini yazıp kendi aracınıza uygun panellerin parça numaralarını görebilirsiniz.

   • Savaş

    Ahmet bey dönüşünüzden ötürü çok teşekkür ediyorum. Dediğiniz yerden (ETK) kontrol ettim. Aracın şase numarasını girdim bilgileri geldi, klima kontrol ünitesi bölümünde yazan parça numaraları, benim aracama uyumlu parça numaraları olduğunu anlıyorum bu numaralardan biri aldığın panelde yazıyor, bu panelin de aracıma uyumlu olduğunu anlıyorum. Ancak sorunu nasıl çözeceğimi bulamadım. Ne yapmam gerektiği konusunda yönlendirirseniz sevinirim. Teşekkürler.

    • Ahmet K

     Doğru parçaları temin ettiyseniz ve aracınıza uyumluysa bu parça (örneğin sizin araçta fabrikasyon ısıtma yoksa parça numarası ısıtmasız panel gözüküyor, ETK seçeneklerinde with Seat Heating gibi birşey seçildiğinde parça numarası güncellenir) kodlamayla ilgili tarafa yönelebilirsiniz. Ona da buradan birşey söylemek zor olur E-Sys ile bağlanıp ilgili ısıtma kodlarının girildiğinden emin olmak gerek. Örneğin Vehicle Order’a 459 eklenmesi gerekiyor deniyor F30’lar için muhtemelen sizin araçta da öyledir.

 • muhsin

  hocam kolay gelsin, 8 ay önce aldığım aracın km sinin düşürüldüğünü ortaya çıkardım, bu işi yapanları tespit ettim ve onlarda suçlarını kabullenip bana başka araç verebileceklerini söylediler, çok temiz başka bir araç var, bunun km sinin düşürülüp düşürülmediğini nasıl anlayabiliriz? e net kablom, bilgisayarımda ista+, ncs exp vs programlar var ama detaylı bilmiyorum, yardımcı olursanız çok sevinirim,uzaktan bağlanma imkanınız varsa mükemmel olur lütfen yardım edin malatyada buluşup araç değiştirme işlemini yapacağız. [email protected]

  • Ahmet K

   Elinizde ekipman varmış, BMW Explorer isimli bir uygulama vardı. Modüllerin tümünün KM sini gösteriyordu. Bunu e-net ile çalıştırabilirseniz oradan bakabilirsiniz. Ama olmazsa Carly adaptör ve Carly uygulaması ile de bakabilirsiniz manipülasyon durumuna.

 • Ayla

  Merhaba ahmet bey. Bende 2012 model 320D e90 lci var. Kodlama yaptırdım. Ayna dijital gösterge vs açıldı. Ancak o günden sonra çok sık olmamakla beraber araç anahtarı algılamamaya başladı. Anahtar yuvasındayken bile tepki vermiyor. Sanki tüm sistem ölmüş gibi. Araç bazen 10-15 dk sonra bazende 4 saate kadar kendine geliyor. Hiç bir şey olmamış gibi anahtarı algılıyor ve çalışıyor. Araçta hiç bir arıza kodu çıkmıyor. Sorun ne olabilir? Şimdiden teşekkür ederim

  • Ahmet K

   Aracın CAS modülünde bir sorun olabilir belki, anahtarı okumuyorsa genelde bu sebepten olabiliyor. Eğer gösterge panelinde bir pil işareti vs de görmüyorsanız CAS modülünü kontrol ettirmek faydalı olabilir. Kodlama yapan yer bi bağlanıp baksın, gerekirse modülde yaptığı değişiklikleri geri alıp denesin.

 • cenk ozcelik

  Merhabalar , Aracım F15 X5 3.0d , Vites Kolunu F90 M5 Vites Kolu İle Değiştirmek İstiyorum , F90 Sadece Can2 Hıgh Ve Can2 Low İle Çalışıyor.Benim Aracımdaki Vites Kolunda 2 Normal Can Ve 2 Can2 Olmak Üzere 4 Can Hattı Giriyor.Webdeki Araştırmalarımda F90 Vites Kolunu G30 A Uyarlamışlar , Ve Sadece 2 Can Hattı İle Normal Bir Şekilde Çalışmış.Benim Ne Tür Bir Kodlama Yapmam Gerekiyor F15 E Uyarlamak İçin?

  • Ahmet K

   Merhabalar, konuyla ilgili biraz okuma yaptığımda CAN2 hattı üzerinden yaptıklarını okudum. Kodlama kısmında E-Sys’de aracın kasa kodunu veya model yılını yüksek göstermek gibi bir durum var. Onu kullanıyor olabilirler.

 • Recep

  2002 330ci anahtardan basılı tutunca camlar sanruf kapanıyor ama tek tik ile otomatik kapatmak ve aynı anda aynalarında kapatılması işlemi nasıl oluyor abb

  • Ahmet K

   Tek kilitlemeyle tüm camlar sunroof ve aynaların katlanması için aracın kilit modülüne bir kodlama yapılıyor. Normalde 3 saniye olan herşeyi kilitleme saniyesi 0 saniye olarak değiştiriliyor ve tek basışınızda kilitliyor.

 • Murat

  Slm kardes isvicreden yasiyorum bmw x5 e70 kullaniyorum arkas bana catly 2 verdi kendisi raarabasini satmis ben tlfonuma carly türkcesini indirmek istyorum yapamadim varmi tesekurler

  • Ahmet K

   Android kullanıyorsanız Google Play Store’dan, IOS kullanıyorsanız Apple Store’dan indirebilirsiniz. Carly İngilizce var şimdilik, Türkçe maalesef yok.

 • Riza celik

  Merhaba Ahmet Bey,
  Bende 2009 525 D lci var. Bluetooth a bir türlü bağlanamıyorum, arka tarafta Bluetooth modülü var. Bluetooth’u nasıl açabilirim, ne gibi cihaz ve program kullanmalıyım? Teşekkür ederim..

  • Ahmet K

   Merhabalar, aracın ekranındaki iletişim menüsünden herhangi bir eşleştirme vb ayarı göremiyorsanız, sadece bluetooth ön hazırlık donanımı mevcut olabilir. Mikrofon ve gerekli kablo tesisatı çekilip NCS Expert programıyla telefon donanımı eklenip gerekli kodlamalar yapıldığında aktifleşmesi lazım. (Bazı araçlarda mikrofon tesisatı da olabiliyor, sadece kodlama yaparak aktifleştiği de oluyor.) BMW Kodlama işi yapan profesyonel bir işletmeye gidip gerekli hazırlığın olup olmadığını ve maliyeti öğrenebilirsiniz. (Maliyetler yerine göre çok değişiyor o yüzden bir rakam söyleyemiyorum)

 • yavuz bingöl

  hocam merhaba 2011 e90 320d aracimin arastirmalarima gore frm si çöktü bunu yaptirirken mevcut olan gizli özelliklerinide açtirmak istiyorum açıkabilecek gizli ozelliklerde neler mevcut ortalama fiyati ne tutar

 • arif

  e sys le f10 led lambasinin modulunu tanitabilirmiyim . yeni modul taktim tanitamadim tanitamadigim icin ledler yanmiyor. soltarafin modulunu sag tarafa takiyorum ledler yaniyor .yenisi tanitilmadigi icin led yanmiyor sag tarafin

 • Gürcan ÖZ

  Ahmet Bey merhaba,

  2011 LCi 316i aracım var. Geri görüş kamerası takmak istiyorum. Bu durum VO coding mi gerektiriyor? Kameranın düzgün çalışması için orijinal park sensörü olması gerekiyor mu? Bu işi yapan yerler 5-6 bin TL istiyor ancak internetten 500 – 600 TL civarına kamera ve emülatör temin edilebiliyor. Eğer VO coding gerekmeden sadece FDL coding ile montaj tamamlanabiliyorsa sipariş vereceğim. Bu konuda tecrübeniz varsa paylaşabilir misiniz?

  • Ahmet K

   Merhabalar, kamera için gereken kodlamada aracın VO koduna 3AG eklemeniz ve CAS & FRM modülüne bu işlemi onaylatmanız gerekiyor. Ben kendim orijinal kilit kısmından kamera ve emülatörü aliexpress üzerinden temin ettim ve montajını yaptım. Belki ilerde bununla ilgili bir yazı yazabilirim fotoğraflı anlatımlı. Yapmanız gereken kodlamalar; FA koduna $3AG ekleyip CAS ve NFRM e kodu onaylatmanız. CIC kodlamaları içinde;
   MACRO_PDC
   nicht_aktiv -> aktiv
   MACRO_REARVIEW
   aktiv
   RVC_CIC
   wert_23
   MACRO_L6_PARKMENU
   aktiv
   PDC_DIRECTION
   vertikal
   MACRO_PDC_TOPVIEW
   aktiv
   TVC_WIDTH_0C
   wert_02

 • Nuh

  Merhaba Ahmet bey aracim e90 2010 model 316i aracın sıkıntısı; sol ön farin değişimi için yetkili servise vermiştim. Teslim aldıktan sonra, araci calistirmayinca sinyallerde hicbir sikinti yok hepsi çalışıyor fakat, calistirdiktan sonra sol ön arka sag sinyal çalışmıyor… bununla ilgi ne gibi bir sıkıntısı olabilir? Fikriniz varmi, yardımcı olursanız çok sevinrm. Tsk ederm…

  • Ahmet K

   Tesisatla ilgili bir bağlantı yanlış yapılmış olabilir, veya modül kendini korumaya almış olabilir. ISTA ile tüm hatalara ve modüllere, özellikle FRM modülüne bakmak gerekebilir.

 • Yunus duman

  Merhaba elimde ınpa ncs Expert araçım 2005 model 1.16i dijital hız emniyet kemeri sesi kapattım ekstra olarak kitlediğimde angel lerin yanması için kod sonra Amerikan park ve işime yarayan kodlarınız varsa bana yazabilrmisniz çok ihtiyacım var

  • Ahmet K

   2005 model araçta maalesef karşılama ışıkları açılamıyor. FRM modülündeki SIDEMARKER_US değerini değiştirirseniz Amerikan parkı aktifleştirmiş oluyorsunuz. Diğer tüm kodlar için E90 coding list yazarsanız PDF’ler çıkıyor. Buraya eklemedim belki ilerde eklerim.

 • Aras bulut

  Merhaba ahmet bey.
  Arac : bmw 3.16i f30 2014 model.
  Aracta degisik bir sorunla karsilastim.
  Kumandadan kapilari actigimda Katlanir aynalar acilmadi..araca bindim..sofor tarafi cam ayna kontrol dugmelerine elektrik gelmedigini farkettim. Camlari filan sofor tarfindan acamadim aynalarida o sekilde..
  ( ama diger kapilardaki dugmelerden kendi camlari aciliyor)
  (Anahtardan camlari acabiliyorum. Ama aynalari acamiyorum)

  Neyse konumuza gelelim..
  3 farkli Elektrikciye gittim.. butun sigortalari kontrol ettirdim herhangi bir sorun bulamadilar.
  Kapidaki kontrol dugmesini sokup temizleyip taktilar.yine ayni sorun devam etti..
  Sag on yolcu alt tarafindaki ( Fem modulu dedikleri yere kadar) Kablolari takip edip elektrik varmi diye bakildi.. elektrik var oldugu tespit edildi.. sorunn devam etmekte…..

  Fem modulune bakilmasi gerektigi solendi ama kafam karisik.. bu sorun icin modul arizalanmasindan suphellenirmi? Boyle bir sorunla ilk defa karsilasiyorum.diyorum basit bir yontemi vardir illaki..
  Modulu elletmek istemiyorum..baska bir arizaya yol acar diye..

  Yani Kafam karisik Ahmet bey. ne yapmayalim..
  Yetkili servise( borusana) goturmedim maliyetli olur diye.
  Ankarada yasiyorum..yorumlarinizi bekler
  Simdiden ilginize tesekkur ederim.

  • Ahmet K

   Burada zaten yapılacak basit kontrollerin hepsini yaptırmışsınız. Bundan sonraki aşama FEM modülünü resetlemek varsa diğer modüllerle birlikte varsa sürüm güncellemesini yaptırmak olabilir. Bu tip elektronik arızalarda aracınızda sonradan dışarda yaptırılan aksesuarlar yoksa Borusan’a gidebilirsiniz. Bazen bu tip hataları aracın servis geçmişine de bağlı olarak ücretsiz giderebilmekteler. Ya da en azından ücret alacaklarsa da sorunun tam ne olduğunu öğrenir, yaptırmaktan vazgeçtiğinizi söylersiniz.

 • Aras bulut

  Boyle bir sorunla daha once duydugunuz veya karsilastiginiz oldumu Ahmet bey..

  Onerilerinizi bekliyorum..kontrol.edilmesi gereken yerleri filan..hala.basit bir yol var oldugu umidini tasiyorum.

 • Efe ince

  Ahmet Bey merhabalar 2013 model F30 aracım var malesef bluetooth ile muzik dinleyemedigimiz icin 2016 model f30 aracı olan bir arkadasim buyuk nbt ekran taktirdigi icin orjinal ekrani bosa cikti ve ben kendisinden orjinal ekrani aldim motaj yaptırabilirim ama yazilim konusunda yardimci olabilirmisiniz?

  • Ahmet K

   Merhabalar, ben kodlama ile ilgili süreçleri 2017 yılında bıraktım. İnsanları bilgilendirmek için bu yazıyı yazmıştım. Bu işi meslek olarak yapan bir işletmeye yada kişiye giderseniz yardımcı olacaklardır.

 • Alper iltaş

  2011 e90 aracımda android ekranlı cic mid retrofit yaptım. Aux in ve USB dışında idrive Controller dahil çalıştı ses eski sisteme göre çok iyi fakat kodlama lazım gibi. Kodlama İçin NBA expert ve kablo var. Sıkıntım şu eski sistem rad2 olarak vo da gözüküyor. Cic kodlaması İçin vo ya eklenmesi gereken kodlar nedir bilginiz var mı? Teşekkürler

  • Ahmet K

   İncelediğim kadarıyla $609 eklenmesi şart, bazı kişiler $620 de eklemeniz gerektiğini belirtmişler.

   “Add 609 to your VO, write it to you NFRM and CAS modules. Then SG_CODIEREN CIC and Kombi Modules.”

 • Metin

  Merhabalar. 2006 model 520 d aracımın teybine Bluetooth bağladım. Telefon görüyor fakat ses alamıyorum. Sanırım teybe Aux audio yazılımını atmam gerekli. Bu işlemi nasıl be hangi uygulamayla yapabilirim ilginiz için teşekkürler

 • Sedat

  Merhaba Ahmet bey 2015 f10 excutive aracım var klima kontrol paneli yeni tip değil comfort pakettekiler gibi piyasada bütün düğmelerin dolu olduğu çıkma kontrol panelleri var değiştirsem tak çalıştır olurumu yoksa kodlama gereğkırmı şimdiden tşk

 • Samir

  Merhaba Ahmet bey kolay gelsin. Airbag ön darbe sensorünü nasıl kodlayabilirim? aracımda orjinal olarak restaylink düz far vardı. kazadan sonra adaptiv led farla değiştim şimdi kodlamam lazım yardımcı olursanız çok sevinirim. araçım 2017 model 330e (plug-in hybrid) dir.

  • Ahmet K

   Merhabalar araç F30 LCI olması gerekiyor, NCS Expert kullanarak ilgili kodlamaları yapabilirsiniz. Airbag ön darbe sensörü ile ilgili bir kodlama daha önce yapmadım yanlış bilgi vermek istemem. Ancak Adaptif Led far dönüşümünde Işık modüllerini kodlayıp (FLE Kodlamaları) araç donanımına adaptif farı eklediğinizde (FA Değişikliği) çalışması gerekiyor. F30 LCI Adaptive LED Retrofit Coding araması ile bu konuyla alakalı bir çok kodlamaya ulaşabilirsiniz.

 • ibrahim n

  Merhaba ahmet bey,
  oncelikle yaziniz bilgi paylasiminiz ve yardimlariniz icin tesekkurler. Bmw e90 2010 lci araca geri gorus kamerasiyla bluetooth ekran taktirilmis radyonun oldugu yere sanirim osirada bmw orjinal uyari chime gong sesi gitmis yerine 2005 oncedi dit dit sesi gelmis. Bu sesi tekrsrdan 2008 ve sonrasi efsane uyari gong sesine cevirmek mumkun mudur.

  • Ahmet

   Merhabalar,

   Takılan yeni ekranla alakalı bir durum olduğunu düşünüyorum. O ekranın üreticisi yada kullanım kılavuzuna bakarak bir çözüme ulaşabilirsiniz. Ancak aracın orijinal iDrive ünitesinin sesiyle ilgili bir değişiklik yapmak istiyorsanız kodlama yaparak sesi değiştirmek mümkün.

 • Serhat

  Merhaba, 2012 bwm 116 aracımın gerigorus aynası üzerinde dışarıya bakan bir yol kameram var ancak aktif olarak çalışmıyor sanırım yani yolda giderken nbt ekrandan yolu izleyebilirmiyiz kamera sayesinde ? İzlebilirsek nasıl?

 • Özcan

  Selam BMW 5 serisi 2016 model araç anahtarları tanımıyor sadece ekranda anahtar işareti çıkıyor 1 aydır araç BMW serviste arabayı sıfırladılar yeni kodlama yaptılar hiç bir sorun gözökmöyor araçta herhangi bir arıza kodu bulamadılar araç kitlenmiş yeni yazılım denediler olmadı anliyacan araba ûlmöş sadece ekranda anahtar işaretinden başka hiçbir belirti yok bununla ilgili bir fikriniz varmı ne yapmak gerekir teşekörler

 • Adem

  Merhaba, bir sorum olacaktı yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum BMW f30 320i sahibiyim aracıma bir kaç donanım ekledim nbt id4 hız sabitleme otomatik bagaj bunların (kodlamaları yapıldı) sonrasında aracımı el freninden dolayı servise götürdüm geçen günlerde bakım yapıldıktan bakım sıfırlama işlemini yapmamıştım, götürdüğüm özel servis arıza tespit yazılımına bağlanamıyorum dedi sonra tanınmış bir elektrik ustasına götürdüm fakat oda aynı cevabı verdikten sonra kafam iyice karıştı (aracımda şuan çalışmayan herhangi bir aksam yok motorda sağlıklı çalışıyor tek sıkıntı bağlantı problemi acaba nbt ekranın yazılım kodlaması yapılırken sistemde çökme olmuş olabilir mi yada daha önce böyle bir durum ile karşılaştınız mı?

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir