BMW Kodlama Nedir? Ne Değildir? Gizli Özellik Açma | Ahbikan.com Teknoloji & İnternet Günlüğü
Eki
18
2018

BMW Kodlama Nedir? Ne Değildir? Gizli Özellik Açma

Uzun zaman sonra size aktaracağım yazımda bir çok markada bulunan araç kodlama (car coding) işleminden ve işin BMW ayağından biraz bahsedeceğim.

KODLAMA Nedir? Ne işe yarar?

Bu konuda ara ara burada da soru geliyor bildiklerimi dilim döndüğünce yazayım.

Arkadaşlar kodlama dediğimiz şey araçlarımızın üzerinde bulunan kapı kilitlerinden tutun ışıklara, klimaya, gösterge paneline kadar olan bir çok donanımın kendilerine ait modüllerinde bazı parametreleri değiştirme işlemidir. Kodlama işlemi bir çok markada (ağırlıklı alman markaları) yapılabilmektedir.  BMW, Volkswagen, Audi, Seat, Opel vb gibi..

Her markanın kendine özel yazılımları ve ara bağlantı aparatları mevcuttur.

Örneğin aparatlara örnek ICOM, OBD, OBD2, E-net, VAG-COM iken yazılımlara örnek NCSExpert, E-sys, ISTA, Carly (Mobile) gibi verilebilir.

Bireysel olarak hobi amaçlı kodlama yapmak isteyen kişilere Carly telefon uygulamasını önerebilirim. Carly’den bir dahaki yazımda detaylı şekilde bahsedeceğim.

⚠⚠ KODLAMA RİSKLİ BİR İŞ MİDİR?⚠⚠
Bugüne kadar bir çok çeşit aracı kodlamış biri olarak söylüyorum; EVET riskli bir iştir. Kodlama yapılan ya da parametresi değiştirilen modüller kodlama sırasında hata verebilir, yazılımı çökebilir. Voltaj yetersiz gelip kendisini araç veya modül korumaya alabilir. Kesinlikle voltaj dengeleyici, akü takviye tarzı cihazların kullanılması bence önem taşıyor.

Özellikle BMW E serilerinde 3 kez FRM arızası deneyimlemiş biri olarak söylüyorum. 350 araçta 3 kez FRM bozulduğuna şahit oldum. Yeni BMW F serilerinde modül arızalanan duymadım ama aracı çökerten ve sonradan orjinal yazılım yükletmek zorunda kalan arkadaşlarım oldu.

Kodlama hizmeti veren kimseler genelde bu işe garanti vermezler veremezler FRM (FEM) modülünün sıfır fiyatı yaklaşık 2000 TL civarındadır. (Sıfır alınmayıp modül üzerinde işlem yaptırma seçeneğine de başvurulabilir, en az 500 TL) 100 TL ye araba kodlattığınız kişilerin bozulma durumunda size ne kadar destek çıkacağı meçhuldür. O yüzden bu işi profesyonel olarak yapan insanlara gidilmesini öneriyorum. Türkiye’de isim vermeyeceğim fakat profesyonel olarak bu işi yapan insan sayısı maalesef çok azdır.

Kodlama yaptırmak araca zarar vermez aksine yeni özellikler katar. Tek bir özellikte açtırabilirsiniz, tüm özellikleri de açtırabilirsiniz tercih meselesidir.

(Bu kısımdan sonrası BMW Kodlama ile alakalıdır)

BMW markasında çok fazla kullanılan 2-3 tip kodlama vardır. En çok kullanılan 2 tanesinden bahsedeceğim;
1- FDL Kodlama (FDL Coding) – Varolan bir özelliğin değerini değiştiren,
2- VO Kodlama (Vehicle Order Coding) – Araçta hiç olmayan bir özelliği donanım olarak ekleyerek üzerine kodlama yapılan, halk arasında araca tanıtma vb.

Aracınıza kodlama yaparken aracın sipariş kodunu (VO – Vehicle Order) değiştirmiyorsanız aracınız yetkili serviste bakıma sorunsuz girebilir. (Halen bazı yetkili servisler sorun çıkartabiliyor.) Bu tip kodlamalara FDL Kodlama (FDL Coding) denkmektedir. Yani 1.ci tip sadece varolan bir özelliğin değerini değiştiren türde kodlama. Birçok özellik bu tipte açılabilmektedir. Yetkili servisler açılan özellikleri görmezden gelir. (Genelde uyguladıkları ve arkadaşlarımdan duyduğum kendimde deneyimlediğim prosedür bu)

Örneğin Amerikan park ya da uzaktan kumandadan katlanır ayna aktif etmek istiyorsunuz, kullandığınız yazılım üzerinden nich_aktiv olan değeri aktiv olarak değiştirirseniz ve aracı kapatıp açarsanız özelliğin aktif olduğunu görebilirsiniz.

2.ci tip VO Kodlamada ise örneğin dışarda spor şanzıman kodlaması (Örneğin F1 direksiyon taktırırsanız dışarda bu gerekir), launch control, NBT Ekran, katlanır ayna gibi şeyler taktırırsanız bu tip işlemler aracın sipariş kodunun değişmesi demektir. Genelde aracınızda bu tarz müdahaleler varsa yetkili servis garanti süreci ile ilgili herhangi bir problem olması durumunda aracınızı kabul etmez, değişiklikleri sildirip yada orjinale dönüp gelmenizi isterler. Sanırım resmi veritabanındaki veriler ile aracın verileri tutmadığı için bu tarz bir politika izleniyor.

Burada ise önce aracınızın sipariş kodunu bir yere yedekledikten sonra üzerinde değişiklik yapıp bunu aracın beynine yazıyorsunuz. Sonrasında araç kendisinde artık o eklenen donanımların olduğu öngörüsüyle ayarlamanız için eklenen donanıma özel FDL Kodlama seçeneklerini aktif ediyor. Örneğin araca taktırılan NBT ekranı sonrası NBT FDL Kodlama seçeneklerinin aktif olması gibi.

Ben F30 (2013 3.16i) aracımda aşağıdaki özellikleri kullanıyorum (aslında fazlası da var ama ben tercih etmedim);
•Amerikan Park (Ön Sinyaller)
•Amerikan Park (Ayna Sinyalleri, Sinyal verme fonksiyonu bozulmadan)
•Adaptif Sis Farları
•BMW Live
•Römork Kamerası
•Tek dokunuşta 7 sinyal
•Karşılama Işıkları
•Geri viteste kapı altı ışıkları
•Panik Fren ışık kodlamaları
•M Performance Gösterge logo
•Dijital Hız
•Start Stop iptali
•Eco Pro modunda başlangıç
•Kapı açma kapamada cam durmasının iptali

Bazı kodlanabilen modül isimleri.

Gösterge Paneli Modülü : KOMBI
Işık Modülleri : FEM_BODY + REM
Kapı Kilit Modülü : CAS
Klima Modülü : IHKA
Alarm Modülü : DWA
Ekran Modülü : HU_ENTRY – HU_NBT

Bugüne kadar hem kendi araçlarım hemde kulüpten üyelerimizin araçlarını kodlayarak yaklaşık 400 aracı kodlama imkanı buldum.
Sormak istediğiniz bir konu olursa yorum olarak yazabilirsiniz.

Başka bir yazıda görüşmek üzere..

Benzer Yazılar

Yazar Hakkında:

15 yıllık bilgisayar kullanıcılığının yanında 8 yıldır profesyonel iş hayatında sistem network üzerine çalışan, gelişen teknolojileri ve yenilikleri yakından takip eden hobi olarak ağırlıklı otomobillerle ilgilenen kişi..Fikrini söyle