Otomobil

BMW Kodlama Nedir? Ne Değildir? Gizli Özellik Açma

Uzun zaman sonra size aktaracağım yazımda bir çok markada bulunan araç kodlama (car coding) işleminden ve işin BMW ayağından biraz bahsedeceğim.

KODLAMA Nedir? Ne işe yarar?

Bu konuda ara ara burada da soru geliyor bildiklerimi dilim döndüğünce yazayım.

Arkadaşlar kodlama dediğimiz şey araçlarımızın üzerinde bulunan kapı kilitlerinden tutun ışıklara, klimaya, gösterge paneline kadar olan bir çok donanımın kendilerine ait modüllerinde bazı parametreleri değiştirme işlemidir. Kodlama işlemi bir çok markada (ağırlıklı alman markaları) yapılabilmektedir.  BMW, Volkswagen, Audi, Seat, Opel vb gibi..

Her markanın kendine özel yazılımları ve ara bağlantı aparatları mevcuttur.

Örneğin aparatlara örnek ICOM, OBD, OBD2, E-net, VAG-COM iken yazılımlara örnek NCSExpert, E-sys, ISTA, Carly (Mobile) gibi verilebilir.

Bireysel olarak hobi amaçlı kodlama yapmak isteyen kişilere Carly telefon uygulamasını önerebilirim. Carly’den bir dahaki yazımda detaylı şekilde bahsedeceğim.

⚠⚠ KODLAMA RİSKLİ BİR İŞ MİDİR?⚠⚠
Bugüne kadar bir çok çeşit aracı kodlamış biri olarak söylüyorum; EVET riskli bir iştir. Kodlama yapılan ya da parametresi değiştirilen modüller kodlama sırasında hata verebilir, yazılımı çökebilir. Voltaj yetersiz gelip kendisini araç veya modül korumaya alabilir. Kesinlikle voltaj dengeleyici, akü takviye tarzı cihazların kullanılması bence önem taşıyor.

Özellikle BMW E serilerinde 3 kez FRM arızası deneyimlemiş biri olarak söylüyorum. 350 araçta 3 kez FRM bozulduğuna şahit oldum. Yeni BMW F serilerinde modül arızalanan duymadım ama aracı çökerten ve sonradan orjinal yazılım yükletmek zorunda kalan arkadaşlarım oldu.

Kodlama hizmeti veren kimseler genelde bu işe garanti vermezler veremezler FRM (FEM) modülünün sıfır fiyatı yaklaşık 2000 TL civarındadır. (Sıfır alınmayıp modül üzerinde işlem yaptırma seçeneğine de başvurulabilir, en az 500 TL) 100 TL ye araba kodlattığınız kişilerin bozulma durumunda size ne kadar destek çıkacağı meçhuldür. O yüzden bu işi profesyonel olarak yapan insanlara gidilmesini öneriyorum. Türkiye’de isim vermeyeceğim fakat profesyonel olarak bu işi yapan insan sayısı maalesef çok azdır.

Kodlama yaptırmak araca zarar vermez aksine yeni özellikler katar. Tek bir özellikte açtırabilirsiniz, tüm özellikleri de açtırabilirsiniz tercih meselesidir.

(Bu kısımdan sonrası BMW Kodlama ile alakalıdır)

BMW markasında çok fazla kullanılan 2-3 tip kodlama vardır. En çok kullanılan 2 tanesinden bahsedeceğim;
1- FDL Kodlama (FDL Coding) – Varolan bir özelliğin değerini değiştiren,
2- VO Kodlama (Vehicle Order Coding) – Araçta hiç olmayan bir özelliği donanım olarak ekleyerek üzerine kodlama yapılan, halk arasında araca tanıtma vb.

Aracınıza kodlama yaparken aracın sipariş kodunu (VO – Vehicle Order) değiştirmiyorsanız aracınız yetkili serviste bakıma sorunsuz girebilir. (Halen bazı yetkili servisler sorun çıkartabiliyor.) Bu tip kodlamalara FDL Kodlama (FDL Coding) denkmektedir. Yani 1.ci tip sadece varolan bir özelliğin değerini değiştiren türde kodlama. Birçok özellik bu tipte açılabilmektedir. Yetkili servisler açılan özellikleri görmezden gelir. (Genelde uyguladıkları ve arkadaşlarımdan duyduğum kendimde deneyimlediğim prosedür bu)

Örneğin Amerikan park ya da uzaktan kumandadan katlanır ayna aktif etmek istiyorsunuz, kullandığınız yazılım üzerinden nich_aktiv olan değeri aktiv olarak değiştirirseniz ve aracı kapatıp açarsanız özelliğin aktif olduğunu görebilirsiniz.

2.ci tip VO Kodlamada ise örneğin dışarda spor şanzıman kodlaması (Örneğin F1 direksiyon taktırırsanız dışarda bu gerekir), launch control, NBT Ekran, katlanır ayna gibi şeyler taktırırsanız bu tip işlemler aracın sipariş kodunun değişmesi demektir. Genelde aracınızda bu tarz müdahaleler varsa yetkili servis garanti süreci ile ilgili herhangi bir problem olması durumunda aracınızı kabul etmez, değişiklikleri sildirip yada orjinale dönüp gelmenizi isterler. Sanırım resmi veritabanındaki veriler ile aracın verileri tutmadığı için bu tarz bir politika izleniyor.

Burada ise önce aracınızın sipariş kodunu bir yere yedekledikten sonra üzerinde değişiklik yapıp bunu aracın beynine yazıyorsunuz. Sonrasında araç kendisinde artık o eklenen donanımların olduğu öngörüsüyle ayarlamanız için eklenen donanıma özel FDL Kodlama seçeneklerini aktif ediyor. Örneğin araca taktırılan NBT ekranı sonrası NBT FDL Kodlama seçeneklerinin aktif olması gibi.

Ben F30 (2013 3.16i) aracımda aşağıdaki özellikleri kullanıyorum (aslında fazlası da var ama ben tercih etmedim);
•Amerikan Park (Ön Sinyaller)
•Amerikan Park (Ayna Sinyalleri, Sinyal verme fonksiyonu bozulmadan)
•Adaptif Sis Farları
•BMW Live
•Römork Kamerası
•Tek dokunuşta 7 sinyal
•Karşılama Işıkları
•Geri viteste kapı altı ışıkları
•Panik Fren ışık kodlamaları
•M Performance Gösterge logo
•Dijital Hız
•Start Stop iptali
•Eco Pro modunda başlangıç
•Kapı açma kapamada cam durmasının iptali

Bazı kodlanabilen modül isimleri.

Gösterge Paneli Modülü : KOMBI
Işık Modülleri : FEM_BODY + REM
Kapı Kilit Modülü : CAS
Klima Modülü : IHKA
Alarm Modülü : DWA
Ekran Modülü : HU_ENTRY – HU_NBT

Bugüne kadar hem kendi araçlarım hemde kulüpten üyelerimizin araçlarını kodlayarak yaklaşık 400 aracı kodlama imkanı buldum.
Sormak istediğiniz bir konu olursa yorum olarak yazabilirsiniz.

Başka bir yazıda görüşmek üzere..

15 yıllık bilgisayar kullanıcılığının yanında 8 yıldır profesyonel iş hayatında sistem network üzerine çalışan, gelişen teknolojileri ve yenilikleri yakından takip eden hobi olarak ağırlıklı otomobillerle ve BMW modelleri ile ilgilenen bir acayip adam :)

13 Yorum

 • Süleyman

  Merhaba Ahmet bey,
  Ben sizin yazdıklarınızı da değerlendirerek gruptan Ercan geniş beyin daha önceki yayınladığı videoları izledim ve programları indirdim inşallah bu kodlama işini yaparım size 3 tane sorum olacak;
  1.aracın orijinal dosyasını biyere kaydetmem gerekiyormu kodlama yaptığımda tekrar orjinale donebilmem için.
  2.lci 2009 e90 aracimda katlanır ayna yok düğmesini aldım aynaları almadım onlarında bulup alcam ayrı bir tesisat gerekmiyor diye biliyorum projesinden baktım katlanır ayna düğmesi taktigimda katlamasiz olan aynalar hareket fonksiyonunu yerine getirmiyo diğer fonksiyonlar cam indirme kaldırma fln çalışıyor katlamasiz olan dugmeyi takinca sorun yok katlanır aynalaları taktigimda sistem calisirmi acaba lci lerde olur deniliyor bilginiz varmı kodlama yapılması gerekiyormu.
  3.kodlamayla ilgili kodlama yaparken Türkçe bir anlatım olan video varmı bildiğiniz yerde internette hep yabancı anlatıyor yapılan işlevleri görüyoruz ama bı hata yapmamak adına Ercan bey hatta yayinlicakti bazı kişiler karşı çıktığı için yayınlamadı galiba.Bizim ülkemizde maalesef paylaşım ve öğretmek yok denecek kadar az yabancı formlarda herkes birbirine faydalı olmaya çalışırken bizde böyle deil.

  İnsanları aydinlattiginiz bilgiler için teşekkür ederim.

  • Ahmet K

   Merhabalar Süleyman Bey,

   1- Aracın orjinal dosyasını kaydetmek, olası bir sorunda eskiye dönebilmek için iyi olacaktır.
   2- Katlanır ayna da çok nadir de olsa kablolama gerekiyordu bildiğim kadarıyla. Aynaları da katlama motorlu almanız ve soket bağlantılarını yapmanız gerekiyor. Kodlama zaten bu adımda şart.
   3- Kodlama ile ilgili maalesef hiçbir Türkçe döküman-bilgi-belge yok. Ben elimden geldiğince öğrendiğim-araştırdığım kadarıyla bu işin ne olduğunu anlatmaya çalışıyorum. Ercan Bey’in projesi de şu an askıda kaldı bildiğim kadarıyla.

   Ben teşekkür ediyorum, E90 ile ilgili yazıma da göz atmanızı tavsiye ederim.

   Saygılar.

 • Sezai

  Merhabalar Ahmet bey,

  Bende Carly soketi var bunu bilgisayara bağlayıp sizin bahsettiğiniz programlarla kullanabilirmiyim?
  Çin malı Obd soketleri ile kodlama işlemi yapılabiliyor mu?

  Saygılar

  • Ahmet K

   Merhaba Sezai Bey,

   Carly soketler ile bilgisayardaki ISTA vb gibi uygulamalara bağlantı yapamazsınız. Bunu yabancı forumlarda da deneyenler oldu ama sağlıklı bir bağlantı şekli elde edilemedi.

   Çin malı ODB soketleri ile kodlama işlemi eskiden yapılabiliyordu. Günümüzde piyasada bulunan Carly uygulamalarının (son 2 yıldır çıkanlar dahil) hiçbirinde bunu yapamazsınız çünkü adaptör kontrolü var.

   BMWhat ismindeyken uygulamanın kırık halini apk olarak indirip sonrasında aliexpress vb gibi sitelerden gelen cihazlarla kodlama yapılabiliyordu. Ama sonrasında firma bunun önüne geçti.

   Bilginize,

 • Türkay

  Merhaba ahmet bey 2007 3.20i bmw aracım beyni cökmüș dediler sonra cas beyni yapıldı ve kodlandı dediler sorum șu arabamda ikaz lambaları yanıyordu bu beyni kodlama yapildığında gösterge ikaz lambaların sönmesi lazımmı yoksa aynen devam edermi

 • Onur

  Merhabalar yazılarınızın bazılarını okuma fırsatım oldu. Aracımı yaklaşık 2 ay önce aldım ve alırken son dk farkettim ki araçta alarm var ama kapıları sadece alarm kumandası açıyor orjinal anahtar kumandası açmıyor ama aracın çalışma problemi yok.dün anahtarcıya gittim bu konuda uzman olduğu söylenen bir yer bana anahtarlarımın sağlam olduğunu ama yüksek ihtimal beyinle ilgili sorun olduğunu hatta bu yüzden alarm takarak işin halledilmiş olabileceğini söyledi ve beni bir yere yönlendirdi oto elektrik beyin işi için ama oraya ulaşamadım Pazar olduğu için sizin yazılarınızı gördüm bu konuda fikriniz nedir yardımcı olma şansınız var mıdır.?

  • Ahmet K

   Merhabalar Onur Bey, eğer araçta orjinal alarm donanımı varsa dikiz aynası altında kırmızı bir yuvarlak ışık olur ve BMW VIN decoder sayfalarında şasenizi girdiğiniz zaman 302 Alarm System olarak donanımı gözükür.

   Bazı kullanıcılar standart araçlara takılan alarmlardan taktırabiliyor. Yorumunuzdan anladığım kadarıyla aracınızı çalıştırdığınız anahtar aracın anahtarı ama kapıları açtığınız anahtar alarm kumandası.

   Dışardan takılmış bir alarm ile aracınızın kilit beyni (yani CAS) entegre olmaz maalesef. CAS sadece orjinal alarm donanımı ile çalışır. Eğer aracınızda orjinal alarm da mevcut ise kodlama ile kilitlemede açmada bip sesi, uzaktan panik alarm aktifleştirme vb yapılabilir. BMW Kodlama yapan yerlere gidip bunu yaptırabilirsiniz.

   • Onur

    Teşekkür ederim yanıtladığınız için Ahmet bey evet standart bir alarm takılı orjinal bir ürün değil.Söylediğiniz durumda kendi anahtarını etkinleştirmek için alarmın sökülmesi ya da devre dışı bırakılması yeterli midir ?
    “Dışardan takılmış bir alarm ile aracınızın kilit beyni (yani CAS) entegre olmaz maalesef.”

 • Bahadır ŞURABATIR

  Ahmet Bey Merhabalar.

  İki gündür günde 5 6 saaten 2011 model e90 aracımın angel eyelerini K+DCAN sviçli kablo ve ncs exper ile açmaya çalışıyorum. ilk denememde work klasörüne FSW_PSW.MAN dosyası inmesine rağmen diğer okumalarda bu dosya inmedi ve COAPI-1020 Datei konnte nicht zun Lesen geoeffnet werden c:ncsexperworkfsw_psw.man hatası verdi.bende FSW_PSW.TRC dosyasını save as yaptım. Lakin yükleme yaparken COAPI-2041:Falscher SG-Codierindex A_PL2FRX: CODIERINDEX = 33h FRM2_E89.C08: CODIERINDEX = 08 hatası vermektedir ve yükleme yapmamaktadır. ama anlık yakıt göstergesini açma isterken (bu arada kadranımda dijital hız göstergesi açıktı) dijital hız göstergesi ve anlık yakıt tüketimi kodlarını aktiv yapıp yükledikten sonra kontağı açıp kapattığımda dijital hız göstergesininde kapandığını gördüm ve bu işleri onlarca kez yapmama rağmen dijital göstergeler açılmadı. lütfen yardımcı olurmusunuz saygılar

  https://imgyukle.com/i/Rw0LAb
  https://imgyukle.com/i/Rw0Z9U
  https://imgyukle.com/i/Rw0eVM
  https://imgyukle.com/i/RwflJM

  • Ahmet K

   NCS Expert uygulamasının herhangi bir koşulda hata vermemesi gerekiyor. Kodlamanın herhangi bir aşamasında. Siz sadece araçtaki veriyi okutmuş ama yeni veri yazamamışsınız. Ve uygulama hata alıyorken gösterge paneli KOMBI’yi kodlama isteği yolladığınız için NCSExpert kendi üzerindeki default değerleri modüle işlemiş ve dolayısıyla sizin dijital hız kodlamalarınız vb gitmiş. Tavsiyem NCS Expert’in düzgün şekilde çalıştığından emin olmanızdır.

 • Hasan Ali Serbest

  Ahmet bey merhaba, benim g30 kasa 2018 5 serisi aracıma sonradan ısıtmalı ve f1’ Li direksiyon montajı yapıp kodlanmıştı ancak servise götürdüğümde aracı sıfırlamışlar ve direksiyon ısıtmam ile f1 pedalları çalışmıyor. Bu carly isimli uygulamayı inceledim hem uygulama hem adaptör edindikten sonra aracıma f1 ve ısıtmayı kodlayabilir miyim?

  • Ahmet K

   Merhabalar, araca Isıtmalı F1 direksiyon eklenmesi Vehicle Order coding dediğimiz işlemin yapılması demektir. Yani daha önce araca VO Coding yapılmıştır, yetkili servis güncelleme yaptığında bu donanımlar fabrikasyon olmadığı için silinmiştir. Carly adaptörü VO coding yapamıyor.. Sadece var olan parametreleri değiştirebiliyor. Tekrar araca tanıtma işlemi için E-net kablo ve E-Sys uygulamasını kullanmanız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir