Otomobil

Grande Punto Starjet Deneyimim

2005 Frankfurt Motor Şov’da tanıtılan Grande Punto ailesi Türkiye’de trafiğe çıkalı neredeyse 9 yıl oluyor. Bu aile’den 1.4 16v Starjet motora sahip modelinin detaylarını ve 25 bin kilometre sonundaki izlenimlerimi ve ufak çaplı yorumlarımı aktaracağım. Punto maceramızı yazımın devamında okuyabilirsiniz..

Yaklaşık 2 yıl boyunca kullandığım Starjet motor seçeneğinde diğer Punto’lara nazaran Active donanımı bulunmuyor. Dolayısıyla ABS, 4 Hava Yastığı, Dijital Klima, Deri Direksiyon ve Vites Topuzu gibi donanımlar standart. Dynamic ve Emotion isimli iki donanımda piyasada bulunuyor. Emotion Dynamic’e nazaran daha dolu. Eğer güvenlik paketi ESP ve Hillholder olan modele denk gelirseniz kaçırmayın. Zaten yol tutuş konusunda rakiplerine nazaran iyi olan Punto, ESP donanımı olduğunda ayakları yere daha sağlam basıyor.

Grande Punto’nun 3 tip benzinli motoru var;

 • Yakıt tasarrufu ve şehir içi kullanım için Fire 1.4 8v 77hp 5 Vites
 • Hem performans, hemde yakıt tüketimi için Starjet 1.4 16v 95hp 6 Vites
 • En iyi performansı almak için T-jet 1.4 1.6v 120hp 5 Vites

Fiat’ın elektronik çok nokta enjeksiyonlu, sıra fazlı ateşlemeye entegre sistemi Starjet motoru 95 hp gücü 6000 devir dakikada veriyor. Maksimum torka ise 125nm 4500 dd ulaşılıyor.

Burada ülkemizdeki benzin fiyatlarını düşündüğümüzde LPG dönüşümü çözümüne gitmek kaçınılmaz oluyor, Fire ve T-Jet motorlar genelde LPG ile uyumlu ancak Starjet motorlar LPG kiti seçiyor. Motor her kitte uyum sağlamıyor, eğer sonradan montaj yaptıracaksanız öncelikle yetkili servisle görüşüp sonra dışardaki firmaları gezin. Kesinlikle tekleme, gaz yememe şikayetleriniz olursa geri geleceğinizi belirtin.

Yakıt tüketimi konusunda kullanıcısını hiç üzmeyen Starjet motorlar özellikle uzun yolda 6.cı vitesin getirdiği rahatlıkla çok daha konforlu yolculuklar yapmanızı sağlıyor. Aracın ivmelenmesi ve fren mesafesi tatmin edici düzeyde. İç mekan ferah, tüm kontroller şöfor’un ulaşabileceği şekilde dizayn edilmiş. Ses sistemi ve multimedya özellikleri yeterli seviye’de. Aux bağlantısı ile zenginleştirmek mümkün. Çift yönlü dijital klima işini iyi yapıyor. Kasasının sportif, genç yüzünü ve hatchback olmasının avantajlarını yazmama sanırım gerek yok 🙂

Aracın dış donanımında standart olarak gövde rengi kapı kolları ve aynalar ve 175 & 185-65-15 teneke jant ile jant kapağı mevcut. Emotion donanımda ise 15″ ya da 16″ jant ile alabiliyorsunuz. Aracımda Skydome (Açılır tavan) olmadığı için çok detaylı yorum yapamayacağım ama Skydome’u olan Punto’lara bir çok kez bindim. Kesinlikle eğer olabiliyorsa Skydome olan Punto’ları tercih edin derim.
Starjet modellerinin tümünde önler D 257 (Hava kanallı Disk) arkalar ise T 228 (Kampana) kullanılıyor. 4 Disk fren olsa harika olurmuş.

Bu araçta 3 ayrı lastik ve jant kombinasyonu kullandım;

185 65 15 Grande Punto

185-65-15 ile 15″ Jant İdeal konforu sağlıyor, yol tutuşu normal seviyede. Yakıt tüketimi en ideal düzeyde.

195 55 16 Grande Punto

195-55-16 ile 16″ Jant Konfor’da ciddi değişiklik olmuyor, yol tutuş hissedilir derecede artıyor. Hem görünüş hem yol tutuş isteyenler bu seçeneği düşünebilirler.

205 45 17 Grande Punto

205-45-17 ile 17″ Jant Konfor düzeyini fazlasıyla düşürüyor ama yol tutuş en iyi seviyeye geliyor, görünüş ise cabası.. Zaten T-Jet modellerinde bu jant ve lastik ölçüsünün kullanıldığını belirtelim.

Aksesuar anlamında bir çok markaya göre Fiat zengin bir katalog sunmuş, ayna kapaklarından jantlara, araç içi minik aksesuarlara kadar bir çok ürünü bulabilirsiniz.

Punto Evo ve Yeni Punto’nun bir çok aksesuarı Grande Punto ile uyum sağlıyor. Kataloga ulaşmak için tıklayınız..

Dezavantajları

Dezavantajları da var elbet, City direksiyon çok kullanışlı bir özellik olmasına rağmen Punto’nun kronik arızalanan donanımlarından bir tanesi. Bu konuda bir çok tüketici mahkemesi kararı mevcut. Çoğu kişi serviste aracını yaptırıyor. Bu arızanın bir çok belirtisi var, Punto Türkiye forumumuzdan bu sorunla ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Bagajımımız küçük (hele ki LPG kiti varsa iyice küçülüyor). Aracın özellikle arka kapılarında kullanım sıklığından bağımsız ses problemi oluyor, yani arka kapılardaki kilit mekanizması açılıp kapanırken ses yapıyor. (Bunu servisler çözebiliyorlar, kapı kilit bölümüne bazı kimyasallar sıkarak) Aracın kapı kolları plastik olduğundan belli bir süre sonra boyada atma olabiliyor. Aracın ses yalıtımı çok iyi değil. Bu Punto Evo ve Yeni Punto(2013-…)’da bir nebze olsun düzeltilmiş ancak yan aynalar belli bir hızın üzerine çıktığınızda aracın içinde rüzgar sesini hissettiriyor. Araçta kabin yalıtımı ile ilgili rahatsızlığımı şu şekilde gidermiştik; bitüself isimli malzeme zemin döşeme altı kısıma yerleştirilmişti ve yol sesinde ciddi oranda azalma olmuştu. Burada lastik seçiminizin de önemli olduğunu belirteyim.

Son Söz

Satarken en çok zorlandığım arabam Punto’dur. Satışın zorluğundan değil en sevdiğim ve en çok bağlandığım araba olduğundandır. Zaten ilan vermeye fırsat bulamadan bir tanıdığa gitmiş olması biraz olsun sevindirici 🙂 20-25 bin TL aralığına alınabilecek yakıt tüketimi, bakım masrafları en iyi araçlardan bir tanesi olduğunu söyleyebilirim. Kesinlikle bu fiyat aralığında alternatifleri içinde olmalı..

Punto sahibi olmamızla beraber, araç sahipleriyle buluşacağımız ve yardımlaşacağımız bir platform kurmuştuk. Bu platform ilk yıl büyük buluşma gerçekleştirerek 60 araç ile Abant’ta, ikinci yıl ise yaklaşık bu sayının iki katı ile Sapanca’da son zamanların en büyük buluşmasını yaptı. Punto Türkiye isimini verdiğimiz bu platform’da Punto’ya dair bir çok şey öğrendim, artık Puntom olmasa da halen öğrenenmeye devam ediyorum 🙂

Punto Forumuna girmek için tıklayınız.

Bu forum ve emeğini esirgemeyen insanlar sayesinde aracıma sonradan Cruise Control (Hız Sabitleyici), Punto Evo Led Stoplar, Elektrikli Katlanır Aynalar gibi bir çok donanımı ekledik. Sonradan Cruise Control maliyeti Yaklaşık 450-500 TL civarında, 350 TL civarı Cruise Control’lü sinyal kolu ve kapağı alınıyor. Kalan ücret işçilik miktarı, eğer biraz meraklıysanız kendiniz bile uğraşabilirsiniz.

25 yıllık bilgisayar kullanıcılığının yanında 16 yıldır profesyonel iş hayatında sistem network üzerine çalışan, gelişen teknolojileri ve yenilikleri yakından takip eden hobi olarak ağırlıklı otomobillerle ve BMW modelleri ile ilgilenen bir acayip adam :)

5 Yorum

 • 10ur

  Benim de kullandığım Grande Punto Starjet ile ilgli güzel ve aracı araştıranlar için güzel bir paylaşım olmuş, elinize sağlık…

 • eren

  Nasip olursa bende bu model benimde ilk aracım olacak. Sormak istediğim ben hiç uzun yol yapmam, hız merakım hiç yok (80 km hızı asa geçmem ) bu modeli mi almalıyım ?
  benim ihtiyacım olan yolda bırakmasın, ekonomik olsun.
  Şu an babamda 2000 model 1.2 opel corsa var. O arabadan bile çok memnunum. Sormak istediğim 25 bin tl verip bu modeli almak mantıklı mı ?

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir