Genel

iPhone 5 Türkiye’de Satışa Başladı

Biliyorsunuz yakın zamanda iPhone 5 tanıtıldı ve bugünlerde Türkiye’de satışına başlandı. Şu anda sadece Gold Bilgisayar üzerinden satın alabileceğiniz iPhone 5 sizce beklentileri karşıladı mı? Gold Bilgisayar satış noktalarını, iPhone 5’in maliyetini ve diğer modellerle karşılaştırmalarını yazımın devamında bulabilirsiniz.

Apple’ın iPhone 2G, 3G, 3Gs, 4, 4s modellerini (toplamda 3 yıl kadar) kullanmış biri olarak iPhone 5’i merakla bekleyenlerden biri de tabii ki bendim. Haftalar öncesinde internette gezen “fake” (sahte) olarak nitelendirilen videoları izledik, özellikleri inceledik. Bazılarımız videolara inandı bazılarımız daha ciddi bir beklenti içerisine girdi, ama sonuca bakarsak sahte dediğimiz videolardaki cihaz karşımıza çıktı. Bu bir satış stratejisi bir piyasa yaratma isteği miydi tartışılır, ancak neredeyse videolardaki birebir aynı cihazı görmek bir çok kullanıcıyı şaşırttı. İşte iPhone 5, 4s ve 4 yanyana..

 

Yeni iPhone, 4s’e nazaran sadece boyutları büyüdüğü gibi düşünülse de bazı donanım değişiklikleri mevcut. iPhone 5 A6 işlemcisini kullanıyor. Ekran artık daha büyük 4″ 1136×640 çözünürlüğe sahip. Bu rakip Galaxy S3’ün 4.8″ 1280×720 ekranının yanında daha küçük kalıyor.  En büyük yeniliklerden biri ise 4G LTE teknolojisi, bu teknoloji sayesinde şu an kullandığımız kablolu bağlantılardan bile hızlı veri aktarımı sağlanabiliyor. Ancak Türkiye’de henüz bu altyapı desteklenmiyor, o yüzden iPhone 5 satın alan kullanıcılar yine standart 3G bağlantısını kullanacaklar.

Ön kamera 720p video çeker hale getirilmiş, kamerada iyileştirilmeler yapılmış, panaromic özelliği entegre edilmiş. Ram konusunda benim beklentim 2 GB olmasından yanaydı ancak 1 GB olmuş. Tabii ki bu ihtiyaçla alakalı, Apple IOS işletim sistemi ram’i en verimli şekilde kullanıp kullanıcıyı bekletmiyor ve stabil bir şekilde çalışabiliyor. 2GB Ram beklentimiz artık sonraki iPhone’a kaldı.

Yeni kulaklıklar ve yeni şarj-usb adaptörü kullanışlı gözüküyor, Apple piyasaya eski adaptör için dönüştürücü sundu, bu adaptörü isteyen kullanıcılar ücretli olarak satın alabiliyor.

Amerikada kontratlı olarak 16GB $199, 32GB $299, 64GB $399 fiyatlarıyla satılırken ülkemizdeki fiyatın ilk etapta 3300-3500 TL civarında olması bazı sosyal platformlarda Amerika’ya gidilip cihaz alınıp gelindiğinde telefonun daha ucuza mal edilebileceğini iddialarına sebep olmuştu. Ülkemizdeki vergi oranı maalesef çok yüksek olduğu için bu fiyatlarda ürün alabiliyoruz.

Gold Bilgisayar şu an 32 ve 64 GB lık modelleri temin edemese de 16 GB olan versiyondan isteyenler satın alabiliyor. İlk partiyi tamamlayan Gold ikinci partinin teslimi için 3 Ekim 2012 tarihini sunuyor. Aşağıdaki bağlantıdan ürünü satın alabiliyorsunuz.

Gold Bilgisayar iPhone 5 16GB Beyaz 3299TL

Haritalar konusunda Apple bugün kullanıcılarından özür dileyerek, alternatifleri kullanabileceklerini dile getirdi. Özür yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Şu anda ilk iPhone 5 kullanıcılarından gelen geri bildirimler arka aliminyum kısmın çizilmelere karşı fazla hassas olduğu ve kamerasında yoğun ışık bulunan sahnelerde renkli bir ışık hüzmesi gözüktüğünü söylüyorlar. Çizilme konusunda gelen açıklama “Normal” açıklaması yapan Apple bakalım bu geri bildirime nasıl cevap verecek.

Peki iPhone 5 sizce gerçekten beklentileri karşıladı mı? Yorumlarınızı bekliyorum..

25 yıllık bilgisayar kullanıcılığının yanında 16 yıldır profesyonel iş hayatında sistem network üzerine çalışan, gelişen teknolojileri ve yenilikleri yakından takip eden hobi olarak ağırlıklı otomobillerle ve BMW modelleri ile ilgilenen bir acayip adam :)

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir