Teknoloji

Tek Şarjla 30 Yıl !

PC World dergisinin web sayfasında karşılaştığım bu habere inanamadım. Bilim adamları bu sefer sıkı bir iş çıkardı ve 30 yıl dayanan pili üretti. Evet yanlış görmediniz bir defa şarj ediyorsunuz 30 yıl sizi idare ediyor 😀 Haber detayları konunun devamında..

Tam 30 yıl boyunca dizüstü bilgisayarınızı tek bir şarjla kullanabileceğiniz piller üretildi. Betavoltaic diye adlandırılan bir teknolojiye dayanan bu piller kesinlikle radyoaktif ya da benzeri tehlikeli bir maddeden oluşmuyor.

Tek Şarjla 30 Yıl

İki katmandan oluşan pilin içinde gerçekleşen karşılıklı elektron atışmalarını temel alarak çalışıyor.

Tamamen kullanılmaz hale geldiğinde de, şu anda kullandığımız piller gibi zehirli veya patlayıcı hale gelme gibi bir durumlarıda söz konusu olmayan bu piller çevrecilerin oldukça yüzünü güldürdü. 2 veya 3 sene içerisinde raflardaki yerini alacak bu pil “taşınabilir” kavramını baştan sona değiştirecek ve hatta kablosuz şarjın tahtını sallayacak gibi görünüyor.

Kaynak : Pc World Online

25 yıllık bilgisayar kullanıcılığının yanında 16 yıldır profesyonel iş hayatında sistem network üzerine çalışan, gelişen teknolojileri ve yenilikleri yakından takip eden hobi olarak ağırlıklı otomobillerle ve BMW modelleri ile ilgilenen bir acayip adam :)

6 Yorum

 • sarı çizmeli:P

  ii lan guzel bişeye benziyomus, acaba bu piller meslek lisesinde okuyan genc turk mucidin işi olabilirmi? biliyorsunuz, gencimizde 1 kere sallamayla sarj olan omur boyu dayanıklı bir pil üretmişti…

 • stickman

  güzel ama kafama takılan bi kaç soru var şimdi 🙂
  1-30 yıl dayanacağı nerden belli? 30 yıl kullanmışlar da 30 yıl sonra bitmiş mi? öyle mi anlamışlar 🙂
  2-30 yıl dayanacak pil kaç yılda şarj olur? 🙂 en az bi 5 yılda filan şarj olur herhalde 🙂
  ama tebrikler, iyi iş çıkarmışlar.

 • Ahbikan

  stickman’in kafasına takılan 2.ci soruyu aynen bende düşündüm 😀 Dedim herhalde 5 yılda şarj oluyordur..

  Ama teknoloji bu 30 yıla kadar neler çıkar neler 😀

 • başak

  alla alla yavv neler yapıolar bi de ben elektronik müh. olcam. daha değil otuz yıl giden bir saat giden pil şarj aletini bile adam gibi yapamadım 🙁

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir