Bilgisayar

NTLDR Eksik Hatası

Evet bugün benim için gerçekten zor bir gündü.. Çünkü saat 05:30’da yattım ve 08:30 gibi bir yazıcı tamiri için gitmem gerekti.Gittim öncelerde herşey normaldi, yazıcı bilgisayara tanıtılmamış İnternetten sürücüsünü indirdim kurmaya çalıştım kurmadı.Virüs kurulumu engelliyordu. Virüsleri temizlemeye başladım.

Virüsleri ben sildikçe yenilerinin yerine gelmesi an meselesi oluyordu.Kayıt Defterini açtım(Çalıştır’a regedit yazarak açabilirsiniz). Buradan virüse ait bütün anahtarları sildim.Virüs’ün system32 klasörü içindeki ana dosyalarını sildim..

Bahsi geçen bilgisayarda çok önemli bilgiler var ve kullandıkları eski bir yazılım var, başka bilgisayarlara aktarıldığında çalışmıyordu.Ben yine ne olur ne olmaz diye yedek aldım çalışmayacağını bile bile (:

Herşey güzel buraya kadar :D.Bilgisayarı yeniden başlatayım dedim.

NTLDR Eksik

NTLDR eksik
Yeniden başlatmak için CTRL+ALT+DEL tuşlarına basın.

Burda bilgisayara öylece bakakaldım. Çünkü çözüm yollarından bir kaç tanesini biliyordum.Eğer bu başınıza gelirse ve

  • FAT32 kullanıyorsanız XP CD’nizi takıp kurtarma seçeneğinden konsola “chkdisk /p” yazıyorsunuz ve dosyalar onarılıyor sizde işletim sistemine kavuşmuş oluyorsunuz. Yada dos tabanından bilgisayarı herhangi bir bootable cd ile açıp XP CD’nizin içindeki I386 klasöründeki ntldr dosyasını kopyalayıp sorunu çözebilirsiniz.
  • Ancak NTFS kullanıyorsanız herkesin söylediği “tek çözüm format” furyasına katılabilirsiniz.Yada bir şekilde fat32’deki yöntemi deneyeceksiniz.

Microsoft amca bunun nasıl çözüleceğini sitesinde yazmış tıklayıp görelim.

Nitekim bilgisayarı formatlayamazdım çözüm arıyorum aklıma birşey gelmiyor bende eve gidip Xp cd’mi aldıktan sonra bilgisayarın C:’sine hiç dokunmadan D:’ye Windows yükledim. C deki sistem aynen duruyordu Bende XP Cd’sindeki I386 klasöründeki ntldr dosyasını yükledim.Bilgisayarı yeniden başlattım ve çalıştı..

NTLDR eksik hatası ile karşılaşacak olursanız bu çözümleri deneyebilirsiniz.

25 yıllık bilgisayar kullanıcılığının yanında 16 yıldır profesyonel iş hayatında sistem network üzerine çalışan, gelişen teknolojileri ve yenilikleri yakından takip eden hobi olarak ağırlıklı otomobillerle ve BMW modelleri ile ilgilenen bir acayip adam :)

4 Yorum

  • MaxiMad

    Cok tesekkur ederım bılgıler ıcın fakat benım sorunum buna benzer olmasına karsın bıraz daha karısık.. Benım C’de hıc bır bılgım yok.. Baska bır sısteme baglayıp ordan formatladım ntfs ıle tekrar.. Fakat sorun yıne degısmıyor.. PC bır turlu XP CD sınden baslatılamıyor.. Tek yazan eksık ve ctrl+alt+del.. Dunden berı ugrasıyorum ama sonuc sıfıt.. D dekı bılgılerımı de kaybetmek ıstemıyorum.. Buna gerek yoktur umarım.. Baska sıstem uzerınden XP kurmayı denıycem fakat bu da eskı bır PC, bu lanet sey de kur’u baslatmıyor, dırek olarak xp yı acıyor.. Sorun CD’de olabılır mı ? Elımde baska XP de yok..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.