Teknoloji

Sputnik 50 Yaşında

SputnikTarihler 4 Ekim 1957 gösterdiğinde Sovyetler Birliği ilk insan yapımı uydu olarak Sputniğin yörüngede olduğunu ve ilk sinyallerin alındığını açıkladı.85 kilogram ağırlığında dev bir alüminyum topu andıran Sputnik, 21 gün yörüngede kaldı ve dört anteni aracılığıyla dünyaya konunun devamında verdiğim sinyalleri gönderdi. Merak edenler içeri buyursun..

Sputnik Kalkış

Sputnik programı yapay uyduların uygulanabilirliğini deneyip göstermek için 1950′ lerin son yıllarında Sovyetler Birliği tarafından yürütülmüş bir dizi insansız uzay uçuşudur. Sputnik kelimesi Rusçada uydu veya yoldaş anlamındadır.

Sputnik

4 Ekim 1957 de fırlatılmış olan Sputnik 1, dünyanın ilk yapay uydusudur.1950´lerin başında hem ABD hem de SSCB uzaya ilk uyduyu fırlatmak için birbirleriyle bir yarış içine girmişlerdi. ABD´nin başarısız denemelerinin ardından hiç beklenmedik bir zamanda SSCB, bir basketbol topu büyüklüğünde 85 kg ağırlığındaki Sputnik I uydusunun yörüngeye oturtulduğunu açıkladı. Bu ABD için tam bir şoktu. Bu olay hem teknoloji yarışında geride kalmak demekti hem de daha önemlisi, bu denemeyi başaran Sovyetlerin nükleer bir silahi ABD üzerine gönderebileceği paranoyası tüm Amerikalıların aklına girmişti.

Bunun hemen ardından, ABD bir dizi fırlatma daha denedi ancak hiçbirinde başarıya ulaşamadı. Sovyetler, 3 Kasım 1957´de bu kez uzaya giden ilk canlı olan Layka adlı köpeği taşıyan Sputnik II uydusunu da başarıyla fırlattı. Görevi planlayanlar uzay aracının kendisi veya yolcusu için bir güvenli dönüş ayarlamamış, Layka uzayda ölen ilk hayvan olmuştur.Bu, Uzay Çağı´nı açma yarışını Sovyetlerin kazandığı anlamına geliyordu.

Sputnik Sound

Sputnik uydusunun dünyaya gönderdiği ilk sinyalleri indirip dinleyebilirsiniz..

[dm]89[/dm]

Sputnik uzay araçları, Sovyet başmühendis Sergey Korolyov ve ekibi tarafından tasarlanmıştır.

Sovyet lideri Nikita Kruşçev döneminde uzaya gönderilen bu uydu, aynı zamanda Soğuk Savaş’ın sembollerinden biri haline geldi. Ancak o günleri anımsatan Kruşçev’in oğlu Sergei, Sputnik’in o dönem, Sovyetler Birliği’nde ardarda gerçekleştirilen bir dizi başarıdan yalnızca biri olduğunu belirtiyor.

Sputnik’in gönderilmesi, Sovyetler Birliği’nin uzay yarışında öne geçtiği düşüncesiyle, Amerika’yı telaşlandırmış ve Washington, uzay araştırmalarına ağırlık vererek, Uzay ve Havacılık Dairesi NASA’yı kurmuştu.

Sputnik programı, ABD’de büyük bir korku yaratarak Uzay Yarışının başlamasına neden olmuştur.

Google amcamız 50. yaşında Sputnik’i unutmamış

Kaynaklar : Wikipedia 1 2

25 yıllık bilgisayar kullanıcılığının yanında 16 yıldır profesyonel iş hayatında sistem network üzerine çalışan, gelişen teknolojileri ve yenilikleri yakından takip eden hobi olarak ağırlıklı otomobillerle ve BMW modelleri ile ilgilenen bir acayip adam :)

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir