Otomobil

TÜVTÜRK Muayenesi

Araç muayenesi ihalesini TÜVTÜRK’ün almasının ardından, muayene sistemimiz resmen bir devrim geçirdi. Eski sistemde araçlar bugünkü kadar detaylı kontrol edilmiyordu. Bu sistemin trafiğe çok faydası var. Yani en azından muayene için insanlar arabalarını elden geçiriyorlar. Bizde muayenemize 5 saat kadar sıra bekleyerek girebildik.

Araç Muayene sistemi TÜVTÜRK‘ün eline geçtiğinden beri, eskisine oranla araçlar daha detaylı ve sıkı kontrol ediliyor. Teknolojininde nimetlerinden yararlanan bu istasyonlara gitmeden önce Randevusuz ve Randevulu olmak üzere iki seçeneğiniz var.

Randevusuz Sistem : Bu sistemle giderseniz, muayene istasyonunun önündeki araç kuyruğunda bekleyerek çalışma saatleri içerisinde sıra gelmesini umut edeceksiniz. Sıra da şans işi çünkü randevulu sistemden gelenler ve eksiklerini tamamlayanlar randevusuz gelenlerin işlemlerinin alınmasını yavaşlatıyor.

Randevulu Sistem : Bu sistem ise çalışanlar ve sıra çilesi çekmek istemeyenler için düşünülmüş. Randevunuzu TÜVTÜRK Randevu Sistemi bağlantısından “Yeni Randevu” linkine tıklayarak alabiliyorsunuz. Daha sonra randevu gününüz ve saatiniz geldiğinde gidip sıra beklemeden işlemlerinizi yaptırabiliyorsunuz.

MUAYENEYE GİDERKEN YANINDA BULUNDURMANIZ GEREKEN ZORUNLU BELGELER

Tüm araçlar için;

  • Ruhsat: Trafik ve Tescil Belgesidir.
  • Fenni Muayene İzin Belgesi*: Aracın vergi borcu, trafik cezası ve OGS geçiş borcu olmadığını belirten belgedir. Borcunuz yoksa almanıza gerek yoktur.
  • Trafik Sigortası: Mali Sorumluluk Sigortası akit belgesi

Üzerinde tadilat yapılan ve tadilat sonrası özel muayenesi yapılacak araçlar için ek olarak:

Yetkili mühendis tarafından çizilen onaylı tadilat projesi ve hesapları.

LPG veya CNG takılı araçlar  için:

  • Gaz Sızdırmazlık Raporu: LPG veya CNG takılı araçlar için muayeneye gelmeden önce alınması gereken rapordur.

GAZ SIZDIRMAZLIK RAPORUNU NEREDEN ALABİLİRSİNİZ?
İstanbul |  Ankara 1 2İzmirAdana

MUAYENE’de ARANAN ZORUNLU EKİPMANLAR NELERDİR?

MUAYENE ÜCRETİ NE KADARDIR?

İnternette TÜVTÜRK ile ilgili geçen hurafelerinde sonu gelmiyor, yok araca çekiçle vurmuş, ilk yardım çantasındaki tentürdiyotun tarihi geçmiş vs vs..

Muayene sisteminden kimse korkmasın, eksikleriniz varsa yazıyorlar. Hemen Halledip geliyorsunuz. Sıkıntı yaşanacak bir sorun yok. Ben gitmeyen arkadaşlara randevu yaptırmalarını öneririm. Ben bugün 5-6 saat kuyrukta bekledim son anda girdim.

İşte bugünkü muayene maceramdan resimler

Muayene Raporu Sonuç : Kusursuz, Muayene Onaylandı. Etiket Verildi.

Bu sisteme geçilmesinin iyi olduğunu düşünenlerde var kötü olduğunu düşünenlerde. Bazıları muayene çok zorlaştı diyor, bazıları böyle olması insan hayatı açısından daha iyi oldu trafikte daha güvenli arabalar var diyor.

Muayeneye Girenler Yada Muayeneye Hazırlananlar Yorum Yazarsanız Sevinirim

25 yıllık bilgisayar kullanıcılığının yanında 16 yıldır profesyonel iş hayatında sistem network üzerine çalışan, gelişen teknolojileri ve yenilikleri yakından takip eden hobi olarak ağırlıklı otomobillerle ve BMW modelleri ile ilgilenen bir acayip adam :)

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir