Teknoloji

Yeni nesil işlemcilere alışmanın zamanı geldi..

Sürekli olarak takip ettiğim CHIP Online’da okuduğum haberlerden sonra işlemciler konusunda baya geri kaldığımı gördüm. Güya bilgisayar toplayacaktık, o zamanlar E6750 işlemcisi istiyordum şimdi E8000 serisi çıkmış.. Eee ne demişler teknolojiye dağ bile dayanmaz 😀

Intel 45nm teknolojisinde rakibi AMD’den bir adım önde gözüküyor.Yakında bu teknoloji ile üreteceği Q serisi işlemcileri piyasaya çıkaracak.. Amd ise, 45nm üretim tekniği ile üreteceği işlemcilerin örneklerini iş ortaklarına dağıtmaya başlamış.

Intel’in, yeni 45nm teknolojisi ile üreteceği Q serisi işlemcileri yakında piyasaya çıkıyor.

Daha önce 20 Ocak olarak duyurduğu yeni Q9000 serisi işlemcileri erteleme kararı ile Mart ayına almıştı. Erteleme ile ilgili iddialar atıldıysa da Intel bu konuda açıklama yapmamıştı ve onun yerine E8000 serisi işlemcileri piyasaya sürmüştü.

Bütün bunlar bir yana yeni üretim teknolojisi ile birlikte termal anlamda avantaj yakalayan Intel, yeni işlemcilerin standart soğutması ile 4ghz barajını aşması bekleniyor.

Yeni çıkacak işlemciler ise şöyle; Core 2 Quad 9550, Core 2 Quad 9450 ve Core 2 Quad 9300 modelleri. Core 2 Quad 9550 ve Core 2 Quad 9450 modelleri 12mb ön belleğe sahipken Core 2 Quad 9300 modeli sadece 6mb ön bellek ile gelecek.

Ongun Batuhan Altan – CHIP Online

Hemen size şu sıralar favorim olan işlemciyi tanıtayım karşınızda Intel Core2 Duo E8400

3.0 Ghz x 2 6MB Cache 1333Mhz Ön Yüz Veriyolu Hızı (FSB-Front Side Bus)

Fiyatmı? 215 $ ve bu böyle bir işlemci için hiçbirşey değil bence..

Intel’in resmi sitesinden özelliklerine bakmak için tıklayın.

(Resim Gigatek’den alınmıştır.)

AMD ile ilgili gelişmeleri takip etmek isteyenler buradan ulaşabilirler.

25 yıllık bilgisayar kullanıcılığının yanında 16 yıldır profesyonel iş hayatında sistem network üzerine çalışan, gelişen teknolojileri ve yenilikleri yakından takip eden hobi olarak ağırlıklı otomobillerle ve BMW modelleri ile ilgilenen bir acayip adam :)

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir