Güncel,  Internet

YouTube'a Yasak Geliyor

Video paylaşım sitesi Youtube, Türkiye’den erişim yasağıyla tekrar karşı karşıya. Atatürk’e, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne, Abdullah Gül’e ve Recep Tayyip Erdoğan’a karşı hakaret içerikli görüntüler nedeniyle alınan erişim engelleme kararı dün Telekomünikasyon Kurumu’na iletildi. Bilirkişi aracılığıyla incelendikten sonra kapatma kararına yolaçan görüntüler kaldırılıncaya kadar Youtube’a erişim engeli devam edecek.

Youtube geçtiğimiz günlerde tanınmış bir türkücünün şarkısına yapılmış, şiddet ve provokasyon içerikli bir video nedeniyle engelleme tehlikesi altındaydı. Bahsi geçen video kaldırılmış görünmekle birlikte birçok kullanıcı tarafından tekrar eklenmiş; dolayısıyla o video nedeniyle bir engelleme kararı daha gelebilir.

Youtube, içeriğin denetlenmesiyle ilgili sıkıntılar nedeniyle bu tip erişim engelleme kararlarıyla karşılaşabiliyor. Bu son engelleme de ülkemiz için bir ilk değil; Youtube’a erişim daha önce de engellenmişti. Şunu not etmek gerek; erişim yasağı Youtube’u kapatmıyor, sadece Türkiye sınırları içerisinden doğrudan erişimi engelliyor. Sonuçta videoları bizden başka herkes görüyor.

Kaynak : PC Labs 

25 yıllık bilgisayar kullanıcılığının yanında 16 yıldır profesyonel iş hayatında sistem network üzerine çalışan, gelişen teknolojileri ve yenilikleri yakından takip eden hobi olarak ağırlıklı otomobillerle ve BMW modelleri ile ilgilenen bir acayip adam :)

Bir yorum

  • Editör Bluetail

    Şunu not etmek gerek; erişim yasağı Youtube’u kapatmıyor, sadece Türkiye sınırları içerisinden doğrudan erişimi engelliyor. Sonuçta videoları bizden başka herkes görüyor.İnsanların bu derece mantıksız düşünmesi zaten bizlere olur olmaz etkiliyor.Aslında yapılması gereken kökten temizlik :))

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir