Bilgisayar

Sabit Disk mi? DVD mi?

Türk Telekom’un geçen ay internet hızlarını dört katına çıkartmasıyla doğal olarak benim download miktarı tabi dört katına çıktı.. Hepimiz internetten dosya indiriyoruz.. Peki bu verileri saklamakta ne kadar başarılıyız? Buyrun sorunun cevabı..

Bugüne kadar ne kadar çok CD ve DVD’yi çöpe attığınızı bir düşünün. Üstü üste dizilmiş kutuların içerisinden her denediğiniz medyanın bozulmuş olduğ unu gördüğünüzü ve hepsini bir anda çöpe boşaltırken neler hissettiğinizi hatırlayın. Muhtemelen bunların içerisinde filmlerden MP3 albümlerine, ödevlerinizden tatil fotoğraflarınıza kadar hemen her şey vardı. Ama yapacak bir şey yok giden gitti…

Eğer bunları henüz yaşamadıysanız ve tonla para vererek satın aldığınız medyalara bu anlamda gerçekten güveniyorsanız bir daha düşünün. Çünkü bir yıl önce özenle kaydederek kutusuyla tertemiz şekilde rafa kaldırmış oldu- ğunuz bir CD’yi okuyucunuza taktığınızda, karşınızda “diske ulaşılamıyor” mesajı belirebilir ya da boş bir klasör penceresi açılırsa büyük bir hayal kırıklığı yaşayabilirisiniz. fiimdi tüm bunları bir kenara bırakın ve hem kısa hem de uzun süreli depolamada optik medyalardan çok daha kullanışlı ve güvenli olan başka bir yönteme göz atın.

Sabit diskler son dönemde hızla düşen fiyatları ile hesaplandığı nda GB başına maliyetleri ile CD ve DVD’lerin tahtını sallayacak kadar iddialı.

CD ve DVD’lerde Depolama

Aslında optik kayıt ortamlarında sıkça yaşanan veri kayıplarının nedenleri saymakla bitmez. Bir medyanın güneş ışığına maruz kalmış olması, deterjan gibi dokuya zarar veren kimyasallarla temas etmesi, hatta üzerine yazılan kalemin verdiği ufacık ama derin bir iz bile bazen çok önemli verilerin bir daha geri getirilememesine neden olabilir. Tabii medyanın kalitesinin ve kayıt aşamasının da bu anlamda çok önemli olduğ unu söyleyebiliriz. Çok düşük kaliteli ve uyumsuz medyalar yazım esnasında ve sonrası nda hiç beklenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Üstüne üstlük bazı CD ve DVD kaydedicilerin farklı hızlarda yazdıkları medyaları kendilerinin bile okuyamadıkları tecrübeyle gözlemlenebilir. Optik medya üretici firmaların verdikleri bilgilere göre genellikle bu kayıt ortamları 50 ile 100 yıl arasında ömürlere sahiptir. Bu iddia teoride çevresel şartlardan çok iyi şekilde korunmuş medyalar için doğru olabilir. Ancak kabul etmek gerekir ki gerçek yaşamda hiç birimiz bir CD’yi kaydettikten sonra pamuğa sarıp güneş ve nem almayan çelik bir kutuya kapatıp bir yerlere gömmüyoruz… Piyasadaki en kaliteli CD ve DVD’ler bile ne kadar iyi kaydedilip korunurlarsa korunsunlar veri güvenliği konusunda sabit disklere kafa tutamazlar.
Günümüzün en hızlı ucuzlayan bilgisayar bileşenlerinden biri olan sabit diskler ise yazım sı- rasında ve sonrasında kapalı bir kutu olarak durduklarından çevresel faktörlerden neredeyse hiç etkilenmezler. fiiddetli darbelere ve çok yüksek ısılara maruz kalmamaları, kısa devre gibi (düşük ihtimal de olsa) olumsuzluklar yaşamamaları koşuluyla sabit diskler CD ve DVD’lerin belirtilen ömürlerinden çok daha uzun süre veri kaybına neden olmazlar. Kaldı ki arşiv amaçlı olarak kullanacağınız bir sabit diski ağzına kadar doldurduktan sonra içerisindeki veriyi değiştirebilir ya da tamamen silerek toplayacağınız bir bilgisayar için sistem diski olarak kullanabilirsiniz.

Oysa ki DVD ve CD’lerde böyle bir şansınız yok. Tabii “recordable” olanlara göre daha yüksek fiyatlarla satı lan “rewritable” (yeniden yazılabilir) cinsinden bir medya kullanmıyorsanız…

Ne Kadar Veriyi Nerede Kaça Depolarım?

Gelelim rakamlara… Şunu baştan kabul etmeliyiz ki optik medyalarda GB başına maliyet halen daha sabit disklere oranla oldukça düşük. Yani ilk bakışta köşedeki marketten 50’lik bir paket içerisinde CD ve DVD satın almak ve veri arşivlemeye başlamak yerine sabit disk satın almak delilik gibi görünebilir. Ancak daha önce de bahsettiğ imiz gibi enine boyuna düşünüldüğünde ortaya çıkan tabloda sabit diske veri depolamak için ödeyeceğiniz fiyat farkının birçok avantaj ile rahatça kapandığını söylemek mümkün. Bilgisayarı nızda ya da evinizdeki CD’lerde biriken film ve MP3’lerinizi DVD’ler halinde arşivlemek istediğ inizi düşünelim.

Diyelim ki bunun için kabaca 50 adet DVD satın almanız gerekiyor. Ancak tabii ki evladiyelik bir arşiv oluşturmak için kalitesiz medyalar kullanmak istemezsiniz. Maxell, Verbatim, Sony ve TDK ya da eş kalitedeki bir DVD’nin piyasadaki ortalama fiyatı yaklaşık olarak 1 YTL. Bu da demek oluyor ki 50 YTL’lik bir harcamayla 225 GB kapasitesindeki veriyi elinizden gelen en iyi şekilde korumuş olacaksınız. Diğer taraftan bugün 80 GB’lık bir diskin fiyatı 70 YTL ve bu diskin GB başına maliyetinin 0,87 YTL olduğunu gösteriyor.

120 ve 160 GB’lık modellerde giderek düşen fiyatlar bu maliyeti daha aşağılara çekiyor. Ancak maliyetin fiyat / depolama açısından en iyi olduğu nokta 250 ve 300 GB kapasitesindeki diskler. 250 GB kapasiteli bir diski 110 YTL fiyatla satı n alıyorsunuz ve 1 GB veri depolama maliyetiniz 0,44 YTL oluyor.

Tercih Meselesi

Rakamlar optik medyaların daha karlı olduğunu gösteriyor. Ancak tüm avantajlarıyla birlikte düşünüldüğünde bir sabit disk edinmek aradaki maliyet farkına değecek kadar anlamlı görünüyor. Bu yüzden dağınık bilgilerinizi arşivleme işine girmeden önce hangi yöntemi tercih edeceğ inize karar vermeniz en iyisi. Eğer bu yazıyı okuduktan sonra sabit disklere yatırım yapmak mantıklı geliyorsa CD ve DVD’lere kayıt yapmayı bırakıp bunlara ödedi- ğiniz paranın bir kısmını kenara ayırmaya başlayı n. Üstelik bu tip bir depolama için illa yeni bir sabit disk satın almanıza da gerek yok.

Eski bilgisayarınızda sistem diski olarak kullandığınız 10, 20, 40 GB’lık diskler bile arşivinizin büyük bölümünü depolama imkanı sunabilir. Zaten eski sabit diski ikinci el olarak satmak da büyük bir kar getirmeyecektir. Yok eğer rafınızda çarpıcı bir DVD arşivi yapmak istiyorsanız kiloyla satılan ucuz medyalar yerine (biraz fazla ödeyerek) daha kaliteli ürünlere para yatırın ki uzun süre dayanacak ve sizi hayal kırıklığına uğratmayacak bir arşive sahip olun.

Karşılaştırma

Hangisi Daha İyi? DVD Sabit Disk
Gigabyte Başına Depolama Maliyeti Nedir? DVD-R – 0,22 YTL DVD-RW – 0,33 YTL 80 GB – 0,87 YTL 120 GB – 0,67 YTL 160 GB – 0,53 YTL 250 GB – 0,44 YTL
Veriler Ne Kadar Güvendedir? Ufak bir çizik bile DVD’nin bilgisayarınızda bozuk plak gibi dönüp hata mesajı vermesine sebep olabilir. Hatta 6 ay önce bir bilgisayarda kaydettiğiniz bir DVD’nin içi ihtiyacınız olduğunda boş görünebilir. Çok büyük darbelere, basınçlı suya, aşırı sıcağa ve kısa devreye neden olabilecek durumlara maruz kalmadığı sürece çok uzun yıllar boyunca verileri kayıpsız bir şekilde saklayabilirler.

Arşivleme İçin Uygun Mudur? Film, müzik, oyun derken hızla rafları dolduran DVD’lerin içlerinde ne olduğunu bilmek ve onları meraklı arkadaşlardan koruyarak bir arada tutmak gittikçe zor bir hal alır. Ayrıca kayıt sırasında bilgisayar başında geçen süre ve emek de can yakıcıdır. Sabit diske veri depolamak çoğu zaman saniyeler alan bir işlemdir. Uyumsuzluk ve yazım sırasında diskin “mefta olması” gibi dertleri yoktur. Yüzlerce, binlerce film ve müzik bir arada olduğundan arşivi saklamak, taşımak ve gerekirse buradan arananı bulmak çok kolaydır.

Geri Dönüşümü Nasıl Olur? Recordable medyalar sadece bir kez kaydedilebilir. Yazdıktan sonra pişman olursanı z yapacak bir şey yok. Yenisini deneyin. Ya da daha pahalı olan Rewritable modelleri tercih edin. Sabit disklerin modası geçmez. Yüz binlerce kez yeniden yazılabilen bir sabit diski 3 yıl bilgisayarınızın sistem diski olarak kullandıktan sonra emekliye ayırıp arşivleme için kullanabilirsiniz.

Ne Kadar Yer Kaplar? Kutulu olarak hazırlanmış 50 adet DVD (yani 225 GB veri) çalışma masanızın raflarının büyük bir bölümünü işgal edecektir. İster 80, ister 750 GB olsun 3,5 inç büyüklüğünde bir sabit diskin kaplayacağı yer bellidir. Dikkat edin raftaki eşyaların arasında kaybolmasın.

Peki Sen Verilerini nasıl saklıyorsun ?

Evet ben Sabit Diski Seçtim ve 500GB Seagate FreeAgent Destkop aldım.. 12 taksitlik fiyatıda 198 YTL geldi. Sizde satın almak yada incelemek isterseniz şuraya bakabilirsiniz.

İşte FreeAgent Destkop

Kaynak : www.pcworld.com.tr

25 yıllık bilgisayar kullanıcılığının yanında 16 yıldır profesyonel iş hayatında sistem network üzerine çalışan, gelişen teknolojileri ve yenilikleri yakından takip eden hobi olarak ağırlıklı otomobillerle ve BMW modelleri ile ilgilenen bir acayip adam :)

Bir yorum

  • Selim

    Ben de Samsung SH223Q 22X DVD yazıcısını yeni almıştım.Almadan önce acaba 500GB-750GB lık bir sabit disk alsam mı diye kararsız kalmıştım.Ve 80GB lık harddiskimde silmeye kıyamadığım verilerimi DVD ye nasıl güvenli bir şekilde kaydedebilirim diye internetten araştırma yaparken, bu çok hoş ve bilgilendirici yazıyı okudum.Gerçekten yazıda anlatılanlar aklıma yattı ve mantıklı geliyor.Şimdilik verilerimi Nero ile veri okuma kontrolünden geçirerek ve 1 veriyi 2 DVD ye yazarak güvenlik altına alabileceğimi düşünüyorum.Ama uygun bir zamanda 500GB-750GB-1TB kapasiteli 3,5 inçlik taşınabilir fiyatlar daha da uygunlaşınca satın almayı istiyorum.

    Sabit diskte veri güvenliği CD DVD deki veri güvenliğinden daha etkili görünüyor.Umarım yıllardır kontrol ettirerek CD ye yazdırdığım verilerimi kaybetmem.Kaybedersem çok üzüleceğim bir gerçek…

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir