Internet

Alexa Nedir?

Evet alexa’dan bahsedeyim bugün sizlere.. Hemen konuya giriyorum Alexa internet sitelerinin popülerliğini bize gösteren site.. Peki bu popülerliği nasıl belirliyor? Alexa sıralamasına nerden bakılıyor? Neden alexa’ya ihtiyaç var?

Bu soruların cevabını merak ediyorsanız sizi konunun devamına alalım..

Alexa.com, internetteki sitelerin ziyaret edilirlik oranlarını, dolayısıyla reyting sıralamasını çıkaran bir servistir.

Popülerlik nasıl belirleniyor ?

En çok ziyaret edilebilirlik sıralaması, Alexa’nın ‘Alexa Toolbar‘ adlı yazılımını kullanan internet kullanıcılarından elde edilen verilere göre oluşturuluyor.

Neden alexa’ya ihtiyacımız var ?

Günümüzde internet üzerinde reklam işinde bulunan firmalar ve siteler, site sahibinin kendi tuttuğu ziyaretçi raporlarına değil üçüncü bir kuruma ihtiyaç duyuyorlar.. Bu durumda imdadımıza alexa yetişiyor.. Bazı kesimler alexanın raporlarına pek aldırmıyorlar ve ölçüt olarak görmüyorlar fakat şu anda genel’in kullandığı alexadır..

Alexa’yı yükleyerek destek verdiğiniz siteler sıralamada yükselecek ve size daha iyi hizmet sunacaklardır..
(DipNot: Bu siteler içinde bende varım.. Yükleyin www.ahbikan.com adresini gezin ben sıralamada yükseleyim..)

Alexa sıralamasına nerden bakabilirim ?

Alexa sıralamasına toolbarı yüklediğinizde yada www.alexa.com adresinden ülke ve dil seçimi yaparak ulaşabilirsiniz..Veya dilerseniz direk site url’sini yazarak sitenin trafiği,link aldığı yerler,ziyaretçi sayısı gibi detayları görebilmeniz mümkün..

Türkiye Sıralamasında ilk 500 siteye Ulaşmak İçin Tıklayın.. Ancak buna Türkiyedeki kullanıcıların girdiği yabancı sitelerde dahil.. Türkçe siteleri ve Türkiye Sıralamasını görmek için buraya tıklayın..

Bu Aracı Nasıl Yükleyebilirsiniz ?

Firefox kullanıyorsanız buradan..

IE kullanıyorsanız buradan..

DİKKAT : İnternet kullanıcılarının ziyaret ettiği sitelerle ilgili verileri Alexa.com’a gönderdiği için bazı antivirüs ve antispyware yazılımları Alexa Toolbar’ı engellemektedir. Bu engeli aşmak için yüklemeye başlamadan önce geçici olarak antivirüs programınızı devredışı bırakabilir ya da kurulum dosyasını bilgisayarınıza indirmeden doğrudan çalıştırabilirsiniz.

25 yıllık bilgisayar kullanıcılığının yanında 15 yıldır profesyonel iş hayatında sistem network üzerine çalışan, gelişen teknolojileri ve yenilikleri yakından takip eden hobi olarak ağırlıklı otomobillerle ve BMW modelleri ile ilgilenen bir acayip adam :)

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.