Egitim,  Güncel

DGS – Dikey Geçiş Sınavında Değişiklik

DGS’ye girecek olanlar için (ve benim için tabii) mükemmel haberlerim var. DGS’ye önceden 3 kez girebiliyorduk. Bu sınır kaldırılmış. İntibak Programında başarısız olanların üniversite ile ilişiklerinin kesilmesi uygulaması yeniden düzenlenmiş. Ayrıca yazıda 2007 DGS Taban Puanlarınıda bulabilirsiniz.

İlgilenenler Konunun Devamına !

Dershanemdeki hocamdan duyup çok sevindiğim bu haberi sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Yapılan değişiklikler gerçekten tatmin edici 🙂

Öncelikle DGS (Dikey Geçiş Sınavı) için Sınava 3 kez girme sınırı kaldırılmış. İntibak programı içinde düzenlemeler yapılmış. İşte resmi gazetede yayınlanan belge..

16 Aralık 2007 PAZAR
Resmî Gazete
Sayı : 26732

YÖNETMELİK
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından:

MESLEK YÜKSEKOKULLARI VE AÇIKÖĞRETİM ÖN LİSANS PROGRAMLARI MEZUNLARININ LİSANS ÖĞRENİMİNE DEVAMLARI HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 19/2/2002 tarihli ve 24676 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmeliğin 9 uncu maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

MADDE 9 – Lisans öğrenimine başlama hakkını elde eden öğrencilere üniversitelerince Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı uygulanır. Bu programda öğrenciye birinci ve ikinci sınıflardan eksik olduğu alanlarda ders sorumluluğu yüklenir. Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı süresince öğrenci, ilgili üniversitenin öğretim ve sınav yönetmeliğine tabi olur. Lisans Öğrenimine Hazırlık Programının süresi iki yarıyıldır. Ancak öğrencilerin okudukları derslerin özellikleri, yıllık ders programları, öğretim elemanları ve hazırlık programındaki durumları dikkate alınarak Lisans Öğrenimine Hazırlık Programının süresi istisnai olarak bir yarıyıl daha uzatılabilir. Lisans Öğrenimine Hazırlık Programını başarıyla tamamlayan öğrencilerin üniversitelerin üçüncü sınıfına kayıtları yapılır. Programda aldığı derslerden en fazla iki dersten başarısız olan öğrenciler, başarısız oldukları dersleri üçüncü sınıfta almak kaydıyla, üçüncü sınıfa kaydedilirler; iki dersten fazla dersten başarısız olanların ise üniversite ile ilişiği kesilir. Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı uygulanan açıköğretim lisans programlarında başarısız olanların üniversite ile ilişiği kesilmez. Yabancı dille öğretim yapılan programlarda öğrencilerin Lisans Öğrenimine Hazırlık Programına başlayabilmeleri için üniversitenin yapacağı yabancı dil muafiyet sınavını geçmeleri veya yabancı dil hazırlık sınıfına devam ederek başarılı olmaları gerekir. Yabancı dil hazırlık programı süresince öğrenci, ilgili üniversitenin öğretim ve sınav yönetmeliğine tabi olur. Gerek yabancı dil hazırlık eğitimi ve gerekse Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı süresinde öğrenciler tüm öğrencilik haklarından aynen yararlanırlar. Yabancı Dil Hazırlık Sınıfında başarısız olarak ilişiği kesilen öğrenciler, Türkçe eğitim yapan aynı adlı yükseköğretim programlarına ÖSYM’ce yerleştirilebilirler.”

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 4 üncü maddesi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4 – Bu Yönetmelik hükümlerini Yükseköğretim Kurulu Başkanı yürütür.

MADDE 4 (Kaldırılmış olan)
Bu Yönetmeliğin 2 nci maddesi kapsamındaki yükseköğretim programlarına dikey geçiş için başvuracak adaylar dikey geçiş için yapılacak sınavlara en çok üç kez girebilirler.”

2007 DGS Taban Puanlarına Ulaşmak İçin Tıklayınız

HEPİMİZ İÇİN HAYIRLI OLSUN  🙂

25 yıllık bilgisayar kullanıcılığının yanında 16 yıldır profesyonel iş hayatında sistem network üzerine çalışan, gelişen teknolojileri ve yenilikleri yakından takip eden hobi olarak ağırlıklı otomobillerle ve BMW modelleri ile ilgilenen bir acayip adam :)

6 Yorum

 • Pınar Altuntaş

  Okulla ilgili şu yazdığın “dgs” kısaltmalardan bile bir sınav yapabilirler aslında… iyi yıllaaar yıllaar olmuş bitireli bu işleri 😀
  Kafam karışıyor artık yaw!
  Allah yardımcınız olsun, okumak en az çalışmak kadar zor artık valla!
  Ya da bana mı öyle geliyor uzaklaştığım için acaba :S
  😀

 • ali kılınç

  Tek ders sınavına kalanların durumu ne olacak ben hala sınav bekliyorum bir dönem uzadı zaten sınavı veremezsem atılırmıyım yoksa sınav vermeden alttan alma usulü ile kayıt mı yapılır bilgisi olan lütfen bilgilendirsin

 • ERKAN

  Çok iyi ben şuan intibak sınıfıyım ve dgs ye hazırlanan arkdaşlara başarılar.Arkadaşlar inanın ki sınv zor değil gayret edin ve göreceksiniz zor bir şey değil gözünüzde dev gibi büyütmediğiniz sürece tabi bol şanslar……………….

 • gökhan

  haber için teşekkrler

  peki askerlik durumu ile ilgili bir bilgin varmı 12 aya düştüğü söyleniyor.

  doğrumu eğer bilgin varsa bizi de haberdar edermisin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.