Bilgisayar

Pardus 2007.3'de Neler Olacak

Evet daha önce sizlere tanıtmış olduğum ve destek verdiğim Pardus işletim sisteminin 2007.3 versiyonunda ne gibi yenilikler olacak. 22-08-2007 tarihinde yapılan geliştirici toplantısında Pardus 2007.3 sürümü için önemli kararlar alındı. Aşağıda maddeler halinde verdiğimiz kararların arasında kimi kullanıcılarımızı çok sevindirecek Delta Desteği gibi özellikler var.

Pardus 2007.3

Delta Paket desteği: Pardus 2007.3 sürümünde delta desteğinin olmasına karar verildi. Bu karar özellikle limitli ADSL kullanıcılarını sevindirecek. Çünkü delta desteği sayesinde artık güncellemesi çıkan bir paketin tamamını değil, sadece değişen kısmını indireceksiniz. Bazı paketlerde % 80’lere varan, genelde ise % 50’ye yakın kazanım sağlıyor bu özellik.
Menüde görünmeyen uygulamalar geri gelecek: Bir arayüzü olmasına rağmen menüde görünmeyen bazı küçük yardımcı uygulamalar uzun süredir tartışılan bir konuydu. Menünün karmaşıklaşmaması için uygulanan bu yöntem, kurulu olmasına rağmen menüden ulaşılamayan uygulamaların doğmasına sebep oluyordu. Toplantıda bu konunun Tasma’da yer alacak bir bölüm ile çözülmesine karar verildi. Bu çözüme göre, Tasma içerisinde basit menü veya genişletilmiş menü seçenekleri olacak.

Ağ Yöneticisi: 2007.3’de Ağ Yöneticisi’ne hızlı bağlantı desteğinin eklenmesi ve bazı ufak sorunların düzeltilmesine karar verildi. Bununla beraber ağ profilleri import/export etme yeteneği kazandırılması işinin sorumluluğunu İşbaran Akçayır üstlendi.

ÇOMAR üzerinden farklı yetkilendirme şekilleri: Kullanıcıların her türlü işi gerçekleştirebilen Wheel grubu dışında da, sadece program ekleme/kaldırma yetkisi olan ya da sadece ağ profili ekleyip/çıkarabilen bir kullanıcı gibi profiller oluşturmasına olanak sağlanması konuşuldu. Bu özelliğin de 2007.3’e yetiştirilmesine karar verildi.
Paket İmzaları: 2007.3’e yetiştirilmesi bekleniyor. Bu özellik sayesinde paketlerin kim tarafından yapıldığı doğrulanabilecek. Konunun sorumlusu geliştirici listesine bir rapor gönderecek ve konu listede tartışılacak.
Göç Aracı: Windows kullanıcılarının kişisel bilgi ve ayarlarının Pardus’a aktarılabilmesini amaçlayan ve Murat Ongan’ın üzerinde çalıştığı Göç Aracı üzerinde konuşuldu ve 2007.3’e yetiştirilmesine karar verildi. Bu araç sayesinde Windows ortamındaki birçok kişisel ayar ve veriniz tek bir araçla Pardus’a aktarılacak.
Vekil Sunucu Yöneticisi: Sistem çapında bir vekil sunucu yönetimi için gerekli altyapı üzerinde yapılan çalışmaların çok az eksiği kaldığı ve 2007.3’e yetişeceği konuşuldu. 2007.3’e yetiştirme sorumluluğu, bu projenin de geliştiricisi olan Bertan Gündoğdu’ya verildi.

Kaptan Masaüstü: Kaptan ile ilgili uzun tartışmaların ardından şu kararlar alındı;

  • Ekran kartları ile ilgili bir arayüz Kaptan’a eklenmeyecek.
  • Kaptan’a eklenmesi önerilen Katkı (Contrib) deposunun sisteme eklenmesi seçeneği, Kaptan’da değil Paket Yöneticisi’nde olacak.
  • Ağ Yöneticisi artık Kaptan’a gömülü şekilde çalışmayacak, kendi ayakları üzerinde duracak.

Kaynak : http://www.ozgurlukicin.com/haber/2007-3te-neler-olacak/

25 yıllık bilgisayar kullanıcılığının yanında 16 yıldır profesyonel iş hayatında sistem network üzerine çalışan, gelişen teknolojileri ve yenilikleri yakından takip eden hobi olarak ağırlıklı otomobillerle ve BMW modelleri ile ilgilenen bir acayip adam :)

2 Yorum

  • Editör Bluetail

    Bildiğiniz üzere Pardus Türk yapımı bir işletim sistemi.En büyük avantajı ise geliştirilebilir yani açık kaynak kodlu olması.Umuyoruz ki Pardus ekibi ellerinden gelenin en iyilerini yapıp Pardus u en kullanılabilir şekliyle bizlere sunacaklar.Araştırmaları ve sarfettiği emekler için Ahbikan’a teşekkürler..

  • yunus

    Pardusu şuan indiriyorum. Ne kadar iyi olduğunu kurduktan sonra kullanırken göreceğim. Ben iyi bir çalışma olduğunu zannediyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Allah başarılarınızın devamını getirmeyi nasib eylesin.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir