Bilgisayar,  Teknoloji

Türkiye İşlemcisini Tasarlıyor projesi başlıyor

Tübider Okul Bilişim liderliğinde başlayacak “Türkiye İşlemcisini Tasarlıyor” projesi, son zamanlarda duyduğumuz önemli projelerden. Projenin ana sayfasında bu projenin amacı olarak şunlar listelenmiş:

  • Yenilikçilik ve teknik eğitimin Türkiye’deki gelişimine destek olmak
  • Gençlerde yaratıcılığı teşvik etmek ve kendilerini göstermeleri için fırsat sağlamak
  • Yenilikçilik ve uzaktan eğitim konularında kamuoyunda bilinç oluşturmak
  • Türkiye’deki yenilikçi ürün geliştirme akademik çabalarını desteklemek

Proje ile ilgili detaylar için devamını okuyun..

Proje sonunda toplamda 50.000 YTL’lik ödüller var ancak bu ödüllerden öte yukarıda madde madde listelenen amaçlara ulaşılması öncelikli hedef. Zira şu anda kimse Intel’e veya AMD’ye rakip olacak işlemci tasarlamamızı beklemiyor ancak bu konuda akademik çalışmaların hep geri planda kalması, maddi yetersizlik gibi nedenlerden dolayı yapılamaması ve üretme eğiliminde olmamamız hep bizi rahatsız eden ve değişmesini umduğumuz noktalardı.

Umarız bu proje tetikleyici bir başlangıç olur ve yeterli katılım olur.

Kaynak : PC Labs

25 yıllık bilgisayar kullanıcılığının yanında 16 yıldır profesyonel iş hayatında sistem network üzerine çalışan, gelişen teknolojileri ve yenilikleri yakından takip eden hobi olarak ağırlıklı otomobillerle ve BMW modelleri ile ilgilenen bir acayip adam :)

2 Yorum

  • stickman

    ya intel ve AMD’ye neden rakip olamayalım ki, yani sonuçta işlemci değil mi bu, alırsın birer tane amd ve intel işlemci, incelersin, iyi kötü taraflarını bulursun, kötü taraflarını yok eder, iyi taraflarını daha iyi yaparsın. Bunu yapmak bu kadar zor değildir herhalde, ne bileyim bana öyle geliyorda olabilir, herşey olabilir hayatta.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir