Otomobil

BMW F30 Amerikan Park Nasıl Kodlanır?

Daha önce BMW Kodlama Nedir? yazısında bahsettiğim kodlama işlemleri F serisi BMW araçlarda da uygulanabiliyor. Sadece kullanılan uygulamalar daha farklı hale geldi. Bu yazımda da bir F30’da çok sevilen amerikan park özelliği nedir? Hangi kodlarla aktif edilir bunu paylaşacağım.

Öncelikle eğer şu an bu sayfadaysanız zaten aracınızın gizli özellikleri ve kodlaması ile alakalı bir takım konulara hakimsiniz demektir. Değilseniz yazımın başındaki BMW Kodlama içeriğine göz atabilirsiniz.
– – – – – – –
!!! DİKKAT !!! : Yaptığınız tüm kodlama işlemlerinde sorumluluk size aittir, araç beyinlerinde parametre değiştirmek riskli bir işlemdir, eğer bu riski almıyorsanız lütfen devam etmeyiniz.
– – – – – – –
3 Serisinin neredeyse en çok sevilen ve tutulan karoseri F30’da kodlama anlamında bir çok özellik mevcut. Ama ben bunlardan en çok talep edilen amerikan park kodlamasını ve hatta ayna sinyalleri amerikan park kodlamasını da E-SYS üzerinden hangi kodlarla yapıldığını paylaşacağım.

F30 ile ilgili diğer tüm kodlamaların olduğu dökümanı okumak veya indirmek için tıklayınız. (Kaynak : Halsifer)
Click to read or to download the document with all the codings about the F30. (Source: Halsifer)

FEM_BODY modülüne bağlanın ve aşağıdaki parametreleri değiştirin; (eski değerler kırmızı, yeni değerler yeşil olarak boyanmıştır.)

FEM_BODY MAPPING_SIDEMARKER_L_OUTPUT off > fra_v_l
FEM_BODY MAPPING_SIDEMARKER_L_PWM_LEVEL_1 off > 9V
FEM_BODY MAPPING_SIDEMARKER_R_OUTPUT off > fra_v_r
FEM_BODY MAPPING_SIDEMARKER_R_PWM_LEVEL_1 off > 9V

Ayna sinyallerinde amerikan park aktif edip, sinyal verildiğinde yanıp sönmesini sağlamak için;

– Sol Ayna –

MAPPING_UNIVERSAL_3_OUTPUT = Werte 34 > Werte 10
MAPPING_UNIVERSAL_3_PRIORITY = priority_03 > priority_02
MAPPING_UNIVERSAL_3_FUNCTION = parklicht Werte 10 > Werte 01
MAPPING_UNIVERSAL_3_PVM_1_LEFT = %100 -64
MAPPING_UNIVERSAL_3_PWM_2_RIGHT = pvm_01 Werte 0 > Werte 11
MAPPING_UNIVERSAL_3_PVM_2_RIGHT = 00 > 09
MAPPING_UNIVERSAL_3_PVM_LEVEL_3 = 00 > 09
MAPPING_UNIVERSAL_3_PVM_LEVEL_4 = 00 > 09
MAPPING_UNIVERSAL_3_PVM_LEVEL_5 = 00 > 09

– Sağ Ayna –

MAPPING_UNIVERSAL_4_OUTPUT = Werte 34 > Werte 11
MAPPING_UNIVERSAL_4_PRIORITY = priority_03 > priority_02
MAPPING_UNIVERSAL_4_FUNCTION = Werte 10 > Werte 01
MAPPING_UNIVERSAL_4_PVM_1_LEFT = Werte 0 > Werte 11
MAPPING_UNIVERSAL_4_PVM_2_RIGHT = %100 -64
MAPPING_UNIVERSAL_4_PVM_LEVEL_3 = 00 > 11
MAPPING_UNIVERSAL_4_PVM_LEVEL_4 = 00 > 11
MAPPING_UNIVERSAL_4_PVM_LEVEL_5 = 00 > 11

Başka bir yazıda görüşmek üzere..

25 yıllık bilgisayar kullanıcılığının yanında 16 yıldır profesyonel iş hayatında sistem network üzerine çalışan, gelişen teknolojileri ve yenilikleri yakından takip eden hobi olarak ağırlıklı otomobillerle ve BMW modelleri ile ilgilenen bir acayip adam :)

7 Yorum

 • Ahmet

  Merhaba f30 aracımın american park ve aynalardaki ışıkların aktif olduğu için tüv’den geçemedim ben kapatmak istiyorum bana obd2 cihazı ve uygulaması önerebilirmisiniz iOS için teşekkürler

  • Ahmet K

   Merhabalar, bildiğim kadarıyla Bimmercode uygulaması ve adaptörü ile kapatılabiliyor. Bimmercode

   Ama konu acil ise BMW Kodlama yapan bir işletmede aracın tüm modüllerini ve parametrelerini orijinal haline döndürebilirsiniz.

 • ufuk

  merhabalar adımları tek tek izledım hepsi yandı fakat sağ aynadaki sinyal yanmadı.sinyal verince vs aktif sorun yok tek o yanmıyor nereyi kontrol etmem lazım acaba

 • resul

  merhabalar f30-f10 araçlarım için enet kablom var gizli özellikler için kodlama yapmak istiyorum esys den ama kodları bilmiyorum bmwai programı ile fem_body e erişemiyorum o yüzden kodları yapabilmek için yardıma ihtiyacım var kodları gönderebilirmisiniz

  • Ahmet K

   BMWAi isimli programı hiç kullanmadığım için maalesef bilgim yok. E-Sys üzerinden direk zaten fare tıklaması ile FEM_BODY modülüne erişebiliyor olmalısınız.

 • Furkan

  Ahmet bey merhabalar yabancı forumlarda bulduğum esys sürümlerinde fdl kodlama yaparken örneğin FEM_BODY içine girdiğimde FEM_BODY MAPPING_SIDEMARKER_L_OUTPUT açıklamaları yok. CAFD mapping yapan başka bir programa ihtiyacınız var diyor örneğin bimmerutility ve ücretli.

  Sizin kullandığınız esys ve psdzdata ları nereden indirebillirim yardımcı olabilir misiniz ?

  Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Ahmet K

   Merhabalar,

   En son E-Sys’yi 2018 yılında kullandığım ve artık dosyalar elimde olmadığı için maalesef kaynak paylaşımı yapamıyorum. Ancak bu programların en ayrıntılı sürümlerini ve en güncel psdzdata’ları ücretli veya ücretsiz paylaşan yabancı forum siteleri mevcut. Türkçe kaynakların hepsi internetten bulduğu ve kendi yazmadıkları bu aracı programları satmaya çalışıyor. Yabancı forum kaynaklarını araştırmanızı tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir