Egitim

MYO'lulara kötü haberim var :(

Arkadaşlar biraz önce eski konudaki arkadaşlarımın yazdığı yorumlarla haberim oldu. Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’ın önerisini kabul etmemiş. Yani 2 yıllıklara kısa dönem askerlik hayal oldu..

YÖK Başkanı Özcan, göreve gelmesinin ardından meslek eğitimini özendirmek amacıyla iki yıllık meslek yüksekokulu mezunlarının da 4 yıllık üniversite mezunları gibi kısa dönem askerlik yapabilmesi önerisini gündeme getirmişti.

Bu amaçla Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ı da ziyaret ederek öneriyi sunan Özcan, beklediği yanıtı alamadı.

Edinilen bilgilere göre Genelkurmay Başkanı, bu dönemde ciddi anlamda asker ihtiyacı olduğunu ve böyle bir süre kısaltımı için koşulların uygun olmadığı gerekçesiyle YÖK Başkanı’nın önerisini reddetti.

Kaynak : NTV

Dört yıl ve daha fazla süreli yüksek okul mezunlarının askerlik hizmet süreleri 1076 Sayılı Yedek Subay ve Yedek Askeri Memurlar Kanunuyla düzenlenmiştir. Bunlardan yedek subay olanların hizmet süreleri on iki ay, kısa dönem erbaşların ise altı aydır.

Dört yıldan daha az süreli yüksek okul mezunları ise 1111 Sayılı Askerlik Kanununa tabidirler ve askerlik hizmet süreleri on beş aydır. Bakanlığımızca askerlik hizmet süresinin değiştirilmesi hususunda bir çalışma bulunmamaktadır.

Kaynak : ASAL

Artık DGS kazanmak farz oldu bize..

27 KASIM 2007’de başlattığımız “MYO’ların askerlik süresi düzenlensin mi?” anketinin sonuçları aşağıdadır..

MYO’ların askerlik süresi düzenlensin mi?

Toplam Oy : 223
Evet Düşürülmeli : 200 %90
Bilmiyorum : 9 %4
Hayır Böyle iyi : 14 %6

25 yıllık bilgisayar kullanıcılığının yanında 16 yıldır profesyonel iş hayatında sistem network üzerine çalışan, gelişen teknolojileri ve yenilikleri yakından takip eden hobi olarak ağırlıklı otomobillerle ve BMW modelleri ile ilgilenen bir acayip adam :)

10 Yorum

 • T@TLİ_C@Dİ

  valla erkekler adına çok üzüldüm ahmetcim haksızlıktan başka hiç birşey değil fakülte mezunları kısa dönem yapıorda neden önlisanslara bu hak tanınmıyor anlam veremiyorum

 • GÜRSEL/ÇANAKKALE

  Arkadaşlar haberi bugun saat 13.00 gibi bende aldım.ve ben derimki ne yapıp edip medyanın dikkatini çekmeliyiz YÖK”ün askerlik yasası teklifine.haber öyle bi basitlikle geçtiki tv kanallarında kısacık.sanki okadar kişi yok bu yasanın çıkmasını bekleyen.ne yapıp edip medyayı canlandırmalıyız.az zaman kaldı arkadaşlar bi şekilde programlara katılalım yürüyüşler yapalım bişey yapalım işte ne bilim yaa.bu böyle olmaz.kenetlenelim çok kopukuz birbirimizden.sonuçta biz egitimli bilgili insanlarız.medya üzerine M.Y.O okuyan arkadaşlar siz daha iyi bilirsiniz bişey yapın bişey yapalımmmmmm:(

 • CenkÇakmak

  Atv tekrardan verdi haberi yalnız yök başkanımızın görüşmeye gittiği zamanı tamamen yanlış planlanmış görüyorum birde televizyonda MYO gösterilmiyor meslek liseleri gösteriliyor buda ilginç bence Yüksek okullarının gösterilip üniversite ortamında ciddi bir eğitim aldığımız gösterilmek istenmiyor gibi birde üniversitelere gidip yorumlar alsalardı verilen cevapların çok ii olucağını düşünüyorum sadece üzüldüm ama umudumu kaybetmiyorum aöf e devam herkeze başarılar hayırlı tezkereler…

 • punisher

  sana DGS yolu, bana da AÖF’ü bitirme yolu gözüküyor. şu tasarı kabul edilseydi de, biz de böyle derin bir nefes çekseydik. sağlık olsun, dünyanın sonu değil. biz alıştık böyle hedelere.

 • nedim

  bencede halimiz harap şu askerlik meselesi bi an önce hallolmalıydı ki içimiz rahat etsin. yinede ümidimizi kesmemeliyiz bişeyler olmalı artık

 • volkan

  yani daha ne yapmalıyız bilmiyoruzki okumasak dahamı iyi yada bu yasar buyuanıta bu kadar asker ihtiyacı var diyo bu kadar asker nerde madem askere ihtiyac var 4yıllık larda bizle 15 ay yapsın adaletten duruıstlukten duzenden bahsederler ama hep lafta ben okuduysam 2 yııllık benim gibi bir suru 2 yıl okuyan arkadaslarımında hakkı yeniyor bi an once bunu bi şekilde duzeltmeye varılmalı hem bu kadar insanı okumaya yonelticekler hemde bu kadar 2 yıllık okuyan mezunların bosta gezmelerini onlicekler bi an once bunu duzltmeliler bence yazık bizede bizmde hakkımız var bazı seylere

 • volkan

  lütfen ama lütfen arkadaslar toplanalım yurunecekse yuruyelim konusulucaksa konusalım bi şekilde bu sesimizi duyuralım arkadaslar haberlerde kısa bi cumleyle buyukanıt red dediler kapandı gitti olmaması lazım bunun boyle bi cırpıda kaptılmaması lazım ya 4 yıllıga devam ettirsinler 3 sınıftan bizde 4 yıllık olalım yada bizde kısa donem yapalım yeteer artık

 • ZAFER

  merhaba arkadaşlar şu mecliste bizi yakından ilgilendiren yasaların son durumunu bileniniz varmı?? tekder sitesinde mart nisan gibi oylanacağını okudum. doğruluk payı hakkında bilgi olan varmı???

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir