Teknoloji

Türkçe Karaktersiz Telefonlara Yasak

Cep TelefonuHepimiz cep telefonu kullanıyoruz ve malesef Türkçe karakter kullanamıyorduk. Bugün cep telefonlarıyla gönderilen kısa mesajlarda “ğ, i, ş, ç” gibi Türkçe karakterlerin büyük veya küçük harf olarak kullanılması durumunda mesaj boyutunun artması, abonelerin fazla ücret ödemesine yol açıyor.

Mesajın bölünerek birden fazla mesaj olarak değerlendirilmesi nedeniyle aboneler bir kısa mesaj için iki hatta üç kısa mesaj ücreti ödeyebiliyor.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, bu konudaki birçok tüketici şikayetinin ardından Telekomünikasyon Kurumu’na başvurarak önlem alınmasını istedi. Kurum da aldığı kararla bir dizi düzenlemenin GSM şirketlerince hayata geçirilmesini istedi.

Yıl sonuna kadar tamamlanması istenen düzenlemeye göre, halen kullanılan cep telefonları için Türkçe harfler içeren değişiklikler yapılacak. Değişiklikler çerçevesinde 160 karakterden az olan bir kısa mesajın birden fazla mesaj olarak ücretlendirilmesi önlenecek.

Cep telefonu üretici ve ithalatçıları, Türkiye’de kullanılacak cihazlarda Türkçe harflerin kodlamasını yapabilecek donanım ve yazılım değişikliklerini tamamlayacak. 1 Temmuz 2008’den itibaren Türkçe karakterleri desteklemeyen cep telefonlarının ithali veya satışı engellenecek.

Kaynak: ntvmsnbc.com

25 yıllık bilgisayar kullanıcılığının yanında 16 yıldır profesyonel iş hayatında sistem network üzerine çalışan, gelişen teknolojileri ve yenilikleri yakından takip eden hobi olarak ağırlıklı otomobillerle ve BMW modelleri ile ilgilenen bir acayip adam :)

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir